Blog

Hisse Derinlik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

November 24, 2023
Hisse Derinlik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?
Makaleyi sesli dinle
Hisse Derinlik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Borsada stratejik hamleler yapmak, tahmin edebileceğin üzere bu evrende ayakta kalmak ve kâr elde edebilmek için çok önemli. Bunun için doğru analizler yapmak ve gerçeğe yakın öngörülerde bulunmak ise çok büyük önem taşıyor. Hisse derinlik analizi de bu doğrultuda, finans dünyasında avantajlı kararlar almak için güçlü bir yöntem olarak öne çıkıyor.

Değerleneceğini düşündüğün hisselere yatırım yapmak, hisse senedini en doğru anda satmak ya da piyasa hareketlerini öngörerek borsa gelişimine bambaşka bir yön vermek… Borsada yapacağın her hareketin sonuçları olduğu aşikâr. Önemli olan hisse senetlerinin hareketlerini gözlemlemek ve bu hareketleri en doğru şekilde analiz ederek gerekli hamleleri yapabilmek.

Tahmin edersin ki borsaya yatırım yapmak, gözlerin ve kulakların kapalı yönetebileceğin veya gelişigüzel akmasını izleyebileceğin bir karar değil. Dolayısıyla satın aldığın hisselerden kârlı yatırımlar yapmak için etkili bir analiz yöntemine ihtiyaç duyman gayet doğal. Bu aşamada ise hisse senedi derinlik analizi, sana alım-satım kararlarında yol göstermek üzere birkaç adım öne çıkıyor. Öyleyse borsada derinlik nedir ve hissede derinlik görme nasıl olur gibi soruların cevapları için içeriğimizi okumaya devam et!

Hisse Derinlik Analizi Nedir?

Hisse Derinlik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hisse derinlik analizi, bir hisse senedinin veya diğer finansal enstrümanların alım satım seviyelerini inceleyerek piyasa derinliğini değerlendiren bir analiz yöntemi. Bunun yanı sıra borsada derinlik analizi, alış ve satış emirlerinin fiyat hareketlerine göre sıralandığı bir tabloyu ifade ediyor. Bu tablo, yatırımcılara belirli bir hisse senedi için ne kadar çok alıcı veya satıcı olduğunu gösteriyor. Böylece senedin hangi fiyat seviyesinden alınıp satılabileceği konusunda yatırıcımlara önemli veriler sunuyor.

Günümüz finans dünyasında yatırımcıların doğru bilgiye ulaşması ve bu bilgiler ışığında doğru kararlar alması son derece önemli. Bu noktada hisse senetleriyle ilgilenen yatırımcılar arasında hisse derinlik analizi, son derece popüler bir analiz yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Hisse Derinlik Analizi Ne İşe Yarar?

 • Hisse derinlik analizi, yatırımcıların bir varlığın fiyat hareketleri konusunda daha fazla bilgi kazanmalarına yardımcı oluyor. Bu sayede söz konusu analiz yöntemi, borsayla ilgilenen kişilerin alım satım kararlarında rol oynuyor.
 • Yatırımcılara piyasadaki dinamikleri görme, anlama ve yorumlama fırsatı sunan hisse derinlik analizi, günün sonunda derinlik tablosu üzerinden alış ve satış emirleri oluşturmaya yardım ediyor.
 • Borsada derinlik görmek, bir hisse senedinin alım işlemi açısından kaç bekleyen lot sayısına sahip olduğunu da görmeyi sağlıyor.
 • Aynı zamanda hisse derinlik analizi, satış işlemi açısından bekleyen sayının kaç olduğunu analiz etmeyi de mümkün kılıyor.

Özetle bu analiz, yatırımcılara belirli bir varlığın gelecekteki fiyat hareketleri hakkında daha fazla bilgi sağlamak amacıyla kullanılıyor ve çoğunlukla kişilerin borsa hamleleri konusunda rehber niteliği taşıyabiliyor.

Hisse Derinlik Analizinden Nasıl Yararlanılır?

Hisse Derinlik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Borsada hisse senetlerinin fiyat değişimlerini izlemek özellikle gün içi alım satımlarda önemli adımlardan biri. Hisse senedinin anlık olarak fiyat değişimlerini takip etme ve kârlı olunan anda satış emrini verme süreci ise bazen yorucu ve zorlayıcı olabiliyor. Tabii aynı şekilde bir hisse senedi satın alarak kâr elde etmek istendiğinde de durum pek farklı olmuyor. Tam bu noktada hisse derinlik analizinden yararlanmak ve belirli bir hisse senedinin fiyat değişimlerini izlemek, doğru anda alım ve satım işlemlerini yapmak için önem taşıyor. Peki, borsada hisse derinlik analizinden nasıl yararlanılır?

Öncelikle belirtmeliyiz ki, hisse derinlik hizmeti genellikle aracı kuruluşlar tarafından ücretli bir şekilde sunuluyor. Yani eğer sen borsa piyasasını yakından takip etmek ve hisse senetlerinin hareketlerini izleyerek doğru hamleler yapmak istiyorsan hisse derinlik analizi için bir satın alma sürecine dahil olmalısın. Bu noktada aracı kurum tarafından satın aldığın lisansla birlikte internet uygulaması üzerinden derinlik izleme işlemleri gerçekleştirebilirsin. Hisse derinlik analizi için gerekli olan lisans ücretinin ise borsa, aracı kurum ve kuruluşlara bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini bilmelisin.

Hisse derinlik analizi tablosunun belirli bir işlem hacmine bağlı kişilere ücretsiz bir şekilde sağlanabildiğini biliyor muydun?

Hisse Derinlik Tablosu Nasıl İzlenir?

Hisse derinlik tablosunu izlemek için tablonun anatomisi hakkında bilgi sahibi olmak, piyasadaki hareketlilikleri görmeyi ve anlamayı kolaylaştırıyor. Borsada derinlik okumasında alış ve satış derinliklerini ayrı ayrı incelemek, emir akış grafiğini sürekli güncellemek ve riskleri değerlendirerek doğru bir karara varmak gerekiyor. Bu noktada hisse derinlik analizinin nasıl çalıştığını daha iyi anlayabilmek için tabloyla ilgili bilmen gereken noktaları senin için öne çıkardık:

 • Alış ve satış seviyeleri: Hisse derinlik analizinin temel amacı alış ve satış seviyelerini incelemek. Dolayısıyla bir hisse senedi için alış ve satış emirleri, derinlik tablosu üzerinde iki ayrı sütun olacak şekilde gösteriliyor. Böylece tablo belirli bir hisse senedinin ne kadar alım veya satış emrinin bulunduğunu görmeyi mümkün kılıyor.
 • Fiyat seviyeleri ve hacim analizi: Derinlik tablosu fiyat seviyelerini ve değişen fiyatlara bağlı olarak hacmi analiz ediyor. Tablonun sunduğu bu analiz ise piyasa dinamiklerini görebilmek ve yatırımcıların duyarlılığını ölçmek için yeterli veriyi sunuyor.
 • Likidite değerlendirmesi: Bir varlığın likit olup olmadığını anlamak, yatırımcıların anlık alım satım kararlarında etkili bir unsur olabiliyor. Derinlik tablosundaki alış veya satış hacimlerinin büyük olması ise varlığın likit olabileceğini gösterebiliyor.
 • Destek ve direnç seviyelerinin görülmesi: Derinlik tablosundaki hisse senetlerinin fiyat seviyelerindeki yoğun alım veya satış emirleri, gelecekte destek ya da direnç seviyeleri olarak görülebiliyor.
 • Anlık değişimlerin izlenmesi: Hisse derinlik tablosu belirli bir hisse senedinde ani ve beklenmedik fiyat değişikliklerini izlemeyi ve bu doğrultuda alım ve satım kararı almayı mümkün kılıyor. 

Hisse Derinlik Analizinin Avantajları Nelerdir?

 • Hisse derinlik analizi piyasa derinliğini anlamayı kolaylaştırıyor. Bu sayede hisse senetlerine olan talebi görmeye yardımcı oluyor.
 • Hisse derinlik tablosu sayesinde anlık fiyat değişikliklerini yakalamak mümkün hale geliyor. Anlık alım satım kararları verirken piyasa duyarlılığını anlamak açısından hisse derinlik analizinin sunduğu bilgilerden yararlanmak kârlı bir sonucu beraberinde getirebiliyor.
 • Borsada derinlik görme, bir varlığın likiditesini değerlendirmeye olanak tanıyor. Böylece yatırımcıların likidite riskini minimize etmelerine destek oluyor.

Unutmamalısın ki neredeyse tüm borsa analiz yöntemleri gibi hisse derinlik analizi de tek başına hisse senetlerinin hareketlerini ve fiyat değişimlerini gözlemlemek için yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle özellikle yüksek likiditeye sahip hisse senetlerinin alım ve satım işlemlerinde yalnızca hisse derinlik analizinin sunduğu verilerden yararlanmak doğru kabul edilmiyor. 

Hisse derinlik analizinin vadettiği avantajlardan maksimum oranda yararlanabilmek için bu analiz yönteminin diğer analiz araçlarıyla birlikte kullanılması tavsiye ediliyor. Borsada kârlı bir yatırım yapmak için hisse derinlik analizi kullanırken güncel piyasa koşullarını da dikkate almayı ihmal etmemelisin!

Hisse derinlik analizi nedir ve nasıl izlenir artık biliyorsun. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden App Store ya da Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir, Midas yatırım hesabıyla yatırımlarını hisse senetlerine dönüştür.

Hisse Derinlik Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler