Blog

Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticileri

April 27, 2023
Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticileri
Makaleyi sesli dinle
En Büyük Otomobil Üreticileri

Otomobiller, modern insan hayatının vazgeçilmez parçalarından biri. Ancak bunun da ötesinde dev bir endüstri olan otomotiv sektörü, ekonomide oldukça büyük bir paya sahip. Dünyanın en büyük otomobil üreticileri senin de ilgini çekiyorsa hazırladığımız “devler” listesi çok işine yarayacak!

Pek çoğumuz bir üst sokağa giderken bile araba kullanmayı tercih ediyoruz. Ancak otomobilleri yalnızca yarattığı konforla tanımlamak doğru olmaz. Özellikle hız ve adrenalin tutkunları için arabalar, hayatı kolaylaştıran bir taşıttan çok daha fazlası! Bu yöndeki talepler araç üretiminde her gün yeniliklerin ortaya çıkışına ve tüm dünyaya araç satışı yapan dev şirketlerin oluşmasına neden oluyor. Ekonomik anlamda büyük bir rekabetin de söz konusu olduğu dünyanın en büyük otomobil üreticileri sıralamasına gel birlikte göz atalım!

Volkswagen AG

Volkswagen Fabrika

Volkswagen AG, Almanya merkezli bir otomobil üreticisi. 2022 yılında üçüncü kez dünyanın en büyük otomobil üreticisi seçilen şirket, zirveyi hiç kimseye kaptırmamaya niyetli görünüyor! Şirket 1937 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Şirket özellikle Volkswagen markası ile bilinse de Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Bugatti ve Skoda gibi farklı segmentlerden pek çok markayı da bünyesinde bulunduruyor. 2021 yılı itibarıyla Volkswagen AG’nin, dünya genelinde toplam 9,2 milyon araç satışı gerçekleştirdiği biliniyor. DAX 30 endeksinde yer alan şirketin hisse senetleri Frankfurt Borsası’nda ve New York Borsası’nda işlem görüyor.

Toyota Motor Corporation

Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticileri

Toyota Motor Corporation, Japonya merkezli bir otomobil üreticisi. Dünyanın en büyük otomobil üreticileri sıralamasında yüksek bir konuma sahip olan şirketin kuruluşu 1937 yılına uzanıyor. Kurulduğu tarihten bu yana kaliteli ve dayanıklı araçlar üretmeye odaklanmış olan Toyota Motor Corporation’ın dünya çapında yatırımları ve üretim tesisleri bulunuyor. 2021 mali yılında şirketin toplam 9,9 milyon araç satışı gerçekleştirdiği biliniyor. Toyota Motor Corporation’ın hisseleri Tokyo Borsası ve New York Borsası’nda işlem görüyor.

Stellantis N.V.

Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticileri

Stellantis N.V., Fransa merkezli bir otomobil üreticisi. 2021 yılında PSA Groupe ve Fiat Chrysler Automobiles’ın birleşmesiyle kurulan bu şirket, dünya çapında 130’dan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Stellantis N.V. bünyesinde Peugeot, Citroen, Opel/Vauxhall, Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge, Ram, Maserati, Alfa Romeo ve Lancia gibi otomobil markaları bulunuyor. Ayrıca şirketin hibrit ve elektrikli araç üretimiyle ilgili büyük hedefleri de bulunuyor. 2021 yılında Stellantis N.V.’nin toplamda 7,1 milyon araç satışı gerçekleştirdiği biliniyor. Şirketin hisse senetleri New York Borsası ve Borsa Italiana’da işlem görüyor.

external link icon
en-iyi-araba-markalari

En İyi Araba Markaları (Borsadaki En Büyük Otomotiv Şirketleri)

General Motors Company

General Motors Company

General Motors Company (GM), ABD merkezli bir otomobil üreticisi. Dünyanın en büyük araba şirketleri arasında yer alan General Motors Company’nin bünyesinde Chevrolet, GMC, Buick ve Cadillac gibi popüler otomobil markaları bulunuyor. Bunların yanı sıra Cruise Automation ve BrightDrop gibi elektrikli ve otonom araç teknolojileri sağlayıcıları da GM grup bünyesinde faaliyet gösteriyor.

GM, dünya genelinde 100’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve yılda yaklaşık 7 milyon araç üretiyor. Şirketin elektrikli araçlar konusunda öncü olarak gösterilebilecek yatırımları bulunuyor. Ayrıca 2035 yılına kadar olan hedefleri arasında tamamen elektrikli araç üretmek de yer alıyor. GM’nin 2021 yılına ait toplam satışları 6,9 milyon adet olarak biliniyor. Şirketin hisse senetleri New York Borsası’nda işlem görüyor.

Ford Motor Company

Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticileri

ABD merkezli olan bir diğer otomotiv devi ise Ford Motor Company. 1903 yılında Henry Ford tarafından kurulmuş olan şirket, dünya çapında onlarca ülkede faaliyet gösteriyor. Otomobil endüstrisinde birçok yeniliğe imza atmış olan Ford Motor Company günümüzde farklı araç kategorilerinde üretim yapıyor. Ford Motor Company’nin 2021 yılında toplam 4,2 milyon araç satışı gerçekleştirdiği biliniyor.

Honda Motor Co., Ltd.

Honda Fabrika

Japon otomobil üreticisi Honda Motor Co., Ltd., 1948 yılında iş insanı ve mühendis Soichiro Honda tarafından kurulmuş. Merkezi Tokyo’da bulunan şirket, oldukça geniş bir üretim ağına sahip. Şirketin yalnızca otomobil üretimi değil; motosiklet, motorlu araçlar, güç üniteleri ve robot teknolojileri gibi alanlarda da faaliyetleri bulunuyor. Şirketin 2021 yılında dünya genelinde toplam 4,5 milyon araç satışı gerçekleştirdiği biliniyor. Honda hisse senetleri de Tokyo Borsası’nda ve New York Borsası’nda işlem görüyor.

SAIC Motor Corporation Limited

SAIC Motor Corporation Limited

SAIC Motor Corporation Limited, dünya çapındaki en büyük araba şirketlerinden biri. Çin merkezli şirket oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip. SAIC Group ana şirketinin bir parçası olan kuruluş ticari, binek ve hibrit/elektrikli araçlar dahil olmak üzere birçok farklı türde otomotiv üretimi yapıyor. SAIC Motor, dünya genelinde geniş bir satış ağına ve uluslararası markalarla ortaklıklara sahip. Şirketin 2021 yılında toplamda 6,24 milyon araç satışı gerçekleştirdiği biliniyor. SAIC Motor Corporation Limited hisse senetleri ise Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyor.

Nissan Motor Co., Ltd.

Nissan Motor Co., Ltd.

Nissan Motor Co., Ltd., Japonya merkezli bir diğer otomobil üreticisi. 1933 yılında kurulan şirket bugün dünya genelinde yaygın bir varlığa sahip. Ürettiği otomobillerle Japon ve dünya otomotiv endüstrisinde önemli bir yere sahip olan şirket Sentra, Altima, Maxima, Rogue ve Murano gibi modelleriyle biliniyor. Nissan Motor Co., Ltd.’nin, 2021 yılında yaklaşık 4,03 milyon satış gerçekleştirdiği biliniyor. Şirketin hisse senetleri ise Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyor.

Hyundai Motor Company

sasa logo

Hyundai Motor Company, Güney Kore merkezli bir otomobil üreticisi. 1967 yılında kurulmuş olan şirket günümüzde dünya otomotiv sektörünün önde gelen şirketlerinden biri. 1975 yılında ilk yerli modeli Pony’yi piyasaya sürmüş olan Hyundai Motor Company’nin Genesis, Hyundai ve Kia gibi alt markaları ile dünya çapında birçok ülkede üretim tesisleri ve satış ofisleri bulunuyor. 

Araştırma ve geliştirmeye önem veren Hyundai, elektrikli ve hibrit araçlara yönelik çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Şirketin 2021 yılında şirketin dünya genelinde yaklaşık 4,4 milyon araç sattığı biliniyor. Bu rakam Hyundai Motor Company’nin dünya genelindeki pazar payını artırmaya devam ettiğini gösteriyor. Şirketin hisseleri Seul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görüyor.

Renault S.A.

Renault

Renault, 1898 yılında kurulan Fransız bir otomobil üreticisi. Dünya çapında her ülkede satış yapan ve en büyük otomobil üreticilerinden biri olan şirketin Dacia ve Alpine gibi sevilen alt markaları da bulunuyor. Renault, 2025 yılına kadar çevre dostu otomobillerinin satışlarını artırmayı hedefliyor ve bu doğrultuda elektrikli araçlar konusunda önemli adımlar atıyor. 2018 yılında 3,9 milyon araç satışı gerçekleştirmiş olan şirket Paris Borsası’nda işlem görüyor.

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden hisse satın alma işlemini sen de Midas yatırım hesabın ile kolayca gerçekleştirebilirsin! App Store veya Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirmek için hemen harekete geç!

Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticileri

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler