Borsa İstanbul Notları

YEOTK Bilanço İncelemesi: Güçlü Sonuçlar, Güçlü Beklenti

May 21, 2024 • 6 dakika okuma süresi
YEOTK Bilanço İncelemesi: Güçlü Sonuçlar, Güçlü Beklenti

Yeo Teknoloji (YEOTK), yıllık bilançosunu paylaştı. 

YEOTK; enflasyon muhasebeli finansal tablolara göre 1,13 milyar TL FAVÖK’e ulaşırken, 420 milyon TL net kâr elde etti. Cirosunu 116% artıran şirket, FAVÖK’ünü, marjların yükselmesiyle beraber 120% artırmayı başardı. 

Açıkladığı bilanço sonrası FD/FAVÖK çarpanı yükselen FAVÖK’le beraber 24,01’den 17,5 seviyesine inmiş oldu. 233 milyon TL ertelenmiş vergi giderinden dolayı net kâr marjı 6% seviyelerinde kalarak F/K oranının 45,5 olarak gözükmesine sebep oldu. 

Türkiye’de Yenilenebilir Enerji Görünümü: Rüzgar, Sektörün Arkasında

Türkiye Cumhuriyeti tükettiği enerjinin yaklaşık 68%’ini dışarıdan ithal ederek gerçekleştirir. Diğer yandan Avrupa Birliği ise tükettiği enerjinin yaklaşık 60%’ını ithal etmektedir. Aynı zamanda ithal ettiği bu enerjinin büyük bölümünü son 3 yıldır yoğun olarak gerginlik yaşadığı Rusya’dan ithal etmektedir. 

Konuyu başka bir yöne daha çevirecek olursak; hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın temiz enerji yolunda net 0’a ulaşma çabası, Paris İklim Anlaşması ile gelen yenilenebilir kaynaklara yöneltici maddeler ve yenilenebilir enerjiye yönelik teşvikler, özellikle yenilenebilir enerji şirketleri ve yenilenebilir enerji ekipmanları üreten firmalar için çok önemli fırsatlar doğuruyor.

Güneş enerjisi sektörüne baktığımızda 2023 yılında Türkiye’de toplam 11,2 GW kurulu güç varken “Ulusal Enerji Planı” ile 2035 yılında 52,9 GW kurulu güç olması planlanıyor. 

Avrupa ise bizden daha da hızlı bir plan içerisinde. 2023 yılında 263 GW toplam güneş enerjisi kurulu gücü bulunan Avrupa 2030 yılında 902 GW kurulu güce ulaşmayı planlıyor.

2023 yılında Türkiye’nin güneş enerjisi pazar hacmi 1,5 milyar dolarken 2030 yılında bunun tam 6 kat artarak 9 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

Rüzgar enerjisi sektörüne baktığımızda, bir rüzgar enerjisi tribünü inşa etmenin maliyeti yüksek olmasından kaynaklı güneş enerjisi sektörüne göre daha yavaş bir büyüme öngörülüyor. Fakat Türkiye’de bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az sayıda bulunan tribün üreticisi olmasından kaynaklı rekabet ortamının güneş enerjisi sistemlerindeki gibi olmamasını bekleyebiliriz gibi gözüküyor.

Rüzgar enerjisi sektöründe Türkiye’nin kurulu gücünün 2023 yılından 2035’e kadar 12,3 GW’den 29,6’ya, Avrupa’nın ise AB Rüzgar Enerji Paketine göre 2023 yılından 2030’a kadar 272 GW’den 425 GW’ye çıkması öngörülüyor.

Peki, YEO Teknoloji Sektörün Neresinde?

YEO Teknoloji, güneş enerjisi paneli ve ekipmanları ile rüzgar enerjisi ekipmanları üreten şirket enerjinin depolanması için batarya yatırımlarına başladı. 2024’ün 2. yarısında Reap Battery adı altına kurduğu şirketle depoloma faaliyetlerine başlamayı planlıyor. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre Türkiye’nin batarya pazarının 2030 yılında 1,2 milyar dolar olacağı öngörülüyor.

Diğer taraftan 2030 yılına kadar 1,2 GWh yenilenebilir enerjiden enerji üretilmesi planlanıyor. 

YEOTK’nin başka bir odak noktası ise yüzer GES yatırımları. Şirket deniz, göl ve barajların üstüne kurulacak GES’lerle birlikte Avrupa’da ve Türkiye’de potansiyellerden faydalanmak istiyor. 

Bir başka yatırım ise mikrohes üreticisi olma hedefi! YEOTK burada Türkiye’de 128 GW, Avrupa’da ise 2.800 GW potansiyeli olduğunu düşünüyor. 

Diğer yatırımları gözden geçirdiğimizde enerji depolama sistemi ve hidrojen üretiminde iyon filtreleme yapan membranları üretmek için İyon membran yatırımı ve elektrikli araçlar için lityum iyon batarya üretimi yapma yatırımlarını planlıyor.

İş İlişkileri Hız Kesmiyor

Şirket 2022 yılında 128 milyon dolar 2023 yılında ise 207 milyon dolar iş ilişkisi açıkladı. Ayrıca bu iş ilişkilerinin 96%’sının döviz bazlı olduğunu hatırlatmak isteriz.

2023 cirosunun yaklaşık 2 katı kadar iş ilişkisi devam ediyor. Tabi ki bunların arasında uzun vadeli iş ilişkileri de bulunuyor. Fakat şirket, düzenli olarak iş ilişkisi açıklamaya devam etmekte.

Potansiyel Riskler

Peki, sektör güzel; konjonktür güzel fakat, hiç mi risk yok? Biraz da sektör için risklerden bahsetmek gerekiyor. 

Hadi gelin buna da kısa bir göz atalım. 🔍

Enerji Fiyatları Stabil

Yenilenebilir enerji sektörü özellikle devletin YEKDEM kapsamında açıkladığı fiyatlarla çok cazip hale gelmişti. Fakat 2023 yılında 110-120 dolar olan piyasa takas fiyatı 2024 yılında neredeyse yarı yarıya düşüş gösterdi.

2024 yılında ortalama 60-70 dolar arasında gerçekleşen piyasa takas fiyatına YEKDEM kapsamındaki fiyatlarda eşlik ediyor. YEKDEM kapsamındaki fiyatlara baktığımızda da artık piyasadan çokta ayrışamadığını görmekteyiz.

Bu durum yenilenebilir enerji sektöründe yatırım yapmak isteyen şirketlerin talebinin zayıflamasına ve yatırımların yavaşlamasına sebebiyet verebilir.

Avrupa’da Çinli Firmaların Kasırgası

PwC raporuna göre Avrupa’da güneş paneli piyasasında Çinli firmalar fiyatları çok kolay kırıyor. Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde bir GES paneli üreticisi ortalama panel fiyatı 0,20-0,30 dolara satabiliyorken Çinli firmalar 0,10 dolar civarında satabiliyor. Avrupa’da bu yüzden Çinli firmalarla rekabet edebilmek çok zor bir duruma geliyor. 

Fakat aynı durum ABD için geçerli değil. ABD, günümüzde Çinli firmalara karşı vergi uygulamalarıyla Çin’in piyasaya girişini zorlaştırıyor. 

Genel olarak baktığımızda 2022 yılından bu yana 0,40 dolarlardan 0,20 dolarlar seviyesine inen panel fiyatları 2024 yılı için bir takım negatif etki riskleri olabilir.

YEOTK Bilanço İncelemesi: Güçlü Sonuçlar, Güçlü Beklenti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Fintables, EPİAŞ , T.C Enerji Bakanlığı, PWC, YEOTK, EuroNews