Blog

S&P 500 Nedir? Hissesi Nasıl Alınır?

June 16, 2023
S&P 500 Nedir? Hissesi Nasıl Alınır?
Makaleyi sesli dinle
S&P 500 Nedir? Hissesi Nasıl Alınır?

Her hisse senedi aynı değildir. Bazı şirketlerin hisseleri diğerlerinden daha değerli. Borsada halka arzını gerçekleştirmiş pek çok şirket olduğu için bu değerli hisseleri izlemek bazen zor olabiliyor. Bu nedenle S&P kredi değerlendirme kuruluşunun belirlediği “S&P 500” adlı bir endeks bulunuyor. Peki, S&P 500 endeksi nedir ve tam olarak ne işe yarar? Öğrenmeye hazır ol.

Futbolda farklı takımların bulunduğu ligler olduğu gibi borsada da çeşitli endeksler yer alıyor. Çünkü her futbol takımının gücü ve değeri farklı olabildiği gibi şirketlerin de piyasa kapitalizasyonları farklı olabiliyor. Ve bu büyük şirketlerde yaşanan değişimler borsayı ciddi bir şekilde etkileyeceği için aynı sektördeki küçük şirketlerin de hisse fiyatlarının dalgalanmasına neden oluyor. Birçok farklı sektörden büyük şirketleri kapsayan endekslerden biri olan S&P 500’ü gel, tüm detaylarıyla mercek altına alalım!

S&P 500 Nedir?

S&P 500 Nedir? Hissesi Nasıl Alınır?

S&P 500, NASDAQ ya da NYSE gibi büyük Amerikan borsalarında bulunan en büyük 500 şirketten oluşan bir endeks. Bu endeks her yıl Standard & Poor’s adlı kredi değerlendirme kuruluşundaki bir komite tarafından oluşturuluyor.

Aynı zamanda “SPX500” olarak da adlandırılan bu endekse girebilmek için farklı kriterler bulunuyor. Bu nedenle endekste yer alan şirketler için doğrudan Amerika’nın en büyük 500 şirketi demek çok da doğru olmuyor. Yine de S&P 500, Amerika borsa trendlerinin ve dalgalanmalarının takibi için en iyi göstergelerden biri olarak kabul ediliyor.

S&P 500 Hisseleri Nasıl Alınır?

Hisse Senedi Nasıl Alınır
Hisse Senedi Nasıl Alınır

S&P 500 bir şirket değil, endeks. Bu nedenle bir şirket gibi hisseleri satın alarak direkt yatırım yapmak söz konusu değil. Ama yine de S&P 500 endeksine yatırım yapmanın bazı yolları bulunuyor. Örneğin; Standard & Poor’s kuruluşuna yatırım yapar gibi bu endeksin fonuna yatırım yapabilirsin. Aynı şekilde S&P 500 endeksi içindeki şirketlerin hisselerini de alabilirsin.

S&P 500 Saat Kaçta Açılıyor?

S&P 500 endeksi için işlem saatleri cuma hariç hafta içi her gün 01.00 ile 24.00 arasında oluyor. Cuma günleri ise 01.00 ile 23.55 arasında işlem gerçekleştirilebiliyor.

S&P 500 Düşerse Ne Olur?

S&P 500 şirketleri finans, sağlık, teknoloji ya da enerji gibi farklı sektörlerde olabiliyor. Ayrıca bu şirketlerin piyasa kapitalizasyonları son derece büyük olduğu için endekste yaşanabilecek en ufak bir düşüş, komple sektörün olumsuz etkilenmesi anlamına geliyor. Her yıl güncellense de endekste yerini koruyan en büyük 10 şirketi şöyle sıralamak mümkün:

 • Apple
 • Amazon
 • Berkshire Hathaway Inc. (Class B)
 • Microsoft
 • Facebook
 • JP Morgan Chase,
 • Alphabet Inc. (Class C)
 • Johnson&Johnson 
 • Exxon Mobil
 • Procter & Gamble Company

S&P 500 Kriterleri Nelerdir?

S&P 500 Nedir? Hissesi Nasıl Alınır?
 • Şirketin Amerika’da bulunması,
 • Bağımsız değerleme sonucu şirketin piyasa değerinin en az 6,1 milyar dolar olması,
 • Şirket hisselerinin en az yüzde 50’sinin halka arzının gerçekleştirilmesi,
 • Sabit varlıkların veya gelirlerin yüzde 50’den fazlasının Amerika sınırları içinde bulunması,
 • Şirketin en az dört çeyrek arka arkaya pozitif kazanç sağlaması.

SPX 500 Nasıl Çalışır?

SPX 500 endeksi büyük bir şirketin çıkardığı bütün hisseleri bünyesinde bulunduruyor. Aynı zamanda temsil değerlerini şirket büyüklüklerine göre yapıyor. Yani değeri 500 milyar dolar olan bir şirket, 50 milyar dolar olana göre endeksi daha çok etkiliyor. Bu da daha değerli şirketlerin endeksi daha kolay değiştirebileceği anlamına geliyor. Endeks her yılın mart, haziran, eylül ve aralık aylarında olmak üzere dört defa güncelleniyor. Böylece şirketlerin değer değişikleri ve piyasadaki sektörel etkiler göz ardı edilmemiş oluyor.


Amerika’nın en büyük şirketlerinin liginde oynamak ister misin? Cevabın evet ise aramıza katıl! Hemen Midas uygulamasını App Store ya da Play Store üzerinden indir, Midas yatırım hesabın ile SPX 500 şirketlerinin hisselerine yatırım yapmaya başla!

S&P 500 Nedir? Hissesi Nasıl Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler