Borsa Yorumları

Zorlu Piyasa Koşullarında Kazandırabilecek Kaliteli Hisseler

Mart 3, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Zorlu Piyasa Koşullarında Kazandırabilecek Kaliteli Hisseler

Önde gelen stratejistler, piyasanın bu ay bir ayı piyasasına girebileceğine inanıyor. Bu stratejistlerden biri de Morgan Stanley’den Mike Wilson. Böylesine zorlu piyasa koşullarıyla ilgili değerlendirmeler yapan Bank of America hisse senedi stratejisti Savita Subramanian, S&P tarafından kalite olarak derecelendirilen hisseler başta olmak üzere kaliteli hisselerin satın alınmasını tavsiye etti.Bu özellikteki hisselerden oluşan bir sepet, kalitesiz hisselere kıyasla şubat ayında 1,2% daha iyi performans gösterdi. 

Bu durumu göz önünde bulundurarak, S&P Global Market Intelligence tarafından en yüksek kalite notu A+ verilen S&P 500 hisseleri üzerinde tarama yaptık. S&P’nin kalite derecelendirmelerinde, son 10 yılda kaydedilen kâr ve temettü artış istikrarı dâhil olmak üzere bir dizi faktör esas alınıyor.  

Hisseleri 2023’te neredeyse 20% değer kazanan yarı iletken üreticisi Applied Materials (AMAT) listeye giren şirketlerden biri. 

  • Ancak hisse son 12 ayda 13,5% düştü. Analistler yine de hisseye güveniyor. Hisseyi takip eden analistlerin 70%’i “AL” diyor ve ortalama 12,24%’lük bir artış potansiyeli öngörüyor. 

Dijital ödeme şirketleri Mastercard (MA) ve Visa (V) da listede bulunuyor. 

  • Yılın başından bu yana yaklaşık 5% değer kazanan Visa hisseleri için analistler, önümüzdeki 12 ayda tahminen 20,2% yükseliş potansiyeli görüyor. Takip eden 40 analistin 35’i Visa için “AL” notu veriyor. 

Goldman Sachs’a göre, yatırım fonları ve hedge fonları arasında da favori Mastercard

  • Hisse için belirlenen 12 aylık ortalamada 424,49 dolarlık fiyat hedefi, hissenin çarşamba günkü kapanış fiyatına göre 20%’lik bir yükselme potansiyeli olduğuna işaret ediyor. Hisseler son 12 ayda yaklaşık 3% değer kazandı. 

S&P 500’de A+ notu verilmiş bir diğer hisse ise Domino’s Pizza (DPZ). 

  • Çeyreklik satış ve gelir rakamlarında analist tahminlerini tutturamayan şirketin hisseleri 2023’te 12,3% düştü. Ancak analistler DPZ hisselerine dair iyimserliklerini koruyor. 33 analistten 13’ü hisseyi “AL” notuyla tavsiye etti. Analistler, şirketin yeni çıkardığı patates kroket ürününün satışlarda artış getirebileceğine de inanıyor. 

Ayrıca ev dekorasyonu alanında faaliyet gösteren perakendeci şirketlerden bazıları, S&P 500’de “kaymağın kaymağı” olarak nitelendiriliyor. 

  • Dördüncü çeyrek bilançosu Wall Street tahminlerinin gerisinde kalan Home Depot (HD) hisseleri bu yıl 7,7% düştü. Hissenin buna rağmen önümüzdeki 12 ay içinde tekrar ralli yapacağını öngören analistler 12,3%’lük bir artış hedefliyor. 
  • Bu yıl değer kaybedenlerden biri de Lowe’s (LOW). 2,5% düşüş kaydeden hisse için yine de birçok analist “AL” tavsiyesinde bulunmaya devam ediyor. Hisse ile ilgili olarak Bank of America’dan yapılan açıklamada, “Lowe’s (LOW)’ın aynı mağaza satışlarında artış ve faaliyet kâr marjı açısından Home Depot (HD) ile ‘arasındaki farkı kapatma’ konsepti, yatırım tezinin bir diğer temel unsuru.” ifadelerine yer verdi. 

Zorlu Piyasa Koşullarında Kazandırabilecek Kaliteli Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti