Blog

Finans Nedir? Finansal Yönetim Nasıl Olmalı?

March 9, 2023
Finans Nedir? Finansal Yönetim Nasıl Olmalı?
Makaleyi sesli dinle
Finans Yönetimi

Finans yönetiminin en doğru nasıl yapılacağı konusunda pek çok önemli tavsiyemiz olacak. Ancak ilk olarak, nasıl olmaması gerektiğini açıklayalım: Gelişigüzel! Evet, finans yönetimi söz konusu olduğunda “planlama” en büyük destekçimiz! Hazırsan, finans dünyasının kazançlı sırlarını birlikte keşfedelim!

Finans yönetimi, bir organizasyonun uzun ve kısa vadeli hedeflerine ulaşması noktasında en önemli unsurlar arasında yer alıyor. Hatta öyle ki üretim, pazarlama vb. diğer tüm unsurlar eksiksiz yerine getirilse dahi finansal yönetimi konusunda uygun adımlar atılmadığında olumsuz durumlar yaşanabiliyor. Dolayısıyla işletmelerin varlığını sürdürebilmesi ve kârlı bir duruma gelmesi için finans yönetimi konusunda bir sistem ve planlama dahilinde hareket etmeleri gerekiyor. Dilerseniz detaylara inmeden önce, finans nedir kavramını açıklayarak adım adım ilerleyelim:

Finans, Finansman ve Fon Kavramları

Finans, işletmelerin faaliyetlerini sürdürmek için ihtiyaç duydukları mali kaynakların temini ve yönetimini ifade ediyor. Finansman ise bu sürecin yalnızca ihtiyaç duyulan mali kaynakların bulunması ile alakalı olan yönünü ifade ediyor. Fon kavramı ise finansman sürecinde sağlanan nakit, vadesiz mevduat, nakde çevrilebilecek varlıklar ve gerektiğinde para işlevi görecek tüm unsurları ifade ediyor. Buraya kadar geldiğimize göre, finans ne demek ve finans ile finansmanın farkı nelerdir gibi soruların detaylarına artık hakimiz. Öyleyse, finansal yönetimi ve finans işletmeleri nelerdir keşfetmek için sayfayı aşağıya doğru kaydırmaya devam…

Finansal Yönetim Tanımı ve Fonksiyonları

Finans Nedir?

Finansal yönetim, bir işletmenin ihtiyaç duyduğu fonların en uygun koşullarda bulunması ve uygun yatırımlarla değerlendirilerek kullanılması olarak tanımlanıyor. Organizasyonların varlığını sürdürebilmesi ve kâr marjı sağlayabilmesi ancak kaynaklarının verimli şekilde paylaştırılması ile mümkün oluyor. Bu nedenle her işletmenin kendine özel bir finans sistemine sahip olması ve  çalışmalarını bu şekilde sürdürmesi gerekiyor.

Finansal yönetim aşamasında dikkate alınması gereken unsurlar bu şekilde sıralanıyor:

  • İşletmelerin yatırım yapacağı kaynakların ve hangi oranlarda yatırım yapacağının belirlenmesi.
  • Fon miktarının tespit edilmesi.
  • Fonların sağlanacağı kaynakların ve nasıl sağlanacağının tespit edilmesi.
  • Fonların bulunması ve tespit edilen yatırım kaynaklarına aktarılması.
  • Gerçekleştirilen faaliyetler sonucunda elde edilen kâr tutarının ne şekilde ve hangi kaynaklara dağıtılacağının belirlenmesi.

Finans Yönetiminin Etkinliği Nasıl Arttırılır?

Artan Finansal Grafik

Finansal yönetimin başarısını artırmak için öncelikle finans performansı hangi metriklere bağlı olarak ölçülür, finansal iletişim nedir, vb. detaylara hakim olunması gerekiyor. Öyleyse, finans dünyasını keşfetmeye devam ediyoruz:

Finans Yönetim Başarısının Ölçülmesi

Finans yönetim başarısının tespiti işletmelerin mali hedeflerine ulaşması ve varlıklarını güçlenerek sürdürmeleri noktasında önem taşıyor. Finans yönetiminin etkinliğini artırma konusunda adımlar atmadan önce mevcut durumun tespiti gerekiyor. İşletmenin net kârının artışı, maliyetlerin azalması veya çevreye yönelik yatırımların artması benzeri faktörlerin göz önünde bulundurulması da önemli bir husus oluyor. Bunun yanı sıra işletmenin piyasa değeri ve öz kaynakların artması da finans yönetiminde başarılı adımlar atıldığına işaret ediyor. 

Risklerin ve Fırsatların Tespit Edilmesi

Finans yönetiminde dikkate alınması gereken kriterler arasında risk ve fırsatların tespiti ve yönetimi üst sıralarda yer alıyor. Risklerin doğru şekilde planlanması ve olası olumsuzluklara karşı gerekli önlemlerin alınması, finansal performansın sürekliliği konusunda büyük önem taşıyor. Mevcut kaynakların en uygun şekilde değerlendirilmesi konusunda potansiyel fırsatların yakalanması bir diğer önemli husus oluyor. Tam olarak bu nedenle tüm iş dünyası profesyonellerinin finansal okuryazarlık konusunda bilgi sahibi olması gerekiyor.

Finansal okuryazarlık nedir?” diye düşünüyorsan Midas’ın farklı finansal donanımlara sahip kitleler için hazırladığı içerikleri incelemeye ne dersin? Üstelik aynı zamanda Midas’ın kulaklarına takılan güncel ekonomi haberleri ve borsa haberleri sayesinde potansiyel fırsatlardan ilk sen haberdar olabilirsin!

Finans Nedir? Finansal Yönetim Nasıl Olmalı?

Benzer İçerikler