Blog

Petrol Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

July 4, 2024
Petrol Fonu Nedir? Nasıl Alınır?
Makaleyi sesli dinle
Petrol Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Dünyanın en değerli doğal enerji kaynakları arasında yer alan petrol, ülke ekonomilerini belirleyecek ve finansal dengeleri yeniden kuracak kadar güçlü bir emtia.

Brent petrol, ham petrol gibi petrol emtialarına ve tüm petrol şirketi hisselerine yapılan yatırımları ifade eden petrol fonu, petrolün dünyadaki en değerli emtialar arasında yer almasından dolayı popüler bir yatırım kararı olarak öne çıkıyor. Öyle ki dünyada petrol üretimi devam ettikçe, petrolün kendisinden ve piyasasından gelir elde etmek de mümkün olmaya devam edecek. Bu yazıyı okuyarak “Petrol fonu nedir, çeşitleri nelerdir?” ve “Petrol fonu nasıl alınır?” gibi soruların yanıtlarına ve konuyla ilgili çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsin.

Petrol Fonu Nedir?

Petrol Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Petrol fonu” ham petrol ve Brent petrol gibi petrol ürünlerine ve petrol şirketlerinin hisselerine yatırım yaparak, petrol sanayisinin kazancından faydalanma olanağı sunan yatırım türüne deniyor. Petrol fonu piyasası küresel ölçekte petrol emtialarındaki artış ve azalışa bağlı olarak şekilleniyor. Petrol fonlarına aracı finansal kurumlar üzerinden işlem yapılabiliyor. Petrol fonu, sadece petrol emtiası ve petrol şirketi hisselerine odaklanması bakımından diğer emtia fonlarından ayrılıyor. Emtia fonlarında diğer emtiaları da dahil ederek petrol emtiasına yatırım yapılabiliyor.

Petrol Fonu Türleri Hangileri? 

Petrol fonları, yatırım yapılan alanlara göre şu gibi farklı türlere ayrılıyor:

  • Petrol şirketlerine odaklanan fonlar: Bu petrol fonu türü Petkim ve Tüpraş gibi petrol şirketlerinin hisselerine yatırım yapmayı içeriyor. 
  • Petrol emtiası üzerine kurulmuş fonlar: Brent petrol ve ham petrol gibi petrol emtiası satın alarak yapılan fon yatırımları bu sınıfa giriyor. 
  • Petrol arama, sondaj, üretim aşamalarına yönelik fonlar: Bu fonlar, petrol arama ve çıkarma aşamalarında faaliyet gösteren şirketlere yapılan yatırımları kapsıyor. 

Petrol fonu türleri diğer emtia fonlarında olduğu gibi Midas içerisinde alım-satım işlemlerine sunuluyor. 

En Kazançlı Petrol Fonu Hangisi? 

Petrol Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

En kazançlı petrol emtiaları ham petrol ve Brent petrol olarak öne çıkarken, petrol fon sepetinde bu petrollere yer veren yatırımcılar kazanç potansiyeli en yüksek yatırım sepetini seçmiş oluyor. Petrol fiyatı dolar üzerinden hesaplandığı için başta ABD olmak üzere global ölçekteki tüm dalgalanmalar petrol emtialarının fiyatını, risk derecesini ve kazanç potansiyelini etkiliyor. 

Petrol Fonu Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Petrol fonu yatırımı için diğer emtia fonları ve tüm yatırım fonlarında olduğu gibi midas yatırım hesabı açmak gerekiyor. Yatırım hesabı açtıktan sonra yatırım stratejilerine bağlı olarak petrol fonu satın alımına başlanabiliyor. 

Petrol Fonu Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Petrol Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Petrol emtiası global ekonomileri belirleyici güce sahip belli başlı emtialar arasında yer alıyor. Dünya piyasa trendleri ve ekonomik tablolar üzerinde büyük etkiye sahip petrol emtialarından oluşan petrol fonunu satın alırken şu unsurlara dikkat etmekte fayda bulunuyor:

  • Petrol fonu işlemleri, diğer emtia fonları gibi 1’den 7’ye risk skalasına sahip. Yatırım stratejisine uygun olarak alınabilecek riskler belirlenmeli ve ona göre bir petrol fonu sepeti hazırlanmalı. 
  • Petrol fonu oluştururken tek bir petrol emtiası ya da petrol şirketi hissesi yerine dengeli bir sepet hazırlamak, riski dağıtmaya ve kazanç ihtimalini artırmak adına önemli.
  • Petrol fonu alım-satım işleminde zarar etmemek için petrol piyasası trendlerini çok yakından takip etmek gerekiyor. Yükselişe geçen ya da düşüş beklenen petrol emtiaları hakkında bilgi sahibi olmak, yatırım stratejilerinde mantıklı adımlar atmayı sağlıyor. 
  • Yatırım beklentisi doğru belirlenmeli ve petrol fonu bu beklentiye göre oluşturulmalı. Örneğin; kısa zamanda yüksek kazanç elde etmeyi uman bir yatırımcı riski göze alarak petrol borsasında volatilitesi yüksek petrol emtialarına yatırım yapmalı, düşük risk ile dengeli kazanç isteyenler ise uzun vadeli petrol fonu yatırımlarına yönelmeli. 

Petrol fonu hakkında detaylı bilgiler edindiğine göre, diğer yatırım fonlarıyla ilgili bilgilerini artırmak için Midas’ın tecrübeli ve alanında uzman kadrosu tarafından hazırlanan sayfalarında gezinmeye devam edebilirsin. Fonlar ve yatırım stratejileri hakkında en güncel bilgilere istediğin an ulaşabilmek için App Store ve Play Store üzerinden Midas uygulamasını sen de hemen indir!

Petrol Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler