Bültenler

Yükselen Tahvil Getirileri Borsalara Olumsuz Yansıdı

September 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yükselen Tahvil Getirileri Borsalara Olumsuz Yansıdı

ABD borsaları dün, uzun vadeli Hazine tahvili getirilerinin son 12 yılın en yüksek seviyelerine çıkması, doların üst üste beşinci gününde de yükselerek on ayın en yüksek seviyesine ulaşması ve tüketici güveninin düşmesiyle teknoloji hisseleri öncülüğünde sert bir düşüşle kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,57%, S&P 500 1,47% ve Dow Jones 1,14% değer kaybetti. 

Analist Yorumu 

Faiz oranlarının gelecek yıl da yüksek kalacağı beklentisi, özellikle teknoloji sektöründe hisse değerlemelerini yeniden baskılamaya başladı.

Gösterge 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, piyasanın FED’in şahin faiz tahminlerini fiyatlamaya devam etmesiyle dün 1,7 baz puan artarak 2007’den bu yana en yüksek seviye olan 4,558%’e yükseldi.

NorthEnd Private Wealth yatırım yetkilisi Alex McGrath’a göre, “Yüksek getiriler ay sonuna kadar ve belki de yıl sonuna kadar hisseleri zorlamaya devam edecek.

McGrath, Hazine tahvili getirilerinin yükselmesinin bu yıl borsanın yükselişinin çoğuna katkıda bulunan Apple (AAPL), Microsoft (MSFT), Nvidia (NVDA), Amazon (AMZN), Meta Platforms (META), Tesla (TSLA) ve Alphabet’ten (GOOGL) oluşan “muhteşem yedi” hisseleri üzerinde baskı yaratabileceği uyarısını yaptı. 

Öte yandan son günlerde birçok FED yetkilisi, merkez bankasının enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını yeniden artırması ve bir süre daha yüksek seviyelerde tutması gerektiğine inandıklarını belirtti.

JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, enflasyonist baskıların yeterince kontrol altına alınmaması halinde piyasanın 7%’ye kadar çıkabilecek faiz oranlarına hazır olmadığına inanıyor.

Rosenberg Research başkanı David Rosenberg, yüksek faiz oranlarının ABD tüketicisini etkilemeye başladığı endişelerinin de piyasadaki zayıflığa katkıda bulunduğunu söyledi.

Rosenberg, borsanın “ABD dolarındaki kırılmadan, petrol fiyatlarındaki son artıştan kaynaklanan marj daralmasından ve piyasa faiz oranlarındaki amansız yükselişten kaynaklanan daha dayanıklı şoklarla” karşı karşıya olduğu yorumunu yaptı. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerin endeks performansları üzerinde orantısız bir etkiye yol açması

2. ABD Hazine tahvili getirilerinin yükselmeye devam etmesi

3. S&P 500’ün 4.300 seviyesinin altına inmesi

4. JPMorgan (JPM) CEO’su Jamie Dimon ve FOMC’de oy kullanan üyelerden biri olan Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari’nin yorumlarına gelen tepkiler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü:

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri, Emlak, Teknoloji, Sanayi

Öne Çıkan Hisseler

Amazon (AMZN) hisseleri, ABD Federal Ticaret Komisyonu ve 17 eyalet savcısının antitröst endişeleriyle e-ticaret devine dava açtığı haberlerinin ardından dünü 4% düşüşle tamamladı. 

Çin’in sübvansiyonlarından faydalanmış olabileceği düşünülen Avrupa Birliği soruşturmasında, Tesla’nın (TSLA) para cezasına çarptırılmasına ya da oyun alanının eşitlenmesine yönelik başka tedbirlerin alınmasına yol açabileceği belirtiliyor. TSLA, söz konusu gelişmelerle dün 1,2% geriledi.

Rivian Automotive (RIVN) haftaya açıklayacağı teslimat rakamlarından önce Baird analisti Ben Kallo’dan olumlu yorumlar alarak 5,4% yükseldi. 

Fisker (FSR) yılın ilerleyen dönemlerinde günde 300 araç teslimatı hedefine ulaşmayı beklediği açıklamasının ardından 9,6% ralli yaptı. 

United Natural Foods (UNFI) mali dördüncü çeyrekte açıkladığı zarar ve beklentilerin altında kalan satış rakamlarıyla 27,4% değer kaybetti. 

Yükselen Tahvil Getirileri Borsalara Olumsuz Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı