Blog

Siber Güvenlik Nedir? 2023’ün Öne Çıkan Siber Güvenlik Şirketleri Hangileri?

August 29, 2023
Siber Güvenlik Nedir? 2023’ün Öne Çıkan Siber Güvenlik Şirketleri Hangileri?
Makaleyi sesli dinle
Siber Güvenlik Nedir? 2023'ün Öne Çıkan Siber Güvenlik Şirketleri Hangileri?

Teknolojinin vazgeçilmez olduğu, yapay zekanın hayatı kolaylaştırdığı ve bugün ülkelerin en önemli güçlerinden birinin teknolojik alt yapıları olduğu herkesin malumu. Peki, tüm bunlar siber güvenlik önlemleri alınmadan hangi ölçüde işe yarayabilirdi hiç düşünmüş müydün? Siber güvenliğinin önemini net bir şekilde açıklayan veriler, bu içerikte seni bekliyor!

Teknolojinin gelişmesine ve gündeme bağlı olarak her yıl farklı sektörler yükselişe geçiyor. Bunlardan biri de, esasında uzun yıllardır popülaritesinden hiç azaltmayan siber güvenlik sektörü. Yapay zekanın gelişmesi, teknolojinin sınırları tayin edilemez bir güçle büyümesi, ülkeler arasında meydana gelen sorunlar, savaşlar ve yüksek maddi kazançlar elde etmek isteyen tehlikeli anonimler siber güvenliği çağımızın en önemli konularından biri haline getiriyor. Bu noktada Philip Ripman gibi birçok analist, siber güvenliği yatırımlar için büyük bir fırsat olarak görüyor. Hadi öyleyse, çağın yatırım fırsatlarını yakalaman için siber güvenlik konusunu şimdi detaylı bir şekilde ele alalım.

Siber Güvenlik Nedir?

Siber güvenlik, hassas bilgileri ve kritik sistemleri dijital tehditlere karşı koruma uygulaması. Yazılımları, bilgisayar uygulamalarını ve ağları koruyan siber güvenlik, “bilgi teknolojisi/bilgi güvenliği teknolojisi” isimleriyle de biliniyor. Siber güvenlik sistemleri ağ güvenliği, bulut güvenliği, veri güvenliği, uygulama güvenliği, IoT güvenliği, uç nokta güvenliği ve operasyonel güvenlik gibi birçok alt dala ayrılıyor. Katmanlı şekilde tüm dijital sistemleri koruma altına alan siber güvenlik uygulamaları, olası bir sorunda acil durum ve kurtarma politikalarını da kapsıyor.

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Siber güvenlik, dijital çağda işletmelerin ve devletlerin koruma altında kalması için bir gereklilik olarak görülüyor. Dijitalleşmenin gittikçe artması ve teknolojinin farklı alt dallarla sürekli gelişmesi, tüm dünyayı siber saldırılara karşı daha savunmasız hale getiriyor. Öyle ki Check Point Research tarafından yayınlanan 2023 Yıl Ortası Güvenlik Raporu’nda, küresel çapta yapılan haftalık siber saldırılarda yüzde 8’lik bir artış olduğu ortaya koyuluyor. Esasında bu oran, tek başına bile siber saldırıların günümüzde geldiği boyutu açıklamaya yetiyor. Özellikle şirketlerin gelecekte hayatta kalabilmesi için siber güvenliği mutlaka ciddiye alması gerektiği paylaşılıyor.

Bir başka araştırmada, 2023 yılının ilk çeyreğinde 200 bin siber saldırının gerçekleştiği ve 320 milyon doların üzerinde kripto paranın hacker’lar tarafından çalındığı ifade ediliyor. Her gün 300 bin yeni kötü amaçlı yazılım geliştirildiği ve her 39 saniyede bir hacker saldırısı yaşandığı da paylaşılıyor. Tüm bunlar, siber güvenliğin neden önemli olduğunu ve önümüzdeki yıllarda neden her zamankinden daha önemli hale geleceğini açıkça gösteriyor. Mali kayıpların önüne geçmek, yasal sorumlulukları yerine getirmek ve kurum itibarlarının zarar görmesini engellemek için siber güvenlik uygulamalarının önümüzdeki yıllarda en güçlü haline geleceği öngörülüyor.

Siber Güvenlik Şirketleri

ŞirketKuruluş YılıAna Ürünleriİşlem Gördüğü BorsaPiyasa Değeri*Güncel Hisse Fiyatı**
Broadcom (AVGO)1991Yerleşik ve ana bilgisayar güvenlik çözümleri, ödeme kimlik doğrulama NASDAQ352,62 milyar dolar854,46 dolar
Cisco Systems (CSCO)1984Bulut güvenliği, uç nokta güvenliği, güvenlik analitiğiNASDAQ226,22 milyar dolar55,24 dolar
IBM (IBM)1911Kurumsal güvenlik ürünleri ve hizmetleriNYSE130,77 milyar dolar143,55 dolar
Palo Alto Networks (PANW)2005Güvenlik duvarları, bulut tabanlı ürünlerNASDAQ69,56 milyar dolar227,45 dolar
Fortinet (FTNT)2000Antivirüs araçları, güvenlik duvarları, izinsiz giriş önleme  uygulamaları, uçtan uca siber güvenlik altyapısı ürünleriNASDAQ45,85 milyar dolar58,15
CrowdStrike Holdings (CRWD)2011Makine öğrenimi destekli antivirüs koruma araçlarıNASDAQ36,47 milyar dolar145,45 dolar
Zscaler (ZS)2007Buluta geçiş hizmetleri, iletişim güvenliği ürünleriNASDAQ20,70 milyar dolar139,74 dolar
Check Point Software Technologies (CHKP)1993Mobil, ağ ve bulut kullanıcılarını korumaya yönelik güvenlik ürünleriNASDAQ15,61 milyar dolar131,94 dolar
Okta (OKTA)2009Bulut yazılımıNASDAQ11,58 milyar dolar71,37 dolar
Tenable Holdings Inc. (TENB)2002Güvenlik açığı tarama yazılımıNASDAQ5,13 milyar dolar42,78 dolar
2023 Yılının En Büyük 10 Siber Güvenlik Şirketi

*2023 Ağustos rakamlarına göre
**25 Ağustos 2023 rakamlarına göre

Broadcom (AVGO)

1997 yılında kurulan Broadcom, en büyük siber güvenlik şirketleri arasında başı çekiyor. 2019 yılında siber güvenlik firması Symantec’i satın alarak yatırımlarını genişleten şirket, siber güvenlik ETF’lerinde de öne çıkıyor. Broadcam, First Trust NASDAQ Siber Güvenlik ETF’si (CIBR) fonuyla 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 18 toplam getiri elde eden şirketler arasında da yerini aldı.

Cisco Systems (CSCO)

Cisco Systems, her geçen gün siber güvenlik hizmetlerini geliştirecek yeni yatırımlar yapıyor. 19,89 fiyat kazanç oranına sahip olan şirket, siber güvenlik alanındaki eksiklikleri gidermek amacıyla bilişim uzmanlarına yönelik sertifikalı eğitim programları da veriyor.

IBM (IBM)

İşletmelerin güvenliğini artırmaya yönelik ürün ve hizmetler sunan IBM, 2023 yılı itibarıyla 130,77 milyar dolar piyasa değeriyle en büyük siber güvenlik şirketlerinden biri. 282 bin 100 çalışanıyla siber güvenliğin tüm alanlarında faaliyet gösteren IBM’nin fiyat kazanç oranı ise 64,49 olarak açıklanıyor.

Palo Alto Networks (PANW)

Palo Alto Networks, kendisini “küresel siber güvenlik lideri” olarak tanımlıyor. Dünyanın en büyük siber güvenlik şirketleri arasında yer alan Palo Alto Networks, 12 bin 561 çalışana ve 334,78 fiyat kazanç oranına sahip.

Fortinet (FTNT)

Fortinet 660 binden fazla müşterisi, 50’den fazla kurumsal siber güvenlik ürünü ve bin 285 küresel patentiyle tüm zamanların en büyük siber güvenlik şirketleri arasında yer alıyor. Siber güvenlik platformuyla tüm dijital altyapı sistemlerindeki verileri koruyacak güçlü ürünlere sahip olan şirket, 43,88 fiyat kazanç oranıyla öne çıkıyor.

CrowdStrike Holdings (CRWD)

CrowdStrike Holdings, Palo Alto Networks ve Fortinet ile birlikte Forbes tarafından 2023’te yatırım yapılabilecek en iyi siber güvenlik şirketleri arasında gösteriliyor. Çağın önde gelen konularından biri olan makine öğrenimine odaklanan şirketin, önümüzdeki yıllarda da büyüme kat edeceği öngörülüyor.

Zscaler (ZS)

Yüksek güvenlik sonuçlarıyla 2021 yılında Microsoft’tan ödül alan Zscaler, kendisine ait olan Zero Trust Exchange programının dünyada en çok kullanılan siber güvenlik programı olduğu bilgisini paylaşıyor. 2023 yılı itibarıyla 20,70 milyar dolar piyasa değerine sahip olan şirket, First Trust Nasdaq Siber Güvenlik ETF’si (CIBR) ve iShares Siber Güvenlik ve Teknoloji ETF (IHAK) yatırım fonlarında da işlem görüyor.

Check Point Software Technologies (CHKP)

2023’ün öne çıkan siber güvenlik şirketlerinden olan Check Point Software Technologies, yatırımlarıyla adından söz ettiriyor. Geçtiğimiz yıllarda bulut e-posta ve iş birliği güvenliği şirketi Avanan’ı satın alan şirket, 2023’ün ilk çeyreğinde önceki yıla göre yüzde dört artışla 566 milyon dolar toplam gelir elde etti.

Okta (OKTA)

2009 yılında kurulan kimlik ve erişim yönetimi şirketi Okta, 2023 yılı itibarıyla 11,58 milyar dolar piyasa değeriyle yatırımcıların odağında yer alıyor. 2 bin 806 çalışana sahip olan Okta’nın 2023’teki geliri, şu an için bir önceki yıla göre yüzde 42,92 artışla 1,858 milyar dolar.

Tenable Holdings Inc. (TENB)

Dünya çapında 40 binden fazla müşteriye sahip olan Tenable Holdings Inc., siber güvenlik tehditlerini anlamak ve azaltmak için bağlam odaklı analitik programları kullanıyor. Yatırımları ve projeleriyle borsa dünyasında adından söz ettiren şirketin, 2023’te beklenen daha iyi bir büyüme elde ettiği paylaşılıyor.

Siber Güvenliğin Geleceği Nasıl?

2023 yılında yapılan araştırmalara göre dünya çapındaki şirket yöneticilerinin neredeyse yarısı (yüzde 48,8), siber saldırıların önümüzdeki yıllarda daha çok artmasını bekliyor. Dünya çapındaki bilişim kurulu başkanlarının (CIO) yüzde 66’sı ise siber güvenliğe yatırımı artırmayı planladıklarını paylaşıyor. Yani siber güvenliğin geleceğinin, siber tehditlerin artışı ve güvenlik önlemlerinin fazlalaşması isteğiyle çok açık olduğunu söylemek mümkün.

Sen de geleceği koruma altına alan siber güvenlik şirketlerine yatırım yapmak istersen, App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirerek işe başlayabilirsin! Midas yatırım hesabın ile NASDAQ borsalarından kolayca hisse satın alabilirsin. Hadi, sen de geleceğin fırsatları için hemen harekete geç!

Siber Güvenlik Nedir? 2023'ün Öne Çıkan Siber Güvenlik Şirketleri Hangileri?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler