Blog

Serbest Fon Nedir? Nasıl Alınır?

April 25, 2024
Serbest Fon Nedir? Nasıl Alınır?
Makaleyi sesli dinle
Serbest Fon Nedir? Nasıl Alınır?

Yatırımcı sermayelerinin farklı varlık sınıflarına dağıtıldığı serbest fonlar, bir diğer adıyla hedge fonlar, diğer fonlara kıyasla daha kompleks işlemlerle yönetilmesi bakımından profesyonel yatırımcıların en sevdiği oyun alanlarından biri. Risk fonu olarak da tanımlanan serbest yatırım fonları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam et!

Serbest fonlar genellikle hisse senetleri, tahviller, emtialar ve gayrimenkul gibi çeşitli varlık türlerine yatırım yapıyor. Portföyünü çeşitlendirmek isteyen ve özellikle de risk almaktan kaçınmayan yatırımcıların rağbet gösterdiği bu yatırım fonları, profesyonel portföy yöneticileri tarafından potansiyel getirileri maksimize etmek amacıyla oldukça karmaşık işlemlerle yönetiliyor. Eğer konu ilgini çektiyse serbest fonlara dair bilgilere şimdi daha yakından göz atalım!

Serbest Fon Nedir?

Serbest fon, nitelikli yatırımcılara yönelik menkul kıymet fonları olarak tanımlanıyor ve isminden de anlaşılacağı üzere, bu fonlarda yatırım araçlarına ilişkin herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Söz konusu fonlar, genellikle uluslararası piyasalarda sıkça karşımıza çıkan “hedge fon” kavramının Türkiye yatırım piyasasındaki eş değeri ve karşılığı olarak gösteriliyor.

Serbest Fon Nasıl İşler? Mantığı Nedir?

Esneklik ve çeşitlilik sunan bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkan serbest fonlar sadece nitelikli yatırımcılar için işliyor. Uzman fon yöneticileri tarafından yönetilen serbest fonlarda, portföyler piyasa koşullarına göre optimize ediliyor. Yani portföylerdeki yatırım araçlarına ilişkin herhangi bir kısıtlama söz konusu olmuyor. Stratejiler fon yöneticisinin -belirli hükümlerle sınırlandırılmış olmakla birlikte- kendi opsiyonlarına göre serbestçe belirleniyor ve çoğu zaman agresif ya da riskli stratejiler içeriyor.

erbest Şemsiye Fon Nedir? Nasıl İşler?

Serbest şemsiye fon, farklı yatırım fonlarının bir araya gelmesi sonucu oluşturulan ve genellikle çeşitli risk seviyelerine sahip fonları kapsayan bir tür portföy yönetim şekli olarak karşımıza çıkıyor. Farklı varlık sınıflarına ve yatırım tarzlarına sahip çeşitli fonları bir araya getiren serbest şemsiye fonlar, portföy çeşitliliği sağlayarak riski dağıtmayı amaçlıyor.

Serbest Özel Fon Nedir? Nasıl İşler?

Serbest özel fon, sermaye piyasalarında yatırım yapmak üzere tasarlanmış özel yatırım fonlarını ifade ediyor. Bu fon türü belirli bir gelir veya varlık seviyesine ulaşmış nitelikli yatırımcılara sunuluyor. Serbest özel fon söz konusu olduğunda da hisse senetleri, tahviller, emtialar, gayrimenkul ve türev ürünler gibi farklı varlık sınıflarına yatırım yapılabiliyor. Bu yatırım türü sermaye artırma, koruma ya da getiri hedefi belirleme gibi birtakım stratejilere dayanıyor.

Serbest Döviz Fonu Nedir? Nasıl İşler?

Yatırımcıların çeşitli döviz çiftlerine yatırım yapmalarını sağlayan yatırım enstrümanına serbest döviz fonu adı veriliyor. Bu serbest fon çeşidi, döviz piyasalarındaki fırsatları değerlendirmek ve kurlardaki dalgalanmalardan kâr elde etmek amacıyla oluşturuluyor. Söz konusu yatırım aracı, döviz piyasalarında uzmanlaşmış analistlerin stratejik kararları doğrultusunda şekilleniyor. İstersen, Reel Efektif Döviz Kuru Nedir? başlıklı içeriğimize de göz atabilir, böylelikle konuya daha farklı perspektiflerden hakim olabilirsin. 

Emtia Serbest Fon Nedir? Nasıl İşler?

Emtia serbest fonu, farklı emtialara yatırım yapma yoluyla portföy çeşitliliği sunan ve emtia piyasasındaki fırsatları değerlendirmeyi amaçlayan bir yatırım türü. Bu yatırım aracı genellikle enerji ürünleri, metaller, tarım ürünleri ve diğer emtialara yatırım yaparak sermaye artışı sağlamayı hedefliyor. Emtia serbest fonları, spot piyasalarda, vadeli işlemler piyasalarında ya da diğer türev piyasalarda esnek işlemler yaparak portföyün kazancını optimize etmeye çalışıyor.

Serbest Fonlar Riskli mi?

Serbest Fon Nedir? Nasıl Alınır?

Serbest fonlar, çoğunlukla karmaşık stratejiler ve yüksek risk seviyeleriyle ilişkilendiriliyor. Buradan yola çıkarak risk seviyelerinin fon yönetim stratejilerine bağlı olarak değiştiğini söylemek mümkün. Serbest fonların genel olarak yüksek risk taşıdığı açıkça kabul ediliyor. Elbette bazı durumlarda fon yönetim şirketleri riski azaltmak için farklı stratejiler de izleyebiliyor. Örneğin; bu fonları yöneten uzmanlar kira sertifikaları, katılım hesapları, hisse senetleri ve altın gibi varlıkları kullanarak portföyü piyasa koşullarına göre en makul yatırım araçlarıyla koruma stratejisini benimseyebiliyor.

Yatırımcılığa yakından ilgi duyduğun çok belli! O halde bu yazıdan sonra Paranı Değerlendirebileceğin Yatırım Araçları başlıklı yazımızı da inceleyebilirsin. 🙂

Serbest Fon Kategori Dereceleri Ne Anlama Gelir?

Fonların risk ve getiri profilini belirlemek için kullanılan ölçüte serbest fon kategori derecesi adı veriliyor. Bahsi geçen derecelendirme, fonun risk seviyesini ve getiri potansiyelini yatırımcılara açık bir şekilde göstermek amacıyla yapılıyor. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, serbest fonlar genellikle düşük, orta ve yüksek risk grubu şeklinde kategorize ediliyor. Daha istikrarlı ancak düşük getiri potansiyeline sahip fonlar düşük risk kategorisinde gösteriliyor. Yüksek risk kategorisi ise daha yüksek getiri potansiyeline sahip olan ancak daha volatil fonları ifade ediyor.  

Serbest Fon Almak için Hangi Şartlar Gereklidir?

Cazip getiri fırsatları sunan serbest fonlara katılım sağlamak için gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bir yatırım hesabına sahip olmak
  • Nitelikli yatırımcı kriterlerini yerine getirmek (belirli bir gelir ya da varlığa sahip olmak)
  • Fon için belirtilmiş minimum yatırım miktarına sahip olmak
  • Fonun amacını, stratejisini ve risklerini anlamak üzere gerekli araştırmaları gerçekleştirmiş olmak  
  • Gerekli görülmesi halinde, finansal danışmanlardan ya da sektörel uzmanlardan öneri almak

Serbest Fon Nasıl Alınır?

Serbest fonlara yatırım yapmak isteyen nitelikli bir yatırımcıysan belirli kurallar ve prosedürler bulunduğunu bilmen gerekiyor. Serbest fonların TEFAS platformunda işlem görme zorunluluğu bulunmuyor. Fakat fonun sahibi olan portföy yönetim şirketi Sermaye Piyasası Kurulundan (SPK’dan) onay alırsa TEFAS’ta işlem görebiliyor.

Serbest fonlar TEFAS’ta işlem görseler bile yalnızca nitelikli yatırımcılar tarafından alınıp satılabiliyor. Serbest fon alım satım işlemleri, nitelikli yatırımcı statüsüne sahip bireyler adına, Midas yatırım platformu gibi yetkili aracı kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Alım satım işlemlerini gerçekleştiren aracı kuruluşların, bireylerin nitelikli yatırımcı statüsünü kanıtlayan belgeleri temin edip saklama gibi yükümlülükleri bulunuyor. 

Bir başka yatırım aracı olan likit fon hakkında fikir edinmek için Likit Fon Nedir? Getirisi Nasıl Hesaplanır? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsin.

Serbest Fon Nereden Alınır?

Serbest fonlara yatırım yapmak istiyorsan sadece Midas gibi yetkili ve SPK onaylı aracı kuruluşlar aracılığıyla bu fonlara erişebileceğini bilmende fayda var. Söz konusu kuruluşlar, serbest fonlara yatırım yapma imkanı sunuyor ve alım satım işlemlerini güvenli bir ortamda gerçekleştiriyor. Kendi tercihine göre bu aracı kuruluşlar üzerinden işlem yapabilir, serbest fonlara yatırım yapmak için gerekli adımları atabilirsin. Dilersen hemen şimdi Midas’ta bir yatırım hesabı açarak istediğin serbest fonu kolayca alabilirsin! Midas, SPK onaylı bir aracı kuruluş olması ve kullanıcı dostu yapısı ile yatırımcılara hem güven hem de işlem kolaylığı sunuyor. 

Yatırım portföyünü çeşitlendirmek istiyor ve gerekli şartları karşılıyorsan, sen de serbest fonlara yatırım yapmayı düşünebilirsin. Midas uygulamasını App Store ya da Play Store üzerinden hemen indir, finans sektörüne dair dilediğin bilgiye ve birbirinden avantajlı yatırım enstrümanlarına anında erişim sağla!

Serbest Fon Nedir? Nasıl Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler