Blog

Katılım Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

May 7, 2024
Katılım Fonu Nedir? Nasıl Alınır?
Makaleyi sesli dinle
Katılım Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

İslami finans prensiplerine uygun olarak işleyen katılım fonlarını daha önce duymuş muydun? “Katılım fonu nedir?” sorusu aklında belirip seni buraya kadar getirdiğine göre cevabın evet olmalı. Peki, katılım fonlarının diğer fon çeşitlerine kıyasla ne gibi farkları olduğunu hemen öğrenmeye ne dersin? Hadi, okumaya hemen başla!

Geleneksel faiz sistemine karşı olan yatırımcılar için alternatif bir seçenek olarak öne çıkan katılım fonları, faize dayalı olmayan para ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapıyor. Haliyle bu yatırım enstrümanları, bazı kaynaklarda “helal yatırım fonu” olarak da ifade ediliyor. Finansal kazanç elde etme noktasında İslami şartlara uygun yatırım imkânları sunan mevduat katılım fonu nedir sorusunun detaylı yanıtı için hemen bir alt başlığa geçebilirsin!

Katılım Fonu Nedir?

Katılım fonları, en kısa tanımıyla İslami finans prensiplerine uygun olarak yönetilen yatırım araçlarını ifade ediyor. Ek olarak “Katılım fonu hesabı nedir?” sorusuna gelecek olursak, buna da tercih edilen bir bankada ya da aracı kurumda yatırım amacıyla açılması gereken hesap şeklinde bir yanıt verebiliriz.

Genel adıyla yatırım fonu olarak da belirtilen katılım fonları, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda faize dayalı olmayan para ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yapıyor. Katılım fonu işleyişinde faizden kaçınma, riskin adil bir şekilde dağıtılması ve gerçek ekonomik faaliyetleri destekleme gibi finans prensipleri öne çıkıyor.

Katılım Fonu Nasıl İşler? Mantığı Nedir?

Katılım fonlarının işleyişi, yatırımcıların birikimlerini faiz getirisi olmayan çeşitli varlıklarda değerlendirerek kazanç elde etmeleri esasına dayanıyor. Şöyle ki bir katılım fonuna yatırım yaptığın zaman, o fonun içinde yer alan bir veya daha fazla birimi satın almış olursun. Bahsettiğimiz bu birimlere katılma payı adı veriliyor. Farklı yatırımcıların birikimleri bir havuzda toplanarak katılma payları oluşturuluyor. Oluşturulan fonların değeri, fon varlıklarının birim sayısına bölünmesiyle belirleniyor ve gün sonunda hesaplanıyor.

Profesyonel fon yöneticileri, fonun yatırım yapacağı varlıkları riskler, getiriler ve beklentiler gibi faktörleri analiz ederek belirliyor. Neticede katılım fonu, yatırımcıların kendi başlarına hisse senedi almak yerine profesyonel yöneticiler tarafından yönlendirilerek yatırımlarını büyütmelerini sağlıyor. Söz konusu fonun işleyişini daha net anlamak adına aşağıdaki tablodan yararlanabilirsin.

Yatırımcı Katılımıİlk aşamada yatırımcılar, katılım fonuna yatırım yaparak fonun ortakları haline geliyor.
Portföy YönetimiFon yöneticileri, yatırımcıların katkılarıyla oluşturulan fon portföyünü İslami finans prensiplerine uygun bir şekilde yönetiyor.
Yatırım StratejileriFon, faize dayalı olmayan araçlara yatırım yaparak çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturuyor.
Risk ve Kâr PaylaşımıFon, elde edilen kârları ve yaşanan kayıpları yatırımcılar arasında adil bir şekilde dağıtıyor.
RaporlamaFon performansı uzman fon yöneticileri tarafından izleniyor ve yatırımcılara düzenli olarak raporlar sunuluyor.

Katılım Fonu Çeşitleri Nelerdir?

Katılım fonları, ağırlıklı olarak oluştukları varlık çeşitlerine göre kategorize ediliyor. Altın ve kira sertifikası gibi helal sermaye piyasası araçlarının bir araya gelmesiyle bir portföy meydana getiriliyor. Katılım fonunun işleyişi riskin paylaştırılması ilkesiyle sürdürülüyor. Hadi; madem riski paylaştırmak dedik, şimdi bir de katılım fonları riskli mi sorusunun yanıtını ele alalım!

Katılım Fonu Riskli mi?

Mevduat fon olarak da bilinen katılım fonlarının risk düzeyi, portföyde bulunan varlıkların türüne, dağılımına ve fonun yönetim stratejisine bağlı olarak değişiyor. Katılım fonlarının risk seviyeleri, portföydeki varlıkların fiyat dalgalanmalarına, piyasa koşullarına ve yönetim stratejisine bağlı olarak farklılık gösteriyor. Genellikle daha az riskli varlıklara yatırım yapan katılım fonları, değişken bir getiri garantisi sunmadıkları için daha az riskli olarak kabul ediliyor. 

Yatırım konusunda belirleyici bir faktör olan fiyat dalgalanmalarıyla yakından ilgili olan Enflasyon Düşerse Ne Olur? başlıklı içeriğimize inceleyebilirsin.

Katılım Fonu Nasıl Alınır?

Katılım fonlarına yatırım yapmak için bir Midas yatırım hesabına sahip olman yeterli! Günümüzde teknolojinin sağladığı avantajlarla birlikte katılım fonu satın alma işlemleri Midas ile artık her an ve her yerde gerçekleştirilebiliyor. Dilersen bu SPK onaylı yatırım platformuna ait “Midas’ın Kulakları” adlı enformasyon kanalı ve canlı veri takibi gibi yönlendirmelerle, katılım fonları arasından tercihlerini yapabilir ve istediğin takdirde fonlarını nakde dönüştürebilirsin.

Katılım Fonu Nereden Alınır?

Günümüzde finansal teknolojilerin sunduğu inovatif ve dijital çözümler sayesinde yatırım işlemleri artık daha hızlı ve ulaşılabilir! Eğer katılım fonlarına yatırım yapmak istiyorsan, Midas Menkul Değerler gibi yetkili aracı kuruluşlar vasıtasıyla alım satım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsin. Midas, değişen piyasa koşullarını anlık olarak takip etmene, küçük birikimlerinle yatırım yapmana ve geniş bir portföy oluşturmana olanak sağlayan bir yatırım platformu olarak hizmet veriyor. 

Midas ile katılım bankacılığı esaslarına uygun yatırım fonlarının alım satım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir, birikimlerini risk profiline uygun yatırım araçlarıyla değerlendirebilirsin.
Midas uygulamasını App Store ya da Play Store üzerinden mobil cihazına yükle, edineceğin bilgilerle finans dünyasında emin adımlarla ilerle!

Katılım Fonu Nedir? Nasıl Alınır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler