Ara Kazanç Ticareti

Ara kazanç ticareti, düşük faizli bir döviz kurundan daha yükseğine geçiş yapmaktır. Bir para birimine borçlanıp getirisi daha fazla olana yatırım yaparak kâr elde edilir. Son yılların ticari işlemlerinde taşıma kazancının yeri oldukça fazladır. 

Bahsi geçen finansal işlem, oldukça spekülatiftir. Bunun nedeni ise döviz kuru değerlerinin uluslararası alanda pek çok farklı nedenden ötürü değişebilmesidir. Bu sebeple beklenenden az ya da çok kâr elde edilebilir. O sırada yüksek faiz sunan para birimine yapılan yatırım, değer kaybı sonrasında zarara da neden olabilir. Ara kazanç ticaretinin getiri oranı kur dengelerine göre değişiklik gösterir. 

Ara kazanç ticareti nedir sorusunu daha kapsamlı şekilde açıklayabilmek adına bir örnek verilebilir. Bir yatırımcı, kendi ülkesindeki faizler düşükken 100.000 dolar borçlanıp bunu Türk lirasına çevirerek 1.510.749 TL elde edebilir. Kişi, bu parayı kullanarak %10 faizli Türkiye tahvillerine yatırım yaparsa söz konusu değer 1.661.823 TL’ye yükselecektir. Yatırımcı, parasını kur sabitken tekrar dolara çevirdiğinde %10 civarında kâr etmiş olacaktır. Böylelikle kişi borcunun faizini rahatlıkla ödeyebilir ve kendi ülkesinde bu parayı kullanabilir. Yatırımcı, bu parayı tekrar dolara çevirmeden önce döviz kurunun oynaması ve doların değer kazanması sonucunda ise daha fazla kâr elde eder.

external link icon
yabanci (1)

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Ara Kazanç Ticaretinin Özellikleri Nelerdir?

Ara kazanç ticaretinin başlıca özelliği, belirli aralıklarla pasif gelir sağlamasıdır. Bu kavramın anlamı ise birey tarafından minimum efor ve giderle kâr elde etmektir. Ara kazanç ticareti, döviz kuruna dayalı bir işlem olduğundan küresel konular hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Politik veya ekonomik olarak istikrarsız bir ülkenin parasına yapılan yatırım sonrası elde edilmesi hedeflenen gelir, zarara dönüşebilir. Dolayısıyla taşıma kazancı için stabil birimler tercih edildiğinde risk daha az olur.

Ara kazanç ticaretinin bir başka özelliği ise farklı ülkelerin para birimleri arasında çaprazlama olarak yapılabilmesidir. Örneğin, bir ABD vatandaşı Avustralya doları ve Japon yeni arasında taşıma kazancı sağlayabilir. Bu bağlamda dikkat edilmesi gereken husus, satın alınacak olan döviz kuru ile yatırımcının sahip olduğu para birimi arasında değer kaybı yaşanmamasıdır. Aksi takdirde kişi zarara uğrayabilir. 

Ara Kazanç Ticaretinin Önemi Nedir?

Ara kazanç ticaretinin önemi, işlemin tamamen döviz kuru ve faiz oranlarına bağlı olarak gerçekleştirilmesidir. Dikkat edilmesi ve risk hesabı yapılması gereken konular yalnızca ülke politikaları ve para birimleri üzerinedir. Bir ülkenin izlediği parasal strateji, onu ara kazanç ticareti için önemli kılabilir. Bir ülkenin birim üzerindeki faizlerinin düşük olması sayesinde ara kazanç amacıyla yapılacak yatırım da artacaktır. Bu da ülke ekonomisine genel anlamda olumlu katkı sağlar.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...