Blog

Dünyanın En Büyük Hava Yolu Şirketleri

June 7, 2023
Dünyanın En Büyük Hava Yolu Şirketleri
Makaleyi sesli dinle
Hava Yolu Şirketleri

Dünyanın en büyük hava yolu şirketlerini tanımak sadece seyahat tutkunları için değil, yatırımcılar açısından da son derece önemli! Midas olarak senin için hava yolu şirketlerini çeşitli parametlerde değerlendirerek yatırım fikirlerini şekillendirecek bir sıralama hazırladık. Hemen keşfet!

Dünyanın en önemli hava yolu şirketlerinin büyüklüklerini belirleyen parametreler sonsuz. Filo büyüklüğü, yolcu sayısı, hizmet verilen ülkeler, yolcu kilometresi ve diğer faktörler… Tabii hava yolu şirketlerinin büyüklüğünü etkileyen bir diğer parametre de piyasa değerleri! Aslında tahmin edebileceğin üzere bu detayların hepsi birbiriyle ilişkili. Bizler ise tüm bunlar ışığında, yatırım arayışın için dünyanın en büyük hava yolu şirketlerini bir araya getirelim dedik. Öyleyse hadi; kemerleri bağla, uçuşa geçiyoruz!

En Değerli Hisse Senetlerine Sahip Hava Yolu Şirketleri

Yatırımcılar için elbette öncelikli olan şirket hisselerinin değer kazanması. İşte, 2023 mayıs ayı itibarıyla dünyanın en değerli hisse senetlerine sahip havayolu şirketleri!

Air France– KLM SA (AFLYY)

“Air France–KLM Group” olarak da bilinen Air France– KLM SA, merkezi Paris’te bulunan bir hava yolu şirketi. Fransız markaları arasında bayrak taşıyıcı konumundaki kuruluşun Montreuil, Seine-Saint-Denis, Paris ve Amstelveen ile Hollanda’da da ofisleri bulunuyor. YCharts verilerine göre piyasa değeri 4,3 milyar dolar olan kuruluşun fiyat kazanç (F/K) oranı ise 4,6. Küresel borsalarda AFLYY koduyla listelenen şirket, hisse senetlerinin değeri baz alındığında ilk sıraya yerleşiyor!

ŞirketFiyat ($)Piyasa Değeri (Milyar Dolar)12 Aylık Takip Eden F/K Oranı
Air France-KLM Grubu ( AFLYY )1,684,34,6

American Airlines Group (ALL)

Merkezi Teksas’ta bulunan halka açık bir hava yolu şirketi olan American Airlines Group 9 Aralık 2013 tarihinde kuruldu. American Airlines Group, YCharts verilerine göre 2023 yılının ikinci çeyreğinde hisse değeri bakımından en büyük ikiinci şirket olma özelliği taşıyor. 

Küresel borsada ALL kodu ile listelenen kuruluş, Kuzey Amerika, Asya, Avrupa, Afrika, Pasifik, Orta Doğu ve Latin Amerika’da faaliyet gösteriyor. Yolcu mili, filo büyüklüğü, çalışan sayısı ve hizmet verilen varış noktaları bazında kıyaslama yapıldığında ise American Airlines Group dünyada ilk sıraya yerleşmeyi başarıyor.

ŞirketFiyat ($)Piyasa Değeri (Milyar Dolar)12 Aylık Takip Eden F/K Oranı
American Airlines Group (ALL)14,209,35,6

United Airlines Holdings Inc. (UAL)

Merkezi Chicago’daki Willis Tower’da bulunan United Airlines Holdings, 2022 yılında 29 milyon dolarlık hasılatı ile dünyanın en büyük hava yolu şirketleri arasında üçüncü sıraya yerleşmeyi başardı. 2023 yılının ikinci çeyreğinde de YCharts verilerine göre hisse senedi değeri bakımından konumunu koruyor. 

Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika ve Pasifik ülkelerine yolcu taşıyan United Airlines Holdings kapsam alanını her geçen gün genişletiyor. Piyasa değeri 14,9 milyar dolar olan kuruluş 2022’nin üçüncü çeyreğinde toplam gelir büyümesini yüzde 66,15 oranında arttırmış görünüyor. 

ŞirketFiyat ($)Piyasa Değeri (Milyar Dolar)12 Aylık Takip Eden F/K Oranı
United Airlines Holdings Inc. (UAL)45,3514,97,8

Hisseleri En Hızlı Büyüyen Hava Yolu Şirketleri

Hızlı büyüme bazen yatırımcılar için erken kâr anlamına gelebiliyor. Aynı şekilde bir şirketin hisselerinin büyüme hızı onun geleceğine dair de yatırım ipuçları veriyor. Bu sebeple dünyanın en büyük hava yolu şirketlerini listelerken en’leri bir de hisse senetlerinin büyüme hızına bakarak sıralamak istedik.

Singapur Havayolları Ltd. ( SINGY )

1947’de Malayan Airways adıyla kurulan şirket,1972’de şimdiki adını almış. Singapore Airlines, Mayıs 2023 itibarıyla 147 uçaklık geniş bir filoya sahip bir şirket. Scoot ve Singapore Airlines markaları altında yolcu ve kargo taşımacılığı yapan kuruluş, YCharts Mayıs 2023 verilerine göre bu yıl hisse senetleri en hızlı büyüyen hava yolu şirketleri arasında ilk sırada yer alıyor. 

ŞirketFiyat ($)Piyasa Değeri (Milyar Dolar)EPS Büyümesi (%)Gelir Artışı (%)
Singapur Havayolları Ltd. ( SINGY )8,6812,9661105

Sun Country Airlines Holdings Inc. ( SNCY )

Ocak 1983’te ilk uçuşlarına başlayan Sun Country, Kuzey ve Orta Amerika’da kargo ve yolcu uçuşları gerçekleştiren düşük maliyetli bir havayolu şirketi. Bazı araştırmalar kuruluşu ABD’de taşınan yolcu sayısı açısından en büyük 11’nci hava yolu şirketi olarak kabul ediyor. 

Şirketin büyüme verileri ise muazzam. YCharts Mayıs 2023 verilerinde kuruluşun piyasa değeri yaklaşık bir milyar dolar. Bunun yanı sıra EPS büyümesi ise yüzde 967 seviyesinde. Sun Country Airlines Holdings Inc. Mayıs 2023’te gelirini bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında artırdı. Şirket, küresel borsalarda SNCY koduyla listeleniyor.

ŞirketFiyat ($)Piyasa Değeri (Milyar Dolar)EPS Büyümesi (%)Gelir Artışı (%)
Sun Country Airlines Holdings Inc.17,801,069730

Copa Holdings SA ( EBM )

Karayipler’in yanı sıra Kuzey, Orta ve Güney Amerika’daki ülkelere tarifeli uçuş gerçekleştiren Copa Holdings SA, yolcu ve kargo taşımacılığı yapan bir şirket. Copa Holdings ilk çeyrek sonuçlarını 10 Mayıs’ta açıkladı ve bu verilere göre kuruluş net gelirini altı katına çıkarmayı başardı. Şirket hisselerinde sadece ertesi gün bile yüzde 10’luk bir artış gözlendi. 10 binin üzerinde çalışanı istihdam eden kuruluşun piyasa değeri ise 4,1 milyar dolar. Copa Holdings SA küresel borsalarda EBM koduyla listeleniyor.

ŞirketFiyat ($)Piyasa Değeri (Milyar Dolar)EPS Büyümesi (%)Gelir Artışı (%)
Copa Holdings SA (EBM)104,34,155352

En Çok Momentuma Sahip Havayolu Hisseleri

Bu kategori Mayıs 2023 öncesindeki son 12 ayda toplam en iyi getiriyi veya en az düşüşü gösteren şirketleri ifade ediyor. Bu kategorinin ilk sırasında 12 aylık takipteki toplam gelir yüzdesi bakımından Copa Holdings SA yer alıyor. Toplam gelir yüzdesi 55 olan kuruluşun piyasa ve fiyat değerlerini yukarıda görebilmeniz mümkün. Şimdi gelelim bu kategorisinin ikinci ve üçüncü sırasındaki şirketlere!

Deutsche Lufthansa AG

“Deutsche Lufthansa AG” olarak da bilinen kuruluş küresel borsalarda DLAKY koduyla listeleniyor. Taşınan yolcu sayısı açısından Avrupa’nın en büyük ikinci hava yolu şirketi olma özelliğini taşıyan Lufthansa Group, Almanya’nın tüm sektörler genelinde en önemli markalarından biri. Kendi bünyesinde yaklaşık 100 ülkede 200 farklı uçuş noktasına ve diğer ortak hava yolları ile dünyada yaklaşık 410 uçuş noktasına hizmet sağlayan şirket, 2008 yılında dünyanın en iyi hava yolu şirketi unvanına layık görülmüştü.

ŞirketFiyat ($)Piyasa Değeri (Milyar Dolar)12 Aylık Takipteki Toplam Getiri (%)
Deutsche Lufthansa AG10,046,044

International Consolidated Airlines Group SA (IAG)

International Consolidated Airlines Group SA, Birleşik Krallık merkezli ve İspanya’da Madrid’de de tescilli ofisi olan İngiliz-İspanyol çokuluslu hava yolu şirketi. 2010 gelir ölçümlerine göre, dünyanın altıncı ve Avrupa’nın üçüncü en büyük hava yolu şirketi kabul edilen International Consolidated Airlines Group SA, 2023 yılının ilk çeyreğinde gelirini yüzde 71 oranında artırmayı başardı. IAG, ilk çeyrek kazanç duyurusunda, beklenen ikinci çeyrek gelirinin yaklaşık yüzde 80’inin zaten rezerve edildiğini duyurdu. Kuruluşun piyasa değeri ise 9,7 milyar dolar.

ŞirketFiyat ($)Piyasa Değeri (Milyar Dolar)12 Aylık Takipteki Toplam Getiri (%)
IAG1,959,731

Hava yolu şirketlerinin ve hisselerinin genel atmosferinin koronavirüs salgınından sonra daha iyimser olmaya başladığını söylemek mümkün. Tabii hava yolu şirketlerinin başarılarını ve gelişim parametlerini küresel salgınların dışında petrol fiyatları, kazalar veya öngörülemeyecek başka riskler de etkiliyor. Ancak bu riskler bütün sektörlerde mevcut. Öte yandan hava yolu hisseleri nispeten tutarlı hareket ettiğinden yatırımcıların önlerini görmelerine olanak sağlayabiliyor.

Dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden Midas yatırım hesabınla sen de kolayca hisse satın alabilirsin! Hemen App Store veya Play Store üzerinden Midas uygulamasını indir, ayrıcalıklı bir yatırım deneyiminin tadını çıkar!

Kaynak: 

Dünyanın En Büyük Hava Yolu Şirketleri

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler