Blog

Yabancı Fon Sepeti Fonu Nedir? Nereden Alınır?

May 7, 2024
Yabancı Fon Sepeti Fonu Nedir? Nereden Alınır?
Makaleyi sesli dinle
Yabancı Fon Sepeti Fonu Nedir? Nereden Alınır?

Günümüzün küresel ekonomik ortamında, yatırım yaparken sınırları aşmak ve uluslararası piyasalara erişim sağlamak eminiz ki senin için de çok önemli! Bu isteğini eyleme dönüştürürken riskleri minimize etmek için uluslararası fonlara yönelmeyi düşünebilirsin. Nasıl mı? Yabancı fon sepeti fonları işte bunun için var!

Yabancı fon sepeti fonları, uluslararası pazarlardaki fırsatları değerlendirmek ve portföy çeşitlendirmesi yapmak konusunda Türk yatırımcılar için avantajlı birer araç olarak öne çıkıyor. Yatırımcılara uluslararası piyasalarda profesyonel eller aracılığıyla yatırım yapma kolaylığı sunan bu fonlar hakkında detaylı bilgi edinmek istersen, içeriğimizin devamındaki detayları incelemeye başlayabilirsin. 

Yabancı Fon Sepeti Fonu Nedir?

Yabancı fon sepeti fonu, kısaca ulusal sınırların dışında yer alan, yani dış kaynaklara ait varlık çeşitleriyle oluşturulan bir yatırım fonu çeşidi olarak tanımlanabilir. Genellikle uluslararası finansal standartlar doğrultusunda faaliyet gösteren söz konusu fonlar, çeşitli ülkelerin hisse senedi ve tahvil piyasalarına yatırım yapıyor.  

Yabancı Fon Sepeti Fonları mı, Ulusal Fon Sepeti Fonları mı?

Her iki fon türü de yatırımcılara portföy çeşitliliği ve risk yönetiminde avantaj sunuyor ve farklı özellikleriyle öne çıkıyor. Yabancı fon sepeti fonları ile ulusal fon sepeti fonları arasındaki farkları daha iyi anlamak ve sağlıklı bir yatırım stratejisi oluşturmak için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsin:

Yabancı Fon Sepeti FonlarıUlusal Fon Sepeti Fonları
Portföy ÇeşitliliğiUluslararası pazarlara ve varlık sınıflarına odaklanıyor.Yerel piyasalara yatırım yapıyor.
Hukuki DüzenlemelerFarklı ülkelerin finansal düzenlemeleri öne çıkıyor.Yerel düzenleyici otoritelerin kurallarına uyum sağlanıyor.
Yatırım StratejisiUluslararası çeşitlendirme ve fırsatları değerlendirme konularına odaklanıyor.Yerel piyasa koşullarına ve ekonomik gelişmelere daha fazla odaklanıyor.

En İyi Yabancı Fon Sepeti Fonları Hangileri?

Pek çok yatırımcı için önde gelen ve geniş çapta kabul gören yabancı fon sepeti fonları mevcut. Örneğin; geçtiğimiz yıldan bu yana global piyasalarda öne çıkan aşağıdaki yabancı fon sepeti fonları bu konuda güçlü bir örnek teşkil ediyor: 

  • Vanguard Total World Stock Index Fund (VTWSX): Vanguard tarafından yönetilen VTWSX, dünya genelindeki hisse senetlerine geniş bir perspektifte yatırım yapıyor. Bu fon, minimal yönetim ücretleri ve geniş çaplı uluslararası çeşitlendirme özellikleriyle öne çıkıyor. (Gerçekleştireceğin yatırımlar için rehber olabilecek Dünyanın En Büyük Ekonomileri başlıklı yazımıza da göz atabilirsin.)
  • iShares MSCI ACWI ETF (ACWI): iShares tarafından yönetilen MSCI, All Country World Index’e dayanarak dünya genelindeki büyük ve orta büyüklükteki şirketlere yatırım gerçekleştiriyor. ACWI, geniş bir küresel çeşitlendirme sağlıyor ve likiditesi yüksek bir ETF olarak biliniyor.
  • Fidelity Global ex U.S. Index Fund (FSGUX): Fidelity Investments tarafından yönetilen bu fon, ABD dışındaki gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalara odaklanıyor. Bu fon da aynı şekilde düşük maliyetleri ve geniş çaplı uluslararası çeşitlendirme imkânıyla dikkat çekiyor. 

Yabancı Fon Sepeti Fonu Riskli mi?

Uluslararası piyasalarda gözlemlenen ekonomik, politik ve finansal belirsizlikler, ayrıca döviz kurlarındaki dalgalanmalar gibi hususlar, tıpkı ulusal fonlar gibi yabancı fon sepeti fonlarının getirisini de etkileyebiliyor. Yatırım yapılan ülkelerdeki hukuki düzenlemeler, vergi politikaları ve diğer faktörler de bu noktada önemli birer risk unsuru olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla yabancı fon sepeti fonlarına yatırım yapmadan önce dikkatlice araştırma yapmalı ve kendi risk toleransına uygun bir yatırım stratejisi belirlemeye özen göstermelisin. 

Yatırım öncesi finans piyasasındaki dinamikleri anlamak adına Testere Piyasası Nedir? Ne Kadar Sürer? başlıklı içeriğimize göz atabilirsin.

Yabancı Fon Sepeti Fonu Ne Zaman Alınır?

Uluslararası piyasalardaki fırsatları değerlendirmek istiyorsan yabancı fon sepetlerinde alım işlemlerini ne zaman yapman gerektiğini bilmen gerekiyor. Genellikle, yurt içi ve yurt dışı piyasaların açık olduğu günlerde saat 13.30’a kadar verilen alım talimatları, talimatın verilmesini takip eden ilk iş gününde gerçekleştiriliyor. Saat 13.30’dan sonra verilen alım talimatları ise talimatın verilmesini takip eden iki iş günü sonra yerine getiriliyor. Dolayısıyla alım talimatlarını bu zaman çerçevesine göre düzenlemende fayda var.

Yabancı Fon Sepeti Fonu Nasıl Alınır?

Yabancı fonlara yatırım yapmak için tahsisli ve standart satış olarak öne çıkan iki farklı satış yöntemini değerlendirebilirsin. Tahsisli satışlarda, yatırımcının fon alabilmesi için yalnızca bir şart aranıyor. Fonun net varlık değerinin yüzde 80’inden fazlasının Türkiye’de yerleşik bulunan ihracatçıların sermaye ve para değerleri dışındaki kamu borçlanma araçlarına yatırılması gerekiyor. Standart satış işlemlerinde ise mevzuatta belirtilen tüm şartların fon kuruluşu tarafından sağlanması şart. Söz konusu yöntemde yatırımcı, fonun işlem görmesi için gerekli kriterlerin karşılanmasını bekliyor.  

Yabancı Fon Sepeti Fonu Nereden Alınır?

Yabancı fon sepeti fonlarına yatırım yapmak istersen ilk iş olarak Midas’ta bir yatırım hesabı açabilirsin. Midas gibi SPK onaylı finansal teknoloji platformları, yabancı fon sepeti fonlarına da yatırım yapmanı sağlıyor. Dünya genelinde çeşitli fonlara erişim sağlayarak kolay ve hızlı bir şekilde yatırım yapma imkânı sunan Midas üzerinden yatırım yapmak için atman gereken adım çok basit. Öyle ki Midas uygulamasını App Store ya da Play Store üzerinden mobil cihazına tek tıkla indirebilirsin. Sonra da gelsin yatırım fırsatları!

Yabancı Fon Sepeti Fonu Nedir? Nereden Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler