Blog

Çin’in En Büyük Şirketleri

June 7, 2023
Çin’in En Büyük Şirketleri
Makaleyi sesli dinle
Çin'in En Büyük Şirketleri

Eğer borsayı ya da piyasayı yakından takip ediyorsan Çin şirketlerinin ününü zaten çok iyi biliyor olmalısın. Hatta sadece gazetelerin finans sayfalarını takip ediyor olsan bile Çin ekonomisinin büyüklüğünden haberdar olman muhtemel. Birçok farklı sektörde yaşanan bu gelişmeler sonucunda belki de Doğu’ya açılmanın zamanı gelmiştir, ne dersin?

Çin’i hep dünyanın en büyük nüfuslu ülkesi olarak tanıdık. Ama aynı zamanda iş gücünü en iyi değerlendiren ülkeler arasında da ilk sıralarda yer alıyor. Bu etkiyi Çin şirketlerinin yükselişinden görebilmemiz mümkün. Peki, sen bu şirketleri ne kadar tanıyorsun? Ya da nasıl bu yükselişin bir parçası olmak için neler yapman gerektiğini biliyor musun? Cevabın hayırsa, işte sana Çin’in en büyük sekiz şirketini tanıma fırsatı!

PetroChina Co Ltd

PetroChina Co Ltd

PetroChina Co Ltd, Ulusal Çin Petrol Ortaklığı’nın bir alt kuruluşu. Şirket, doğal gaz ve ham petrolün çıkarılması haricinde taşınmasını ve satışını da yapıyor. Aynı zamanda çeşitli petrokimya ürünleri de üretiyor ve bunları da satıyor. Dünyanın daha çok Doğu bölgelerinde yatırımlarını yapan şirket, 2023 yılı itibarıyla operasyonlarını Çin, Kazakistan, Avustralya ve Endonezya’da sürdürüyor. 23 Mayıs 2023 tarihli GlobalData verilerine göre şirketin 187,7 milyar dolarlık bir piyasa değeri bulunuyor.

Çin’in en büyük petrol şirketi konumundaki PetroChina, Hong Kong borsasında işlem gördüğü için Avrupa’daki yatırımcılar tarafından pek tercih edilmiyor.

JD.Com

JD.Com

JD.com, Çin Pekin merkezli bir perakende satış şirketi. Şirket bünyesinde bilgisayar ya da telefon gibi teknolojik ürünleri, tablo ya da biblo gibi ev dekorasyon ürünlerini ve giyim ya da ayakkabı gibi moda ürünleri bulunuyor. Hatta ürün yelpazesi oldukça geniş olan platformda bebek mamaları bile sunuluyor. Şirket, lojistik kısmında ise kullanıcılarına küçük ya da orta ölçekli depo seçenekleri sunuyor.

310 bin çalışanı ile dünyanın önde gelen perakende satıcılarından olan JD.Com, NASDAQ borsasında da işlem görüyor. Yani Midas üzerinden JD.com’a kolayca yatırım yapabilir ve bu dünya devinin hisselerine ortak olabilirsin.

E-ticaret yöntemiyle ürün satışı yapan JD.Com, aynı zamanda bir çevrim içi seyahat acentesi olarak da çalışıyor. Şirket müşterilerine tur biletleri ve ön ödemeli telefon kartları sunuyor. JD.com, 588,3 milyon aktif kullanıcısı ile hem Çin’in yerel markalarının global pazarda yer almasını hem de global markaların Çinli müşterilere ulaşmasını sağlıyor. 23 Mayıs 2023 tarihli GlobalData verilerine göre JD.com, 56,5 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Tencent Holdings Limited

Tencent Holdings Limited

Tencent, 1998 yılında Çin’in Shenzhen kentinde kuruldu. Başta bilgi ve finans teknolojileri üzerine kurulan şirket, zaman içerisinde iş alanlarını genişleterek güçlü bir holding’e dönüştü. Günümüzde Tencent bilgi ve finans teknolojilerinin yanı sıra online oyunlar, bulut depolama sistemleri, işletme servisleri, online reklamlar ve müzik gibi eğlence yazılımları üretiyor.

“Çin’in En Büyük Holding’i” unvanına sahip olan Tencent Holdings Limited, sadece Hong Kong, Meksika ve Almanya borsalarında yer alıyor.

Çin’in en büyük dağıtım şirketlerinden de biri olan Tencent, uluslararası düzeyde üçüncü taraf uygulaması olarak film ya da televizyon programı kopyalarının dağıtımını yapıyor. 1 Ocak 2023 tarihli DISFOLD verilerine göre Tencent, 422,35 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Kweichow Moutai Co. Ltd

Kweichow Moutai Co. Ltd

Kweichow Moutai Co. Ltd, bir şarap ve likör üreticisi olarak Çin’in en büyük şirketleri arasında yer alıyor. Şirket, ürettiği şarap ve likörlerin sadece dünya çapında satışını değil, aynı zamanda dağıtımını da gerçekleştiriyor. 1999 yılında Çin’in Renhuai şehrinde kurulan şirket, 1 Ocak 2023 DISFOLD verilerine göre 314,09 milyar dolar değerinde bir market kapitalizasyonuna sahip.

29 bin 31 personeli ile Çin’in en büyük şirketlerinden olan Kweichow Moutai Co. Ltd, yalnızca Şangay borsasında işlem görüyor.

Alibaba Group Holding Limited

Alibaba Group Holding Limited

Alibaba Group Holding Limited, AliExpress gibi birçok şirketin üst kurucusu. Çin’de gerçek zamanlı trafik, haber, video izleme platformu, navigasyon ya da müzik gibi alanlarda popüler birçok uygulaması olan Alibaba, 1999 yılında Çin’in Hangzhou şehrinde kuruldu. 

Yapay zeka uygulamalarının artmasıyla bu alandaki yatırımlarıyla da dikkat çekmeye başlayan şirket, 1 Ocak 2023 DISFOLD verilerine göre 256,61 milyar dolarlık bir piyasa değerini elinde bulunduruyor. Farklı şirketleriyle Alibaba Group eğlence, bulut depolama sistemleri, işletim sistemi, iletişim çözümleri ve medya show’ları gibi birçok alanda hizmet sunuyor.

Dünya e-ticaret devleri arasında yer alan Alibaba Group Holding Limited, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görüyor. Haliyle Midas üzerinden bu dünya devinin yatırımcıları arasına kolayca katılabilirsin.


Industrial & Commercial Bank of China Ltd (ICBC)

Industrial & Commercial Bank of China Ltd (ICBC)

En büyük nüfusa ve şirketlere sahip olan Çin, çok büyük de bir bankaya sahip olmalı değil mi? İşte o banka Industrial & Commercial Bank of China Ltd ya da kısaca ICBC. Hemen söyleyelim, ICBC’nin büyüklüğü ülke sınırlarını aşmış durumda. Öyle ki bankanın Avrupa, Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avustralya kıtalarına yayılmış toplam 16 bin 653 şubesi bulunuyor.

Dünyanın en büyük bankası olan ICNC hisselerini Midas üzerinden tezgah üstü hisse (OTC) olarak alabilirsin!

Klasik banka işlemlerinin dışında iş ortaklığı bankacılığı ve kişisel mal varlığı yönetimi gibi farklı alanlarda da operasyon yürüten ICBC, müşterilerine bir bankadan çok daha fazla işlem seçeneği sunuyor. 1984 yılında Çin’in başkenti olan Pekin’de kurulan bankanın 1 Ocak 2023 DISFOLD verilerine göre piyasa değeri 215,80 milyar dolar.

Meituan

Meituan

Çin, yüksek bir nüfusa sahip olduğu için ülkede farklı hizmetlere fazlaca ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle Çin’in iş gücünün büyük çoğunluğu hizmet sektörüne yöneliyor. Aynı şekilde insanlar evlerinden çıkmadan alışveriş yapabilmeyi, yani e-ticaret kanallarını sıklıkla tercih ediyor. İşte Meituan insanların hayatlarında ihtiyaç duyabilecekleri hizmetleri e-ticaret ile birleştiriyor. Meituan’da öne çıkan hizmetler arasında paket servis, bisiklet paylaşımı, araba çağırma, otel odası kiralama, film bileti bulma ve tur satın alma yer alıyor.

69 binin üzerinde çalışanı ile Çin devleri arasında yerini alan Meituan, yalnızca Hong Kong ve Almanya borsalarında işlem görüyor.

İnsanların talep ettikleri hizmetlere çevrim içi olarak kolay bir şekilde ulaşmasını sağlayan Meituan, 2020 yılının ekim ayına kadar Meituan Dianping adıyla biliniyordu. Ekim 2020’de Dianping ismini kaldırarak sadece Meituan olarak yola devam etti. 2003 yılında Çin’in başkenti Pekin’de kurulan şirket, 1 Ocak 2023 DISFOLD verilerine göre 144.84 milyar dolar piyasa değerini elinde tutuyor.

Baidu Inc.

Baidu Inc.

Baidu için “Çin’in Google’ı” diyebiliriz. Baidu, aramaya uygun sonuçlar bulmanın yanı sıra farklı birçok servisiyle de kullanıcılarına hizmet sunuyor. Bu hizmetler şöyle sıralanabilir: Baidu Wiki, Baidu Healthcare Wiki, Baidu Wenku, Baidu Scholar, Baidu Experience, Baidu Post, Baidu Maps, Baidu Drive, Baijiahao, and DuerOS…Sen bunlardan hangilerini duydun?

Çin merkezli bu dünya devine Midas üzerinden NASDAQ borsasında yatırım yapabilirsin.

Mobil cihazlara uyumlu birçok app’i de bulunan Baidu’nun, Zhejiang Geely Holding Group ve China Gas Holdings Ltd. şirketleri ile stratejik ortaklığı bulunuyor. 2000 yılında Çin’in Pekin şehrinde kurulan Baidu, yine 1 Ocak 2023 tarihli DISFOLD verilerine göre 43,35 milyar dolar değerinde.

Gördüğün gibi Çin şirketleri birçok sektörde oldukça yüksek piyasa değerlerine sahip. Sen de Doğu’nun bu yükselişinde yer almak istiyorsan hemen Midas uygulamasını App Store ya da Play Store aracılığı ile indir. Amerikan borsalarında işlem gören Çin şirketlerinin sunduğu fırsatları kaçırma!

Çin'in En Büyük Şirketleri

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler