Blog

Değişken Fon Nedir? Nasıl Alınır

April 25, 2024
Değişken Fon Nedir? Nasıl Alınır
Makaleyi sesli dinle
Değişken Fon Nedir? Nasıl Alınır

Menkul kıymetler yatırım fonları kategorisinde yer alan değişken fonlar, kendilerine has yapıları ve farklı risk değerleriyle yatırım alanında yaratıcılıktan hoşlananları cezbediyor. Değişken fon nedir, agresif değişken fon ne demek, değişken fon riskli mi gibi soruların ve çok daha fazlasının yanıtlarını bu kapsamlı yazıda bulabilirsin.

İçerisinde farklı menkul kıymetleri barındıran değişken fonlar, yatırımcılara hem risk hem de getiri skalası son derece geniş bir yatırım serüveninin kapılarını aralıyor. Yatırım yolculuğunda farklı enstrümanları denemeyi seven ve risk stratejilerinde usta manevralar yapabilen yatırımcılar, değişken fonlarla kendi kazanç hikayelerini kendileri yazıyor. Peki, değişken fonları kimler tercih etmeli? Adeta cambazların oyun alanı olan bu adım tahtasından kimler uzak durmalı? Yanıtlar bu yazıda!

Değişken Fon Nedir?

Değişken Fon Nedir? Nasıl Alınır

Değişken fon, portföyünde yüzde 80 sınırlaması olmadan çok çeşitli varlıklara yer verebilen fonları ifade ediyor. Bu fonlar, isminde menkul kıymet geçen eurobond fonu, hisse senedi fonu veya altın fonu gibi fonlardan daha farklı bir isim alıyor. Değişken fonlar, serbest fonlar gibi daha geniş yatırım alanına sahip olmasıyla yatırımcıların ilgisini çekiyor. Değişken fonların birkaçı özel yatırımcılar için olsa da çoğunluğu tüm yatırımcılara açık olarak satışa sunuluyor. 

Değişken Fon Nasıl İşler? Mantığı Nedir?

Değişken fon işleyiş mantığı olarak yüzde 80 sınırlaması olmadan farklı varlıklara yer verebilmesi sebebiyle varlık sınıfları arasındaki getiri farklarından yararlanıyor. Değişken fon işleyiş olarak, portföy yöneticisinin diğer fonlara nazaran karar noktalarında daha büyük sorumluluk üstlendiği bir fon çeşidi olarak ayrışıyor. Portföy yöneticisi, portföydeki fon dağılımını piyasa koşullarına ve getiri-risk dengelerine bağlı olarak belirliyor.  

Çok farklı yatırım enstrümanlarına yer verebildiği için bu fonlarda yatırım tercihlerinden çok birikimlerin yatırımı nasıl yönlendireceğine bakılıyor. Değişken fon her ne kadar yatırım araçlarının çeşitliliği konusunda serbest olsa da Sermaye Piyayası Kurulu (SPK) ilkelerine bağlı olarak aksiyon alıyor. Sermaye piyasasında her biri farklı risk değerlerine sahip 100’ün üzerinde değişken fon bulunuyor.

Agresif Değişken Fon Nedir? Nasıl İşler?

Agresif değişken fon, değişken fon çeşitleri içerisindeki yüksek risk içeren fonları kapsıyor. Yine değişken fon mantığına uygun olarak bu fonun portföyü piyasa şartlarına ve portföy yöneticisinin kararlarına bağlı olarak şekilleniyor. Agresif değişken fonların risk değeri 5 ila 7 arasında oluyor, bu da yüksek risk anlamına geliyor. Yatırım fonlarında yüksek risk, yüksek getiri beklentisini de beraberinde getiriyor, dolayısıyla agresif değişken fonları tercih edenler risk yönetim stratejilerinde güçlü durabilen, uzun vadeli yatırım arayan ve yüksek gelir hedefleyen yatırımcılar oluyor.  

Dinamik Değişken Fon Nedir? Nasıl İşler?

Dinamik değişken fon, orta seviye risk değeri ile çok risk almaktan kaçınan ama tamamen risksiz ve az getirisi olan yatırımları da tercih etmeyen yatırımcıların ilgi alanına giriyor. Bilindiği gibi, yatırım fonları risk değerleri 1 ila 7 arasında hesaplanıyor ve 1 en düşük risk iken 7 en yüksek riski ifade ediyor. Dinamik değişken fon ise 4-5 risk değeri ile orta riskli yatırım fonu skalasında kendisine yer buluyor. 

Değişken fonlar, çok çeşitli menkul kıymeti içerisinde bulundurduğu için yatırımcılar kararlarını fon içeriğine göre değil, risk derecesine göre veriyor. 4-5 seviyelerinde olan orta derece risk, yüksek gelirler hedeflenmese dahi orta seviyelerde bir getiri beklentisinin de anlamlı olacağını gösteriyor.  

Değişken Fonlarda Stopaj Var mı?

Değişken Fon Nedir? Nasıl Alınır

Değişken fonlarda 2020 yılı sonundan beri stopaj muafiyeti uygulanıyor, yani herhangi bir stopaj ücreti bulunmuyor. Değişken fonlarda stopaj ücreti daha önceki yıllarda yüzde 10 iken 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67’nci maddesine istinaden, yatırım fonları ve Sabit Getirili Menkul Kıymetler (SGMK) için uygulamaya alınan sıfır stopaj avantajı ile artık bu ücret ödenmiyor. Stopaj muafiyeti uygulanan diğer fonlar arasında ise eurobond fonu, karma fon, yabancı fon ve serbest fon gibi fonlar yer alıyor.  

Değişken Fonlar Riskli mi?

Değişken Fon Nedir? Nasıl Alınır

Değişken fonlar, tüm yatırım fonlarında olduğu gibi fonun yapısına ve yönetim stratejisine bağlı olarak belli riskler taşıyor. Bu riskler, 100’den fazla çeşide sahip olan değişken fonların her biri için fonun haftalık getirileri üzerinden hesaplanıyor. Bu konuda ise fonun volatilitesi dikkate alınıyor. Risk tespitinde en önemli faktör olan bu değer, fon almadan önce yatırımcılar tarafından dikkatlice inceleniyor. Değişken fonlarda da tüm fonlarda olduğu gibi risk değeri 1-7 arasında belirleniyor. Sayı arttıkça risk de artıyor.

Yatırımcılar özellikle değişken fonları risk değerine bakılarak seçiyor. Çünkü diğer menkul kıymet fonlarından farklı olarak, değişken fonlarda çok farklı özellikte ve sayıda menkul kıymet bir arada bulunabiliyor, bu da yatırımcının piyasayı okuyarak karar vermesini zorlaştırıyor. Yatırımcılar da en kesin veri olarak risk değerine bakmayı tercih ediyor.  

Değişken Fonlar Nelere Yatırım Yapar?

Değişken fonlar, menkul kıymetler olarak bilinen tüm yatırım araçlarına yatırım yapabiliyor. Özel yapısı sayesinde bu fonlar, diğer fonlar gibi varlıklarının yüzde 80’inin adındaki menkul kıymetten oluşması gibi bir kurala tabi olmuyor. Bu da hisse senedi, repo-ters repo, altın vb. kıymetli madenler, borçlanma araçları ve diğer para ve sermaye araçlarına portföy yöneticisinin kararlarıyla yatırım yapılabildiğine işaret ediyor. Ancak portföy yöneticisi bu yatırımların dağılımında yine de yüzde 100 özgür olmuyor, SPK’nın düzenlemelerine ve yüzde kısıtlamalarına uymak durumunda kalıyor.  

Değişken Fon Nasıl Alınır?

Değişken fon, tıpkı diğer yatırım fonları gibi Midas Yatırım hesabı ile satın alınabiliyor. Yani önce Midas uygulamasında bir yatırımcı hesabı açmak, ardından da fon satın alma seçenekleri kısmında bulunan değişken fonu işaretleyerek katılımcı belgesi almak gerekiyor. Değişken fon alırken fonun içerdiği menkul kıymetlere, portföy yöneticisinin geçmiş karnesine ve fonun risk değerine bakmak, mantıklı ve kârlı bir yatırım için önem arz ediyor.

Değişken Fon Nereden Alınır?

Değişken fon yine diğer tüm yatırım fonları gibi Midas’tan; ayrıca bankalar, finans kurumları veya TEFAS’tan da alınabiliyor. Güvenli bir yatırım deneyimi için değişken fon satın almadan önce tercih edilen yatırım kanalının SPK onaylı olmasına özen göstermek gerekiyor. SPK onayına sahip olan Midas yatırım platformu, değişken fon ve diğer yatırım fonlarını güvenle alabileceğin en kolay adreslerden biri. Ayrıca Midas’ta tüm yatırım fonlarıyla ilgili en güncel bilgilere ve analizlere de erişmen mümkün! Nasıl? Finans dünyasına güçlü bir adım atmak için sence de oldukça sağlam bir basamak değil mi? 

Değişken fonlar hakkında merak ettiğin her şeye, güncel ve doğru bilginin adresi Midas’tan ulaşabilirsin. Midas, App Store ve Play Store uygulamalarıyla dileğin an, her yerde yanında! Hadi, hemen Midas yatırım hesabını aç ve finans dünyasında harikalar yaratmaya başla!

Değişken Fon Nedir? Nasıl Alınır

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler