Blog

Girişim Sermayesi (Venture Capital) Nedir?

May 8, 2024
Girişim Sermayesi (Venture Capital) Nedir?
Makaleyi sesli dinle
Girişim Sermayesi (Venture Capital) Nedir?

Başarılı bir girişim için en çok ne gerekiyor? Tabii ki yenilikçi, inovatif projeler ve bu projeleri hayata geçirmeye yetecek finansal güç; öyle değil mi? Girişim sermayesi (venture capital) de işte bu amaç doğrultusunda girişimci şirketlerin finansal ihtiyaçlarına cevap veriyor. Venture Capital nedir ve risk sermayesi finansal modeli nasıl işler, tüm cevaplar bu yazıda!

Biliyorsun ki yeni ve inovatif fikirlerin hayat bulması her şeyden önce güçlü bir sermaye desteğine bağlı. Girişimci şirketlerin can simidi olan girişim sermayesi (venture capital) hem piyasanın taze ve yenilikçi bir hareketliliğe kavuşmasını sağlıyor hem de yatırımcılara yeni ve kârlı alanlar yaratıyor. Çok farklı potansiyelleri içerisinde barındıran, bu yüzden “risk sermayesi” olarak da tanımlanan bu finansman modeli üzerine aklındaki tüm sorulara bu yazıda yanıt bulabilirsin.

Girişim Sermayesi (Venture Capital) Nedir?

Girişim Sermayesi (Venture Capital) Nedir?

Girişimci sermayesi (venture capital), yenilikçi iş fikirlerine, start-up şirketlerine ve girişimcilere maddi destek sağlayan finans modeline deniyor. Risk sermayesi adıyla da bilinen girişim sermayesi, İngilizce adının baş harfleri olan VC kısaltmasıyla da kullanılıyor. İş piyasasında yenilikçi fikirlerin hayata geçmesini ve yeni girişim modellerinin desteklenmesini amaç edinen girişim sermayesi sayesinde daha özgün, inovatif ve ülke ekonomisine yeni katma değerler yaratacak yapılar destek görebiliyor.

Venture Capital (Girişim Sermayesi) Ne İş Yapar?

Venture capital, yani girişim sermayesi, temel misyon olarak özgün ve inovatif fikirleri hayata geçirmeyi amaçlayan şirketlerin kuruluş aşamasındaki yatırım maliyetlerini finanse ediyor. Venture capital ile yatırımcılar, yeni kurulan şirkete dolaylı ya da doğrudan ortak olabiliyor. Bu durum, yeni şirkete diğer yatırımcıların da yatırım yapmasının önünü açıyor. Böylece sektörde yeni bir canlılık ve yatırım aracı yaratılmış oluyor. Nitekim girişim şirketi ne kadar yüksek bir sermaye desteği alırsa inovatif gücü de o kadar artıyor. 

Venture Capital (Girişim Sermayesi) Nasıl Çalışır?

Girişim sermayesi, büyük çoğunlukla girişim şirketinin kendisine yatırımcı bulma arayışıyla başlayan bir süreç. Öncelikli olarak girişim şirketi ayrıntılı iş planını yatırım alabileceğini düşündüğü girişim sermayesi şirketine sunuyor. Venture capital şirketleri de girişim şirketinin projesini inceleyerek yatırım yapıp yapmama kararı alıyor. Girişim sermayesi şirketleri, finansal desteğe ek olarak şirketin üretim yapabilmesi ve pazarda yer elde edip halka arz konumuna yükselmesi için mentorluk desteği de veriyor.

Girişim sermayesi, büyük çoğunlukla şirketlere kuruluş aşamasında veriliyor olsa da bazı durumlarda aktif şirketlerin yeni projelerine destek amacıyla da sağlanabiliyor. Proje aşamasında verilen girişim sermayesine çekirdek sermaye deniyor. Girişim sermayesi veren kuruluş, yönetim kuruluna danışmanlık vermek ve şirketi sektöründe rekabetçi bir konuma kavuşturmak gibi çalışmalar da yürütüyor. 

Girişim Sermayesi Pazarı (GSP) Nedir?

Henüz halka arzı olmayan şirketlerin finansal destek alma talepleri için oluşturulan ve Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasası altında hizmet veren pazara Girişim Sermayesi Pazarı (GSP) deniyor. Girişim Sermayesi Pazarı, halka arz şartlarını sağlayamayan ama büyümek için sermaye finansman desteği almak isteyen şirketlere özel bir piyasa olarak hizmet veriyor. 

Girişim Sermayesi Pazarı, girişimci şirketlerin inovasyon yapabilmek ve büyüyebilmek için ihtiyaç duydukları finansmanı kurumsal yatırımcılara pay senedi ihracı yaparak elde etmelerine olanak sunmayı amaç ediniyor. Borsa İstanbul bunun için girişimci şirketlerden hazırlayacakları izahnamelerin SPK tarafından onaylanması koşulunu sunuyor. 

Girişim Sermayesi Yatırım Fonu Nedir?

Girişim Sermayesi (Venture Capital) Nedir?

Girişim sermayesi yatırım fonu, “sermaye piyasası esaslarına uygun olarak işleyen ve tüzel kişiliği bulunmayan mal varlığı” olarak açıklanıyor. Girişim sermayesi yatırım fonu, portföy yönetim şirketleri tarafından kurulabiliyor. Fonu almak için girişimin katma değer yaratma potansiyeline sahip olması bekleniyor. Ayrıca finansal desteğin sağlanmasından sonraki bir yılda limited şirketlerin anonim şirkete dönüşümünü de tamamlaması gerekiyor.

Girişim sermayesi modelleri enformel girişim sermayesi, kurumsal girişim sermayesi ve geleneksel girişim sermayesi olmak üzere üçe ayrılıyor. Girişim sermayesi yatırım fonu, yatırımcıların portföylerini genişletmelerini ve çeşitlendirmelerini sağlıyor. Yeni iş fikirlerinin desteklenmesi piyasaları hareketlendirdiği gibi yüksek gelir potansiyelini de beraberinde getiriyor. 

Melek Yatırımcı ile Girişim Sermayesi Yatırımcıları Arasındaki Farklar

Melek yatırımcı, bir şirketin ilk yatırımcısı oluyor ve genellikle kendi sermayesiyle yatırım yapıyor. Buna göre, melek yatırımcı ile girişim sermayesi yatırımcısı arasında şu gibi farklar bulunuyor:

  • Yaklaşım: Melek yatırımcı girişimciye daha amatör bir ruhla ve kişisel motivasyonlarla yaklaşabiliyor. Girişim sermayesi yatırımcısı ise tamamen profesyonel bir yaklaşım ve beklentiyle hareket ediyor. 
  • Yatırım miktarı: Melek yatırımcı, girişim sermayesi yatırımcısına kıyasla çoğunlukla daha düşük meblağlarda yatırım yapıyor. Yatırım miktarındaki farklılık, GSYO ile melek yatırımcının geri dönüş beklentilerini ve aldıkları riskleri de değiştiriyor.
  • Yatırım kaynağı: Melek yatırımcılar yatırım kaynağı olarak genellikle kendi sermayelerini kullanıyor. Girişim sermayesi yatırımcıları ise bireyler, şirketler ve hazineler gibi birkaç paydaşın yarattığı bir fondan yatırımını yapıyor. 
  • Yönetim: Venture capital yatırımcıları, yatırımlarını profesyonel meslek hayatlarının bir parçası olarak görüyor ve yatırım yaptığı şirketin işlerine daha çok müdahil oluyor. Melek yatırımcı ise daha bireysel ilerliyor ve daha az sorumluluk alıyor. 

Girişim sermayesi (venture capital) hakkında en detaylı ve güncel bilgilere Midas üzerinden ulaşabildiğin gibi finans, bankacılık, borsa ve yatırıma dair aradığın tüm bilgiler için de Midas’ı kendine rehber edinebilirsin! Midas yatırım hesabını oluşturmak için App Store veya Play Store üzerinden uygulamayı indir, güncel bilgilere ve yatırım fırsatlarına kolayca ulaşmanın tadını çıkar!

Girişim Sermayesi (Venture Capital) Nedir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler