Borsa Haberleri

YouTube Gelirleri 2% Azaldı, Google Hisseleri Düşüşe Geçti!

Ekim 26, 2022 • 2 dakika okuma süresi
YouTube Gelirleri 2% Azaldı, Google Hisseleri Düşüşe Geçti!

 ● Alphabet hisseleri, salı günü kapanış sonrası yaklaşık 7% değer kaybetti. Bu gelişme, şirketin üçüncü çeyrek için beklenenin altında kazanç ve gelir rakamları açıklamasının ve çalışan sayısının ciddi oranda azaltılacağını bildirmesinin ardından yaşandı.

●  Bir önceki yıl 41% olan gelir artışı 6%’ya geriledi. Şirket, internet reklamcılığı harcamalarındaki düşüşle mücadele ediyor. Pandemi başlarındaki bir dönem haricinde bu, 2013 yılından beri karşılaşılan en zayıf dönem.

● YouTube reklam gelirleri 2% düşerek 7,07 milyar dolar oldu. Geçtiğimiz yıl bu rakam 7,21 milyar dolardı. Analistler 3%’lük bir artış bekliyordu. Alphabet, çeyrek dönem içerisindeki toplam reklam gelirini 54,48 milyar dolar olarak bildirdi. Buna göre, geçtiğimiz yıla kıyasla bir miktar yükseliş görüldü.

● Şirketin CEO’su Sundar Pichai, yaptığı açıklamada şirketin belirli ürünlere ve iş önceliklerine daha fazla odaklanacağını söylerken finans direktörü Ruth Porat şu ifadelerde bulundu: “Büyüme önceliklerimize daha hızlı ulaşmak için kaynaklarımızı yeniden düzenlemeye çalışıyoruz.”

● Google Cloud, çeyrek dönemde analistlerin beklentilerinin üzerine çıkarak 6,9 milyar dolar kazanç getirdi. Bu rakam, bir önceki yıl 5 milyar dolardı. Google Cloud platformunda karşılaşılan zarar 699 milyon dolar oldu. Geçtiğimiz yılın zararı ise 644 milyon dolar şeklindeydi.

● 6%’lık toplam büyüme oranı, pandemi dışında, 2013 yılından beri karşılaşılan en zayıf döneme işaret etti.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti