Blog

Trader Ne Demek? Ne İş Yapar

November 28, 2022
Trader Ne Demek? Ne İş Yapar
Makaleyi sesli dinle
Trader Ne DEmek

Bir şirket adına yatırımları yönlendirebilen ya da borsada kendileri için işlem yapabilen kişilere trader adı verilir. Piyasadaki hareketleri gözlemleyerek finansal değerler hakkında al sat emirleri vermek, traderların görevini özetler. Trader olmak, yatırım tavsiyesi verebilme yetkinliğini elinin altında bulundurmak anlamına gelir. Borsada sık sık karşımıza çıkan ve birçok yatırımcıyı da yönlendiren ilgili meslek grubu hakkında tüm merak ettiklerinizi sizin için hazırladığımız bu yazıda bulabilirsiniz.

Trader Nedir?

Trader, borsada birtakım finansal işlemler yapan ve al sat emirleri verebilen kişileri ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Hisse senedi, kâğıt ve tahvil alarak mesleki faaliyetlerini sürdüren borsa simsarları, bu şekilde adlandırılır. Bu meslekte kişinin kendini sürekli olarak geliştirmesi gerekir. Trader olmak için şirketlerin ve piyasaların takip edilmesi ve güncel kalınması önem arz eder. Borsa tacirleri, piyasa gündemlerini izleyerek doğru yerden alım satım yapmayı ve böylelikle kâr elde etmeyi hedefler.

Trader Ne İş Yapar?

Finansal piyasalarda alım ve satım işlemleriyle uğraşan traderlar, mesleki faaliyetlerini sürdürebilmek için borsada sürekli etkin olmalıdırlar. Profesyonel trader olan birinin görevlerini yerine getirebilmek ve kâr elde edebilmek adına şu işleri yapması gerekir:

  • Kâr elde etmeyi ve para kazandırmayı amaçlayarak hareket etmelidir.
  • Aktif piyasaları canlı takip etmesi gereklidir.
  • İnsanlarla sürekli olarak iletişimde kalmalı ve fikir alışverişi yapmalıdır.
  • Risk yönetimi için grafikleri inceleyerek buna göre önlemler almalıdır.
  • Yatırımcılarına piyasalar hakkında bilgilendirmede bulunmalıdır.

Listelenen işler, borsa tacirlerinin mesleki faaliyetlerini oluşturur. Kişinin amacı mutlak kazanç sağlamak olmalıdır. Bunun için de piyasa bilgisinin bol, tahminlerin ise isabetli olması gerekir. İsabetli tahminlerde bulunmak, tecrübeyle kazanılan bir yetenektir.

Nasıl Trader Olunur?

Trader Nedir
Trader Nedir

Trader, bağımsız çalışabileceği gibi faaliyetlerini herhangi bir firma altında da yürütebilir. Bu mesleğin yapılabilmesi için özel olarak alabileceğiniz bir eğitim yoktur. Ancak yüksek lisans eğitiminizi iktisat, bankacılık veya finans alanlarında yapmayı düşünebilirsiniz. Günümüzde traderların birçoğu bu alanlarda yüksek lisans yapmış kişilerden oluşur. Kendini bu iş kolunda kanıtlamış tecrübeli isimlerden faydalanarak alanınızda profesyonelleşebilmeniz de mümkündür. 

Tüm bunların yanı sıra trader olmak için Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) verdiği lisans belgesini elinizde bulundurmalısınız. Bu lisans sayesinde legal bir şekilde yatırım tavsiyeleri verebilirsiniz. Yetkinlik belgesini almak için SPK tarafından düzenlenen sınavlara girerek geçerli bir puan almanız gerekir.

Trader Olmak İçin Hangi Yetenekler Öğrenilmeli?

Traderlık, iyi derecede ekonomi ve matematik bilgisi gerektiren bir meslektir. Bu işi yapmayı planlayan kişilerin söz konusu alanlarda yetenekli olması aranan bir şarttır. Ayrıca borsa tacirliği yaparken yabancı piyasaları da takip etmek gerekir. Yabancı piyasalar hakkında yeterli bilgiye sahip olabilmek için iyi derecede İngilizceye de sahip olunması önemlidir. Yabancı dil yetkinliği, trader özellikleri arasında önemli bir yere sahiptir. 

Piyasayla ilgili programlara hâkim olmak ve insanlarla güçlü iletişimler kurmak da traderlığın en önemli koşulları arasında yer alır. Bu mesleği yapabilmenin ilk şartlarından biri elbette ki borsa hakkında bolca bilgiye sahip olmaktır. Günümüzde borsa gündemini takip etmenize yardımcı olan çeşitli uygulamalar bulunur. Şirketler ve borsalarla ilgili gelişmeleri “Midas’ın Kulakları” sayesinde düzenli bir şekilde takip edebilirsiniz.

Borsada Trade İşlemi Nasıl Yapılır?

Trade, kelime anlamı itibarıyla al sat ve takas gibi yöntemlerle ticaret yapmayı ifade eder. Bu şekilde yapılan işlemlerin de kısa vadeli kazanç sağlaması beklenir. Trade işlemlerini finans piyasalarında, Midas gibi yatırım platformlarında ve borsada gerçekleştirebilirsiniz. İşlemlerin gerçekleşmesi için alım satım yapmanız gerekir. Borsada trade, gün içerisinde hisse veya kripto para gibi herhangi bir finansal değerin yükseleceğini düşünerek alıp sonrasında satmayı kapsar. Yükselişe geçen finansal değeri satarak kâr etmek amaçlanır.

Midas’ı Kullanarak Trader Olarak Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Yatırımcılara sunduğu avantajlarla öne çıkan Midas uygulaması, ABD borsalarını ve BIST’i tek bir platformda buluşturur. Böylece traderlar tek bir uygulama üzerinden hem yerli hem de yabancı piyasaları kolayca takip edebilirler. Şirketleri ve piyasaları takip etmek Midas’ın Kulakları sayesinde çok daha kolaydır. Uygulama, borsa gündeminden rahatlıkla haberdar olun diye güncel ve anlaşılır bir dile sahip finansal içerikler üretir. Böylece piyasalar hakkında her zaman en güncel bilgilere sahip olursunuz. Düşük komisyon ücretleriyle yatırımcıların yüzünü güldüren Midas yatırım hesabı sayesinde trader olarak mesleki faaliyetlerini sürdürebilmek çok kolay. Hem BIST’te hem de ABD borsalarında canlı verileri uygulama üzerinden ücretsiz takip edebilmek, Midas uygulamasının başta traderlar olmak üzere tüm yatırımcılara sağladığı önemli avantajlardan biridir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler