Borsa Yorumları

Yüksek Temettü Hisseleri Ralli Yapabilir!

February 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yüksek Temettü Hisseleri Ralli Yapabilir!

Piyasalardaki dalgalanmanın devam ettiği, enflasyon hararetinin etkisini koruduğu ve hazine getirilerinin yükselmeyi sürdürdüğü bu dönemde yüksek temettü hisseleri tekrar öne çıktı.

Analistlerin favori olarak gördüğü yüksek temettü hisselerini belirlemek için FactSet’te S&P 500’ü ve MSCI World endeksini taradık. Listeyi oluştururken değerlendirdiğimiz kriterler şöyle:

  • En az 5% temettü getirisi sağlaması;
  • 12 aylık ortalama fiyat hedefinin en az 10% yükseliş potansiyeline işaret etmesi;
  • Bu yıla ilişkin hisse başına kâr artışı beklentisinin pozitif olması;
  • Takip eden analistlerin en az 40%’ının “AL” notuyla tavsiye etmesi.

ABD merkezli EOG Resources (EOG) ve Stellantis (STLA) gibi şirketler, listede yer alan isimler arasında.

Yaklaşık 7% oranında bir temettü getirisi sağlayan EOG Resources gibi, Kanadalı bir şirket olan Pembina Pipeline Corporation (PBA) da hemen hemen 6% oranında bir temettü dağıtımı yapıyor. Her iki şirketin de geleceğe dönük olarak yüksek gelir artışı sağlayacağı tahmin ediliyor. Pembina için 146% olan gelir artış oranı öngörüsü EOG için 62% seviyesinde. Ayrıca analistler, EOG’nin 32%’lik bir yükseliş potansiyeline sahip olduğu düşüncesinde.

Tüm bunlara ilave olarak, geçtiğimiz yıl S&P 500’e kıyasla 78% oranında daha yüksek performans gösteren enerji sektörü 2023’te de parlak bir yıl geçirmeye aday. Analistler bazı kilit etkenlerin, petrol fiyatlarının yakın gelecekte yükselmesine neden olabileceğini söylüyor.

Listede yer alan isimlerden bir diğeri ise, Birleşik Krallık bankalarından biri olan ve son sürat yol almaya devam eden NatWest Group (NWG). Banka hisseleri, 12% ile listedeki isimler arasında en yüksek temettü getirisine sahip olan isim. Analistlerin 65%’i tarafından “AL” notu ile tavsiye ediliyor ve 30%’dan fazla yükseliş potansiyeline sahip olduğu öngörülüyor. Ayrıca gelir artış oranına yönelik tahminler 33% gibi oldukça yüksek bir seviyede.

Yüksek Temettü Hisseleri Ralli Yapabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC