ABD Borsası Notları

Yenilenebilir Enerjiye Bir Alternatif: Uranyum

November 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Yenilenebilir Enerjiye Bir Alternatif: Uranyum

🛢️ Jeopolitik gerginlikler petrole ulaşımı zorlaştırıyor ve petrole olan ihtiyacın yerini de alternatif enerji ürünleri dolduruyor. Ülkeler ise kendi enerji bağımsızlıklarını ilan etmek için yenilenebilir enerjiye yatırım yapmayı sürdürüyor. 

🤔 Dünyanın dikkatinin çoğu yenilenebilir ve temiz enerji üretimi için güneş ve rüzgar enerjisine odaklanmış olsa da bu teknolojilerin temel doğası, yenilenebilir enerji ürünlerini günümüzdeki talebe karşı savunmasız bırakıyor. 

🏭 Küresel enerji gereksinimleri, 7/24 sürekli güce ihtiyaç duyar. Hatta yoğun saatlerde daha yüksek watt’a ihtiyacımız olabilir. Mesela, yaz aylarında öğle ve öğleden sonraları tüketimin en yoğun olduğu zamanlardır. Ancak hepimizin geceleri de elektriğe ihtiyacı var. 

⚡İşte bu durum ise küresel enerji talebini iki bölüme ayırıyor: Her zaman mevcut olması gereken baz yük ve talep edilen en büyük elektrik miktarı olan pik yük.

☀️ Güneş ve rüzgar enerjileri, pik yük için uygun ancak günlük temel ihtiyaçları yeterince karşılayamıyor. Güneş panelleri yalnızca Güneş parladığında elektrik üretebilir ve rüzgar türbinleri doğal olarak rüzgar varsa dönebilir. Bu nedenle, enerji ihtiyaçları için tamamen yenilenebilir enerjiye geçme arayışında olan ülkeler, çevre dostu baz kapasitesi için çaba harcamak zorunda kalıyor ve emisyonsuz gelecekte uranyumun rolü tam da burada devreye giriyor! 

☢️ Uranyum, nükleer enerjinin hammaddesi olarak adlandırılabilir. Günümüzde küresel nükleer enerjinin 30,3%’ünü ABD, 15,6%’sını Çin, 11%’ini Fransa ve 8,4%’ünü Rusya kullanıyor. Nükleer santral sayısında ise 93 ile ABD zirvede bulunurken Fransa ve Çin 55’er adetle onu takip ediyor. 

Yenilenebilir Enerjiye Bir Alternatif: Uranyum

🤯 Bir sakız tanesi boyutlarında uranyum parçasının 120 varil petrol, 1 ton kömür veya 17 bin metreküp doğalgaza eş değer enerji üretebildiğini biliyor muydun?

Dünya Nükleer Birliği’nin raporuna göre; ülkelerin sıfır karbon hedefine ulaşmak için nükleer enerji yatırımlarını artırması öngörülüyor. Rapora göre nükleer santrallerdeki uranyum talebinin 2030 yılına kadar 28% oranında artması ve 2040 yılına kadar talebin neredeyse iki katına çıkması bekleniyor.

📈 Uranyumun yenilenebilir enerji geleceğine yönelik potansiyeli, yatırımcıların da gözünden kaçmadı. Uranyum fiyatlarının 2020’den bu yana 125%‘lik bir artışa işaret etmesi, hedge fonlarının da uranyum hisselerine olan ilgisinin artmasını sağlıyor. 

👀 Uranyum şirketlerini ve temel finansal göstergelerini senin için listeledik. 👇🏻

Yenilenebilir Enerjiye Bir Alternatif: Uranyum

Yenilenebilir Enerjiye Bir Alternatif: Uranyum

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Insider Monkey, Reuters