Blog

Borsa ile İlgili En İyi Filmler

July 14, 2023
Borsa ile İlgili En İyi Filmler
Makaleyi sesli dinle
Borsa ile İlgili En İyi Filmler

Para, tutku, hırs… Bu üçgen etrafında gelişen olaylarda yollar çoğu zaman borsada kesişiyor. Borsa dünyasının tüm bilinmezlerini beyaz perdeye taşıyan  borsa filmleri, sürükleyici kurgularıyla seni anında içine çekmeye kararlı! Borsada yanlış atılan adımlar hangi sonuçları doğuruyor ve paranın başrol olduğu bir evrende işler nasıl işliyor görmek istiyorsan, borsa konulu filmler senin için mercek altında! 

Borsa filmleri, heyecan dolu senaryolarıyla akıcı ve keyifli bir seyir sunmasının yanı sıra yatırımcılar ve yatırımcı adayları için kritik ipuçlarını da içerisinde barındırıyor. Borsayla ilgili filmler arasından Midas ekibi olarak seçtiğimiz en güzel yapımları bu dosyamızda senin için kaleme aldık! Hadi gel, kült filmler arasında yer alan ve yayınlandığı günden bu yana popülerliğini hiç kaybetmeyen en iyi borsa filmlerini hep birlikte inceleyelim!

Wall Street (Borsa)

Wall Street Kapak

1980’lerin Wall Street’inde, hırslı bir borsacı olan ve zirveye çıkmak için elinden geleni yapan Bud Fox, borsanın kitabını yazmış acımasız ve açgözlü Gordon Gekko’nun gücüne hayran kalır. Gekko’nun kendisine akıl hocalığı yapması için elinden gelen her şeyi yapan Fox, borsa uğrunda yasal olmayan yollarda kaybolur. Borsanın bu çetrefil dolu dünyasında Fox, acaba vicdanının sesini duyabilecek midir?

Borsa filmleri denince herkes için en bilindik yapımların başında gelen Wall Street, 80’ler borsa dünyasıyla günümüz borsası arasındaki benzerlikleri ortaya koyuyor. Borsaya yeni başlayacaklar için adeta ders niteliği taşıyan Wall Street, “açgözlülük” temasını filmin geneline başarılı bir şekilde yayıyor. Bununla birlikte dinamizmini hiç kaybetmeyen kurgusuyla da heyecan dolu bir seyir sunuyor.  

The Wolf of Wall Street (Para Avcısı)

The Wolf of Wall Street

Wall Street borsasında komisyoncu olan Belfort, henüz kariyerinin başındayken ani bir kararla kendi firması Stratton Oakmont’u kurar. Pratik zekası ve dolandırıcılık yeteneği ise Belfort’a hiç tahmin etmeyeceği bir yaşam tarzı sunar. Peki, acaba bu gidişat nasıl bir yöne evrilecek? 

Borsanın hiç bilinmeyen bir yüzünü keşfetmeye hazır ol! The Wolf of Wall Street filmini izlerken borsanın arka sokaklarında yürüyebilir, takım elbiseli ve varlıklı kişilerin en cömert anlaşmalarına tanıklık edebilir, büyük bir servet kazanmanın en alengirli yollarını öğrenebilirsin. The Wolf of Wall Street sana zaman zaman kendini filmin başrolünde olma isteği içerisinde bulacağın, zaman zaman ise borsada daha büyük kazançlar elde etmenin hayallerini kuracağın bir deneyim sunacak. 

Boiler Room (Kazan Dairesi)

Boiler Room (Kazan Dairesi)

Babasıyla birlikte küçük ama yasa dışı bir kumar salonu işleten Seth Davis, daha çok para kazanma ve kumar salonunu ardında bırakma düşüncesiyle borsa şirketlerinden birinde çalışmaya başlar. Kısa süre içerisinde hayalini kurduğunu konuma ulaşan ve fazlasıyla para kazanan Davis, bu gösterişli hayattan zevk alır. Ancak ilerleyen dönemlerde işler aslında pek umduğu gibi devam etmeyecektir. 

Çalıştığı şirketin bazı kirli işlere bulaşmış olabileceğini düşünen genç adam, kendi vicdanıyla karşı karşıya kalacaktır. Risk alıp borsaya atılan bir adamın hikayesini konu alan Boiler Room, ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ve sinematografik detaylarıyla keyifli bir film deneyimi sunuyor.

The Big Short (Büyük Açık)

The Big Short

Dünya ekonomisinin çökmek üzere olduğunu çok önceden anlayan ve bunu fırsata çevirmeye çalışan dört arkadaş, zamanlarını, paralarını ve zihinlerini bu iş için harcayacaktır. Sonunda ise ya dünyanın en zenginleri arasında yer alacak ya da ellerindeki tüm varlıklarıyla dibi göreceklerdir. 2000’lerin en başarılı finans filmlerinden biri olan The Big Short, beyaz perdede görmeye alışık olduğumuz ünlü simaları karşımıza çıkıyor. 

Borsayla ilgilenen herkesin mutlaka izlemesi gereken The Big Short filmi, yalnızca oyuncu kadrosuyla değil; romandan uyarlanan senaryosu ve kurgusuyla da oldukça dikkat çekici. Öyle ki dört ayrı dalda Altın Küre adaylığı bulunan The Big Short, nefes kesen bir borsa filmi arıyorsan seçeneklerin arasında yer alabilir. 

Inside Job (İç İşler)

Inside Job (İç İşler)

Finans dünyasının bilinmeyen tüm denklemlerini ele alan Inside Job, belgesel türünde bir yapım. 2008 yılında ABD’de başlayan küresel finansal krizin nedenlerini anlatan bu belgesel, 2011 yılında Oscar En İyi Belgesel Ödülü’nü almış. Finansal yıkımı neredeyse bütün detaylarıyla ele alan ve krizin sonuçlarını gözler önünde seren Inside Job, entrika ve heyecan dolu bir seyir deneyimi vadediyor. Çöküşe yol açan unsurların ayrıntılı bir incelemesini sağlayan ve önemli finansal-politik unsurları aktaran bu yapım bizim için açık ara en iyi finans filmleri arasında!

Money, Power and Wall Street (Para, Güç ve Wall Street)

Money, Power and Wall Street

Hükümet ile Wall Street arasındaki ortaklığı konu alan Money, Power and Wall Street, borsayla ilgili yapımlar arasında son dönemlerde büyük ses getirenlerden biri. Bir belgesel olan ve 2008 yılı finansal çöküşünü anlatan bu yapım, finans sektöründe alınan kararları, atılan adımları ve yapılan tüm yanlışları tek tek ele alıyor. Böylece belgesel, finans işiyle uğraşan pek çok kişi için adeta bir el kitabı olma özelliği taşıyor. 

Too Big to Fail (Hata Yapmak için Çok Büyük)

Too Big to Fail

2008’deki ekonomik çöküşün ardından finansal olarak kayıp yaşayan şirketlere yakından bakmayı mümkün hale getiren Too Big to Fail, küresel ekonomiyi tehdit eden finansal kaybı her açıdan ele alıyor. Ekonomik krizin etkilerinin ne derece olduğunu görmek istiyorsan, Too Big to Fail tam sana göre diyebiliriz. CNBC sunucusu Andrew Sorkin’in aynı adlı kitabından uyarlanan film, ABD ekonomisinin nasıl işlediğini gözler önüne seriyor. Aynı zamanda ekonomik çöküşü önlemek için hangi yollara başvurulduğunun bilgisini de veriyor.

Betting on Zero (İki Katı ya da Hiç)

Betting on Zero

New York Menkul Kıymet Borsasında hisse senetleri işlem görmeye devam eden bir şirketin karanlık dönemlerini konu alan İki Katı ya da Hiç belgeseli, dolandırıcılık ve sahtecilik kavramlarıyla ilişkili bir süreci anlatıyor. 2016 yılında vizyona giren ve girdiği andan itibaren büyük tartışmalara yol açan bu belgesel, borsada hisse senedi yatırımı yapmayı düşünen tüm yatırımcılara uyarıda bulunuyor. Eğer yatırımlarını borsada değerlendirmek gibi planın varsa bu filme mutlaka göz atmalısın! 

American Psycho (Amerikan Sapığı)

American Psycho

American Psycho filmi, başlangıçta klişe borsa filmlerini andırsa da ilerleyen kısımlarda borsayla ilgili filmlerden çok daha fazlası olduğunu gösteriyor. Film, açgözlü bankacı ve finansör Patrick Bateman’ın hem iş dünyasındaki hem de özel hayatındaki sınırları zorlayan yaşamını konu ediniyor. Bol gerilimli, çarpıcı ve heyecanlı bir borsa filmi arıyorsan bizce American Psycho filmine bir şans vermelisin.

Margin Call (Oyunun Sonu)

Margin Call (Oyunun Sonu)

Yatırım bankasının bir gecede yaşadığı olayları konu alan Margin Call, finans krizlerini bir bankanın merceğinden gösteriyor. Mortgage krizinin nasıl ortaya çıktığını da ele alan filmde, gözlerini hiç ayırmadan izleyeceğin bir kurgu seni bekliyor. Gerilim türündeki Margin Call, adrenalinin hiç kesilmediği bir finans filmi izlemek istediğinde aklında bulunması gerekenlerden biri!

Listemizden bir film seçip izledikten sonra, borsaya adım atmak için harekete geçeceğini ya da zaten attığın adımlarını hızlandıracağını düşünüyoruz! O yüzden film keyfine başlamadan önce App Store veya Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirerek, en çok işlem gören hisselere yatırım yapmak için hazırlıklara başlayabilirsin!

Borsa ile İlgili En İyi Filmler

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır. 

Benzer İçerikler