Blog

Disney Plus’ta İzlenebilecek En İyi Filmler

July 12, 2023
Disney Plus’ta İzlenebilecek En İyi Filmler
Makaleyi sesli dinle
Disney Dizileri

Beyaz atlı prenslerin ve birbirinden güzel prenseslerin sonsuza dek mutlu bir hayata yelken açtıkları klasik Disney filmleri, zamanında her çocuğun hayatına dokunmayı başardı. Ancak bu dev yapım şirketi yalnızca unutulmaz animasyon filmleriyle değil, Disney Plus’taki geniş film arşiviyle de kitlelerin gönlünde taht kuruyor. Hadi gel, Temmuz 2023 rakamlarına göre Disney Plus’ın en iyi filmlerine hep birlikte bakalım!

Çoğu insanın kalbinde animasyon filmlerinin yeri ayrı. Yıllar önce benzersiz duygularla izlediğin bu filmleri ve en yeni versiyonlarını şu an Disney Plus üzerinden yeniden izleyebilirsin. Bunun yanı sıra maceradan romantizme, dramdan fantastiğe Disney Plus’ta izleyebileceğin yüzlerce farklı film bulunuyor. Peki, hangilerinden başlayacaksın? Muhtemelen, zaten bu konuda öneriye ihtiyacın olduğu için buradasın. O zaman dünyanın en popüler film oylama sitelerinden birinin kullanıcıları tarafından seçilen en iyi Disney filmlerine göz atmak işine yarayabilir. Kim bilir, belki yeni cevherler keşfeder; belki geçmiş yılları yad edersin!

Tüm Aileye Hitap Eden Animasyon Filmleri

Disney Plus’ta bulunan pek çok animasyon filmi ailece keyifle izlemek mümkün. Bu filmler çocukların keyifli saatler geçirmesine izin verirken ebeveynlerin de çocuklarla empati yapmasına imkan tanıyor.

Toy Story – Oyuncak Hikayesi

Toy Story serisi, kaynak edindiğimiz oylama sitesinin kullanıcıları tarafından 100 üzerinden 100 puanla ilk sıraya yerleştiriliyor. 1995 Pixar yapımı bir animasyon film serisi olan Toy Story, ilk uzun metrajlı üç boyutlu bilgisayar animasyonu olarak da özel bir yere sahip. Oyuncaklarını çok seven küçük Andy, Buzz Lightyear isimli yeni çıkan bir oyuncakla tanışınca favori oyuncağı Şerif Woody’ye olan ilgisini yitirmeye başlıyor. İnsanlar yokken oyuncakların birbirleriyle de iletişime geçtikleri bu animasyon film hem çocuklar hem de yetişkinler için son derece keyifli bir seyirlik.

Turning Red – Kırmızı

Disney ve Pixar’ın ortak yapımı olan Kırmızı, platformun en yeni orijinal filmlerinden biri. 2022 yılında gösterime giren Kırmızı, geçen yıldan bu yana yapılan oylamalarla 95 puana ulaşmayı başardı. Film, özellikle ergenlik çağındaki çocuklara ve ailelerine hitap ediyor. Hikayenin ana karakteri olan Mei Lee, annesinin saygılı kızı olmakla ergenliğin kaosunda yok olmak arasında cebelleşiyor. Mei’nin kendini keşfetme hikayesi olan bu film, anneler ve kızları arasındaki ilişkiyi de sorguluyor.

Inside Out – Ters Yüz

Yönetmenliğini Pete Docter’ın yaptığı 2015 yapımı Inside Out, Disney Plus’ın en iyi filmleri arasında. 73. Altın Küre Ödülleri’nde “En İyi Animasyon Film” ödülünü alan Inside Out, ayrıca 88. Akademi Ödülleri’nde de “En İyi Animasyon Film” ödülünü kazandı. “En İyi Özgün Senaryo” dalında ise aday gösterildi. 

Filmde insanların zihninde Neşe, Üzüntü, Korku, Öfke ve Tiksinti olmak üzere beş temel duygu/karakter yaşıyor. Bu duygular başkahraman Riley’nin hayatını yönlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda kişiliğini de oluşturuyor. Riley’nin zihnindeki çekirdek hatıraların her biri “Arkadaşlık Adası”, “Dürüstlük Adası” ve “Aile Adası” gibi kişilik adaları oluşturuyor. Riley’in ergenliğe girmesi, yeni bir şehre taşınması ve yeni bir okula ayak uydurmaya çalışmasıyla duyguları da kontrol edilemez bir noktaya ulaşıyor.

Encanto – Enkanto: Sihirli Dünya

Disney Plus’ın orijinal içeriklerinden biri olan Encanto 2021 yılında gösterime girdi. Hem animasyon hem de müzikal bir film olan Encanto, Kolombiyalı bir ailenin sıra dışı hikayesine odaklanıyor. Aile ve mahalle baskısını gayet başarılı bir şekilde yansıtan film, Mirabel’in kendisini ve ailesini keşfetme hikayesine odaklanıyor.

Yeni Nesil Prenses Filmleri

Disney Filmleri
Disney Filmleri

Disney denince belki de akla ilk olarak prenses filmleri geliyor. Pamuk Prenses, Sindirella veya Uyuyan Güzel her ne kadar klasik olsa da Disney, son yıllarda bir erkeğe muhtaç olmayan özgür prenseslerin hikayelerini de anlatıyor. Yeni nesil prenses hikayelerine odaklanan Disney film önerilerine de mutlaka göz atmalısın!

Moana

2016 yapımı üç boyutlu bir müzikal macera filmi olan Moana, Güney Pasifik adalarında yaşayan bir ailenin asi genç kızını konu ediniyor. Kuşaklar boyunca denizlerde yolculuk eden ailenin genç kızı Moana, halkına yardım edebilmek için okyanusta yarı tanrı Maui ile bir yolculuğa çıkıyor. Moana, özellikle küçük kızları yüreklendirerek kalplerinin sesini dinlemeye ve cesur kararlar almaya teşvik ediyor.

Frozen – Karlar Ülkesi

Disney’in en iyi animasyon filmlerinden biri olarak kabul edilen Frozen, dünya çapında 1,2 milyar dolar hasılat elde etti. Arendelle Prensesi olan Elsa’nın, karı ve buzu kontrol edebildiği sihirli güçleri bulunuyor. Küçük yaşta kardeşi Anna’yı yanlışlıkla yaralayınca tüm aileden soyutlanan Elsa, tahta oturma yaşı gelene kadar kalenin bir odasında kimseyle iletişim kurmadan yaşıyor. Elsa’nın tahta oturması ve kız kardeşi Anna’yla yeniden iletişime geçmesiyle olaylar gelişiyor.

Tangled – Karmakarışık

Animasyonlu müzikal macera filmi olan Tangled, 2010 yılında gösterime girdi. Grimm Kardeşler tarafından yayınlanan Alman peri masalı Rapunzel‘e dayanan film, yaşlı bir dilencinin sihirli saçlara sahip yenidoğan bir prensesi kaçırıp onun gücünü kullanmasını anlatıyor. Prensese Rapunzel adını veren dilenci, onu yıllarca bir kuleye hapsediyor. Rapunzel’in hırsız Flynn’le tanışmasıyla macera, eğlence ve cesaret dolu bir prenses hikayesi başlıyor.

Macera Dolu Dünyalara Açılan Filmler

Disney Plus yalnızca çocuklar ve aileler için animasyon filmlerden ibaret değil. Özellikle alt kültüre merak duyan gençler ve yetişkinler için de birçok film seçeneği mevcut.

Star Wars Serisi

George Lucas tarafından yaratılmış fantastik bir evren olan Star Wars, günümüzde dahi popülerliğini koruyor. 1977 ve 1983 yılları arasında yayınlanan orijinal Star Wars üçlemesinin ardından 2000’lerin başında öncül üçleme serisi vizyona girdi. 2015 senesinde ise ardıl üçleme ve antoloji filmleri çekilmeye başlandı. Serinin aynı zamanda dizileri, çizgi filmleri, kitapları, çizgi romanları ve bilgisayar oyunları da bulunuyor.

Marvel Sinematik Evreni

Çizgi roman tutkunlarını sevindiren Marvel filmlerini de Disney Plus’ta bulmak mümkün. Avengers hikayelerinden kahramanların solo filmlerine kadar en sevdiğin karakterlerin hem 90’lı yıllarda yayınlanan çizgi film, film ve dizilerini hem de günümüzde yayınlanan film ve dizilerini keyifle izleyebilirsin. Bu filmlere başlamadan önce Marvel Filmleri Ve Dizileri Izleme Sırası adlı içeriğimizi mutlaka incelemelisin.

Yetişkinler için Film Önerileri

Disney Plus, ünlü yönetmenlerin sanat filmlerine ilgi duyan yetişkinler için de cazip alternatifler sunuyor.

Isle of Dogs – Köpek Adası

Yönetmenliğini ve senaristliğini Wes Anderson’ın üstlendiği 2018 yapımı stop motion animasyon filmi Isle of Dogs, sanat filmlerini seven yetişkinlere hitap ediyor. 68. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde açılış filmi olan Isle of Dogs, ana yarışma bölümünde “Gümüş Ayı En İyi Yönetmen Ödülü”nü kazandı. Yetişkinler için Disney Plus film önerileri arasında özel bir yere sahip olan film, kaynak sitemizde oylama yapan kullanıcılardan ise 90 puan aldı.

The Straight Story – Straight’in Hikayesi

Yönetmenliğini David Lynch’in üstlendiği The Straight Story, biyografik yol draması türünde 1999 yapımı bir film. Senaryosunu John Roach ile Mary Sweeney’in yazdığı filmin başrollerinde Richard Farnsworth, Sissy Spacek ve Harry Dean Stanton yer alıyor.

Disney Plus hem yetişkinler hem de çocuklar için sayısız film ve dizi alternatifi sunuyor. Türkiye’de de popülerliğini artıran Disney Plus, birçok yatırımcının ilgisini çekmeyi başarıyor. Sen de birikimlerini dünyanın en büyük film şirketlerinden birinin hisseleriyle değerlendirmek istersen App Store ve Play Store üzerinden Midas uygulamasını hemen indirebilir, yatırımlarını yönetmeye başlayabilirsin!

Disney Plus'ta İzlenebilecek En İyi Filmler

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler