Borsa Haberleri

YouTube Canlı Yayın Alışverişini Yeniden Hayata Geçiriyor

Mayıs 17, 2022 • 3 dakika okuma zamanı
YouTube Canlı Yayın Alışverişini Yeniden Hayata Geçiriyor

Sanal ortamda alışveriş yapmanın yöntemleri bu kadar gelişmeden önce, 1990’larlı yıllarda canlı yayın alışverişleri oldukça popülerdi. QVC (QVCC) şirketleri evde alışveriş yapmak isteyenler için insanlara canlı yayın alışverişi yapma imkanı sunuyordu. Şimdi ise QVC misyonu günümüzün e-ticaret devleri tarafından yeniden yaratılıyor!

E-ticaret devleri olan Alibaba (BABA) ve Amazon (AMZN) canlı yayın alışverişinde uzun zamandır önemli oyunculara sahip. YouTube da bu e-ticaret devlerinin stratejisini uygulamayı planlıyor.

Aslında canlı yayın alışverişi bir kategori olarak düşünüldüğünde satış hacmi gerçekten oldukça büyük bir platform. Örneğin, 2021 yılının canlı yayından yapılan alışveriş satışları, Çin’de 363,26 ve ABD’de 36,09 milyar dolara ulaştı. 

YouTube da bir yayın akışı devi olarak her çeşit ürünün tanıtımının yapıldığı bir platform. Bu yüzden de aslında canlı yayın alışverişi için oldukça ideal bir uygulama olarak görülüyor.  

Canlı yayın alışverişi özelliklerini başlatan YouTube, yaptığı bir açıklamada sosyal medyadaki en büyük isimler ile platformdaki gelişmelerine dikkat çekti. Bununla birlikte, YouTube, içerik üreticileri için herhangi bir kısıtlama getirmeyeceğini de aynı açıklamasında duyurdu.

YouTube’un canlı yayın alışverişine geçişinin altında yatan birkaç etken bulunuyor. Birincisi geri bildirimler. Şirket, YouTube’dan satın almayı kolaylaştırmak için canlı yayın alışverişi stratejisi izlemeye başladı.

TalkShoppe tarafından yapılan bir araştırmaya göre, YouTube kullanıcılarının neredeyse 90%’ı içerik oluşturucuların tavsiyelerine güvendiklerini söylüyor. Bu durum YouTube için canlı yayın alışverişi ile bir “win-win” durumu ortaya çıkarıyor.

YouTube, canlı yayın alışverişinde kendini daha da geliştirmeye çalışırken, bu sektörde oldukça önemli rakiplere de sahip. Alibaba ve Amazon, yıllardır kendi canlı yayın alışveriş stratejisini uyguluyor. Alibaba’nın 2016’da piyasaya sürdüğü Taobao Live, canlı yayın alışverişine dünya çapında en büyük yankı getiren uygulama oluyor.

Amazon Live’ı 2016’da başlatan Amazon da, yılın en büyük etkinliği olan Prime Day’de canlı yayın alışverişini belirgin bir şekilde kullanmıştı. 

Sonuç olarak, ABD pazarının, canlı alışverişi Çin’deki normlara yakın bir seviyeye ulaştırabilmek için hala atması gereken birçok adımı bulunuyor. Ancak YouTube’da ürün satın alma olayı daha sorunsuz hale geldikçe, bu sektörün ABD pazarında başarılı olma olasılığı daha da önemli bir hale geliyor.

Cover uyarlama Site2 18

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti