Borsa Yorumları

Yükselişe Hazır Küresel İklim Hisseleri!

February 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yükselişe Hazır Küresel İklim Hisseleri!

HSBC analistlerine göre, enerji depolama ve geleceğe yönelik ulaştırma teknolojileri şu anda yatırım yapılması “en cazip” iklim temaları arasında.

Thomas C. Hilboldt liderliğindeki analist ekibi, “Küresel hisselerden (FTSE All World) 2022’de 8% ve 2021’de 15% daha iyi performans gösteren küresel iklim hisseleri(yılın başından bugüne kadar 3% artışla), 2023’e güçlü bir başlangıç yaptı.” ifadelerini kullandı.

Özellikle yılın başından bugüne kadar güçlü bir fiyat ivmesi gösteren enerji depolama, bankanın takip ettiği iklim temaları arasında 10% ile en yüksek getiriyi sağladı.

Getirisi Yüksek Hisseler

HSBC, her iki alanda faaliyet gösteren ve bankanın belirlediği fiyat hedeflerine göre yukarı yönlü en yüksek potansiyele sahip olan “AL” notlu hisseleri belirledi. Lityum üreticisi SQM (40% yükseliş potansiyeli) ve lityum üreticisi LTHM (38% yükseliş potansiyeli) enerji depolama alanında listeye girdi.

Ulaştırma verimliliği alanında değerlendirmeler yapan HSBC, Warren Buffett destekli elektrikli araç üreticisi BYDDY‘yi ve PSA Group ile Fiat Chrysler’in birleşiminden doğan otomobil üreticisi STLA’yı (38% yükseliş potansiyeli) da öne çıkardı.

Pil Talebi ve Fiyatlar için Görünüm

HSBC’ye göre, elektrikli araçlarda kullanılan lityum iyon pillerin ortalama fiyatları 2022’de yıllık bazda 7% yükseldi. Pil fiyatlarının bu yıl yüksek kalacağını öngören HSBC, fiyatların 2024’te düşmesini bekliyor.

HSBC’den yapılan açıklamada, “Enerji depolama maliyetleri 2022’de yükselmesine karşın küresel enerji depolama piyasası büyümeye devam ediyor. Küresel ölçekteki pil talebi, elektrikli araçların giderek yaygınlaşmasıyla birlikte özellikle temiz ulaşım sektöründeki hızlı büyüme nedeniyle istikrarlı bir şekilde artıyor.” ifadelerine yer verildi.

Talebin geçen yıl gerçekleşen seviyelere göre bu yıl ikiye katlanacağını belirten HSBC, enerji depolama talebindeki güçlü artış göz önüne alındığında bu sektördeki şirketlerin “potansiyel olarak öncü” olduğunu vurguladı.

Yükselişe Hazır Küresel İklim Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC