Merkez Bankası, finansal transferlerin çok daha rahat bir şekilde işleyebilmesi için çeşitli altyapı hizmetleri sunar. Bu hizmetler kapsamında EMKT nedir sorusuyla sıkça karşılaşılır. Borsa terimlerinden bir tanesi olan EMKT, Elektronik Menkul Kıymet Transferi kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Bu kavram, çeşitli menkul kıymetlerin elektronik ortamda aktarılması şeklinde özetlenebilir. 

Aktarım işlemi, bankalar arasında karşılıklı uzlaşma sonucunda gerçekleştirilir. Elektronik ortamda yapılan bu işlem, gerçek zamanlı ve kaydi olarak tamamlanır. İkinci nesil EMKT sistemi, Ödeme Sistemleri Yeniden Yapılandırma Programı çerçevesinde 2013 yılında hizmete alınmıştır. Elektronik Menkul Kıymet Transferi nedir sorusunun cevabı bu şekilde açıklanabilir. 

Elektronik Menkul Kıymet Transferi (EMKT) Nasıl Çalışır?

Elektronik Menkul Kıymet Transferi nedir sorusunu cevapladıktan sonra bu işlemin çalışma mantığını açıklamak gerekir. EFT, FAST ve EMKT, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ödeme Sistemleri arasında yer alır. Bu sistemler, hafta içi her gün 08.30 – 17.30 saatleri arasında kullanılır. Yarım iş günlerinde ise 13.00’e kadar faaliyet gösterir. Bunun yanı sıra müşteri ödemelerini gerçekleştiren bankalarda farklı çalışma saatleri belirlenebilir. 

Bankalar arası yapılan ödemeler, 1 saniyeden daha kısa sürede alıcının hesabına aktarılır. Elektronik Menkul Kıymet Transferi bedeli ise döneme ve komisyon bedellerine göre değişiklik gösterir. EMKT bedeli ile ilgili işlemin yapıldığı bankadan bilgi almak mümkündür.

external link icon
betacontent (1)

Borsada Hisse Seçme Rehberi: Beta Katsayısı Mucizesi

Elektronik Menkul Kıymet Transferi (EMKT) Neden Gereklidir?

Elektronik Menkul Kıymet Transferi, çeşitli varlıkların elektronik ortamda eş zamanlı olarak aktarılmasını sağlar. EMKT sisteminin faydaları aşağıdaki gibi sıralanır: 

  • Banka hesapları arası menkul kıymet aktarımı hem etkin hem de hızlı bir şekilde tamamlanır.
  • EMKT sayesinde kredi riski ortadan kalkmış olur.
  • Kıymet yönetiminde kolaylık sağlanarak kontrol mekanizmasını geliştirir.
  • Yapılan aktarım işlemlerine ilişkin belge ve raporlar üretilir. Bunun sonucunda ise etkin bir sorgulama süreci gerçekleşir.
  • Fiziksel menkul kıymet basımı azalır. 
  • Ödeme karşılığında teslimat ilkesinin benimsenmesi sağlanır.
  • Bankalar, fon yönetimini daha verimli bir şekilde gerçekleştirebilir. 
  • Elektronik ortamda yapılan aktarım işlemi, düşük maliyetlerle tamamlanır.
  • İnsan gücüne olan ihtiyaç azalmış olur.

Ayrıca EMKT sayesinde ödeme hizmetlerinin çeşitlenmesine fırsat veren yeni altyapılara imza atılabilir. Sistemin sağladığı faydalar, Elektronik Menkul Kıymet Transferi neden gereklidir sorusunun cevabı niteliğindedir.

Elektronik Menkul Kıymet Transferi (EMKT) Sorumlusu Kimdir?

Elektronik Menkul Kıymet Transferi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Ödeme Sistemleri bünyesinde yer alan aktarım türlerinden bir tanesidir. Bu sistem içerisinde EMKT’nin yanı sıra Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) ve Elektronik Fon Transfer (EFT) sistemi de yer alır. Buna bağlı olarak transfer sorumluluğunda işlem sahibinin ve işleticisinin TCMB olduğu söylenebilir.  

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...