Blog

Warren Buffett Kimdir? Warren Buffett’ın Hayatı Hakkında Merak Edilenler

June 6, 2023
Warren Buffett Kimdir? Warren Buffett’ın Hayatı Hakkında Merak Edilenler
Makaleyi sesli dinle
Warren Buffet

Sence, hayatta gerçekleştireceğin bütün girişimlerin başarılı olma ihtimali şansa mı bağlı? Yoksa henüz küçük yaşlardan itibaren piyasayı doğru okumanın ve iyi analiz etmenin de başarılı bir girişim yapmakta etkisi olabilir mi? İşte ikinci seçeneğin çok daha önemli olduğunu herkese gösteren Warren Buffet’ın hayat hikayesi!

Her insan başarının tanımını kendi hayatı üzerinden farklı şekillerde ortaya koyabilir. Örneğin; kimileri matematikte iyiyken kimileri de edebiyat dünyasında yeni ufuklar açar. Aynı şekilde sporda, sanatta, müzikte; kısacası hayatın her alanında, herkes başarıyı bir şekilde -özellikle de yetenek söz konusuysa- yakalayabilir. Ancak gerçek başarı için bundan çok daha fazlasına ihtiyaç var. 

Özellikle girişimcilik gibi motivasyonun önemli olduğu alanlarda yetenekli olmaktan, hatta çalışmaktan daha fazlasını yapmak gerekiyor. Bizler de bu yazımızda başarıya tesadüfen değil; elleriyle kazıyarak, yılmadan (!) ulaşan bir insanın hayatına yakından bakacağız. İşte karşında Warren Buffett’ın hayatı!

Warren Buffett Kimdir?

Warren Buffett

Warren Buffett, Howard isimli Amerikalı bir babanın ve Leilia isimli Amerikalı bir annenin ortanca çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz küçük yaşta insanlara ilham vermeye başlayan Warren, aldığı ve sattığı hisselerle ilk gelir vergisini henüz 13 yaşında ödedi. 16 yaşına geldiğinde ise 53 bin dolarlık, kendisi için küçük ama 16 yaşındaki bir çocuk için oldukça büyük bir birikimin sahibiydi. Elbette bu başarısı sonraki yıllarda da katlanarak devam etti.

Warren Buffett, bugünlerde 20’nci ve 21’inci yüzyılların en başarılı yatırımcısı olarak kabul ediliyor. Bu başarısı henüz genç yaşlarda Berkshire Hathaway’in hisselerini almasından, inanılmaz zekasından ve hala şirketinin CEO’luk görevini yürütmesinden açıkça anlaşılıyor. Berkshire Hathaway Holding şu an hala sigorta, ray hattı, ulaşım ve enerji üretimi gibi birçok farklı sektörde faaliyetlerini sürdürüyor.

Warren Buffett Nerede Doğdu?

Warren Buffett, tam adıyla Warren Edward Buffett, 30 Ağustos 1930 tarihinde Amerika’nın Nebraska eyaletine bağlı Omaha kentinde doğdu. Hayatının ilerleyen dönemlerinde farklı Amerika eyaletlerine gitse de sonunda Omaha’ya geri döndü. Bu nedenle hayatının büyük çoğunluğunun Omaha’da geçtiğini söyleyebiliriz. Hatta Warren Buffett için yaygın olarak “Omaha kâhini” lakabı kullanılıyor.

Warren Buffett Ne Mezunu?2

Warren, ilk öğrenimini Nebraska Omaha’da tamamladı. Babasının seçim kampanyası nedeniyle Washington’a taşındıktan sonra lise eğitimini burada gördü. Lise öğrenimi boyunca kendi parasını kazanabilmek için gazete dağıttı, golf topu ve pul sattı. Liseyi tamamladıktan sonra üniversiteye gitmemeyi, direkt işletme ve girişimcilik alanına yönelmeyi istese de babası onunla aynı fikirde değildi.

Warren Buffett, babasının isteğiyle Pensilvanya Üniversitesi Wharton Okulu’na başvurdu ve kabul edildi. Burada iki yıl işletme eğitimi gördükten sonra eğitimini Nebraska’da tamamlamak istediğine karar verdi ve 19 yaşında Nebraska Üniversitesi’ne geçti. Buffett, buradan mezun olduktan sonra Harvard’a da başvurdu fakat kabul edilmedi.

Buffet, Harvard Üniversitesi tarafından reddedildikten sonra rol modelleri olarak gördüğü Benjamin Graham ve David Dodd’un Columbia İşletme Okulu’nda profesör olduklarını öğrendi. Bunun üzerine Dodd’a şu satırları içeren bir mektup yazdı: “Sevgili profesör Dodd, sizin öldüğünüzü sanıyordum ama şimdi fark ediyorum ki Columbia’da ders veriyormuşsunuz. Gelmeyi çok isterim.”

Bu mektup üzerine Dodd, Warren’ı Columbia’ya kabul etti. Böylece Warren, Columbia İşletme Okulu’nda Dodd ve “yatırımın babası” olarak görülen Benjamin Graham ile birlikte çalıştı.

Warren Buffett’ın Kariyeri Nasıl Başladı?

Warren Buffett Kimdir? Warren Buffett'ın Hayatı Hakkında Merak Edilenler

Warren Buffett’ın resmi olmayan kariyeri henüz çok küçük yaşlarda başladı. Öyle ki henüz altı yaşındayken dedesinin bakkalından aldığı altılı Coca Cola paketini ayırarak her bir Coca Cola’yı 5 cent kârla satıyordu. Bu şekilde biriktirdiği paralarla henüz 11 yaşındayken kendisi ve ablası için 114 dolar değerindeki Cities Service Preferred (Tercih Edilen Şehirler Hizmeti) adlı şirketin hissesini aldı ve böylece yatırım dünyasına ilk adımını atmış oldu.

Resmi kariyeri ise Columbia İşletme Okulu’nu bitirdikten sonra başladı. Okul bitince hemen Omaha’ya dönem Buffett, burada evlendi ve aile kurdu. Bu dönemde üç farklı şirketin de hissedarı oldu. Yerel gazetelerde sıklıkla atılan “Warren Buffett, yeni hisse alımları yaptı!” minvalindeki manşetlerden dolayı artık herkes Warren’ın ünlü bir yatırımcı olacağını biliyordu. Öngörüler haksız değildi. Kısa bir süre sonra Buffett, üniversite hocası Benjamin Graham’ın iş teklifiyle New York’a gitti.

Warren Buffett Nasıl Zengin Oldu?

Buffet, New York’ta birkaç küçük hisse alımı yapsa da yatırımlarını Omaha’da yapmaya kararlıydı. Bunun sonucunda 1956 yılında tekrar Omaha’ya döndüğünde yatırımlarına burada devam etti. Öncelikle ilk yatırımı olan Buffett Associates’i kurdu. Daha sonra 1962 yılında Berkshire kapsamında Buffett Partnership’in temelini attı. Zaman içinde yatırımlarının değeri artan Buffett kazandıkça kazanmayı sürdürdü. 1969 yılına gelindiğinde ise radikal bir karar vererek iki şirket dışındaki bütün yatırımlarını sattı ve Berkshire ile Diversified şirketlerinin hisselerini aldı.

Biliyor muydun?

Warren Buffett, hala Omaha Nebraska’da 1959 yılında 31 bin 500 dolara satın aldığı evde oturuyor.

Warren Buffett Ne Zaman Milyarder Oldu?

Warren Buffett Kimdir? Warren Buffett'ın Hayatı Hakkında Merak Edilenler

Yatırımlarının çoğunu satarak iki şirketin hisselerini alan Buffett, çevresine adeta cesaret ve yatırım dersi verdi. Kaldı ki süreç içerisinde ders, cesaretten “Nasıl para kazanılır?” dersine döndü. Çünkü kısa süre sonra Berkshire hisseleri tavan yaptı. Bundan sonrası Warren Buffett için hep daha iyi oldu. Başarılı yatırımcı, şirketin iş alanlarını genişleterek bir holdinge dönüştürdü. Halihazırda milyoner olan Buffett, bunların sonucunda 1990 yılında holdingi Berkshire Hathaway’in A sınıfı paylarını satmasıyla milyarder oldu.

Kim bu dahi milyarderle bir öğle yemeğinde buluşmak istemez ki? Buffett’tan öğrenecek çok şeyi olduğunu düşünenler, onunla bir öğle yemeği için teklifi 4,57 milyon dolara kadar çıkarıyor.

Warren Buffett’ın Serveti Ne Kadar?

Forbes dergisinin 2023 yılı milyarderler listesine göre Warren Buffett’ın net serveti 106 milyar dolar! Bu da kendisini 2023’ün en zenginleri arasında 5’inci sıraya yerleştiriyor.

Warren Buffet serveti ve başarısının yanı sıra yardımseverliği ile de biliniyor. Ünlü yatırımcı, 2006 yılında Berkshire Hathaway’in yüzde 85 hissesini beş yardım vakfına bağışladı. Buffett’ın bağış yaptığı vakıflar arasında küresel sorunları çözmeyi amaçlayan Bill ve Melinda Gates Vakfı da bulunuyordu. Buffet bu hayırseverliği ile 2011 yılında Başkanlık Özgürlük Madalyası’na layık görüldü.

“Birisi bugün gölgede oturuyor. Çünkü biri uzun zaman önce bir ağaç dikti!” Warren Buffett’ın yatırımcılara armağan ettiği birçok sözden belki de en çok öne çıkanı bu. Sen de bugün yapacağın bir yatırımla geleceğine değer katmak istiyorsan daha fazla bekleme!

Hemen App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir, Midas yatırım hesabın ile yeni fırsatlara kucak aç! Kim bilir,
belki bir gün senden de bahsederiz. 🙂

Warren Buffett Kimdir? Warren Buffett'ın Hayatı Hakkında Merak Edilenler

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler