Borsa Haberleri

Yükselen Faiz Oranlarından Yararlanmak Mümkün mü?

Yükselen Faiz Oranlarından Yararlanmak Mümkün mü?
Google News Icon Takip Et

Tasarruf sahibi tüketicilerin yükselen faiz oranlarından faydalanabilmesi gibi bazı şirketler de FED’in daha yüksek hazine getirileriyle enflasyonu baskılama çabalarından kazançlı çıkabilir. Bu şirketlere, müşterileri adına elinde çok fazla geçici nakit bulunduran, sigorta poliçelerinden prim alan ve sonrasında bunu tazminat olarak ödeyen  firmalar örnek gösterilebilir.

Sigorta şirketleri, sigorta poliçelerinden prim geliri alır ve daha sonra bunları tazminat şeklinde yatırımcılara öder. Bu primler, tıpkı bir bankanın yatırımcılardan topladığı mevduatlar gibi sigorta şirketleri için kaldıraç vazifesi görür. Hazine getirileri bugün olduğu gibi 3,3%’ün üzerine çıktığında devlet tahvillerinden kâr elde eden sigorta şirketleri, yatırımcılara yapacağı ödemeleri de bu oranda artırır. 

Otomobil sigortacısı Geico’nun sahibi olan Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B)’in kurucusu ve CEO’su Warren Buffett, “ihraç edilecek miktar” olarak adlandırdığı bu durumun önemine dikkat çekti. 

Omaha’nın Kahini hissedarlarına yazdığı bir notta şu sözlere yer verdi: “Mülkiyet ve kaza sigortacıları, primleri önceden toplar ve tazminat taleplerini daha sonra öder. Bu süreç kimi zaman onlarca yıl sürebilir. Bu önce topla sonra öde modeli, söz konusu şirketlerin yatırımcılara aktarılacak parayı uzun süre elinde tutmasını sağlıyor.” 

Bu arada, Bank of America da yükselen faizlere rağmen kâr elde etmenin mümkün olduğunu düşünüyor. Bu doğrultuda bankanın analistleri tarafından belirlenen isimlere göz atmakta fayda var.

Önümüzdeki Dönemde Kazanç Sağlama Potansiyeline Sahip Hisseler!

Firmanın analistleri, finansal hizmetler sağlayıcısı Charles Schwab (SCHW)’ın kazanç görünümüne dair tahminlerini yükseltti. Buna göre şirket, 2022’deki 21 milyar dolarlık gelirini baz alarak her ek FED faiz artışından 350 ila 350 milyon dolarlık bir gelir artışı hedefliyor. 

Healthequity (HQY), FED’in faiz döngüsünden yararlanmak için oldukça iyi bir konumda. BoFA analistleri, şirketin 2023 FAVÖK tahminlerini yaklaşık 10% artırdı. HQY, 2022’deki seviyesinden 50% daha yüksek. 

Bank of America PayPal (PYPL) için “Şirket, PayPal ve Venmo’da depolanan önemli müşteri fonları bakiyesiyle yükselen faiz oranlarından yararlanmaya devam ediyor.” dedi. Ayrıca banka, şirketin satılmaya hazır borç senetleri ve müşteri hesaplarındaki vadeli mevduatlardan dolayı üçüncü çeyrek gelirinin 130 milyon dolara ulaşabileceğini söyledi. 

Son olarak BoFA, Progressive Corporation (PGR)’in şirketin yatırım portföyünün son altı ayda 30% yükselmesine dikkat çekti. Ayrıca şirketin hisseleri de bu yıl yaklaşık 20% arttı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı