Analist Notları

Yazılım Sektörünün Favori Hisseleri

Kasım 23, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Yazılım Sektörünün Favori Hisseleri

Artık “Acaba ne yapsam?” diye soran herkese hiç düşünmeden “Yazılım öğren!” diye cevap verdiğimiz bir çağdayız.

Çünkü yazılım sektörü; hayatımızın ortasında, iş dünyası, eğitim, sağlık, eğlence ve birçok diğer alanı kökten değiştiren dinamik bir sektör olarak nitelendiriliyor.

💻 Yazılım sektörü denildiğinde aklımıza bilgisayar programları, uygulamalar, web siteleri, dijital ürünlerin tasarımı, geliştirilmesi ve dağıtımı gibi alanlar gelebilir. Yazılımın sürekli yenilik ve geliştirme gerektirmesi, sektör de rekabetçi ve büyümeye açık bir ortamı beraberinde getiriyor.

Yazılım Sektörünün Favori Hisseleri

🌐 Aynı zamanda, yapay zekâ, bulut bilişim ve büyük veri gibi yeni teknolojilerin yükselişi, yazılım sektörünün geleceğini şekillendiren önemli faktörler arasında. Bu dinamik sektör, hem bireylerin hem de şirketlerin yaşam tarzlarını ve iş modellerini dönüştürerek dünya ekonomisine büyük katkılar sağlıyor.

🖥️ Yazılım Sektörü Genel Görünümü 

👨🏻‍💻 Yazılım sektörü, şirketlerin dijital dönüşümü ve bulut tabanlı yazılım yatırımlarıyla parlak dönemini yaşıyor. Güncelde kısa sürede çok iş yapabilmek ve verimliliği artırmak için süreç otomasyonu ve veri analitiğine odaklanan şirketler tarafından yazılım talebi epey yüksek. 

😷 Covid-19 salgınıyla geri çekilen küresel yazılım pazarı toparlanma göstererek 2022 yılında yaklaşık 600 milyar dolar gelir elde etti.

🔏 “Hizmet Olarak Yazılım” (SaaS) segmenti, hem kişisel kullanıcılar hem de şirketler için giderek daha popüler hale geliyor. Bu gelişme, kurumsal yazılımlara olan talebi artırıyor ve SaaS segmentini gelir payları açısından pazarın en büyük segmenti haline getiriyor.  

☁️ 2025 yılına kadar kurumsal yazılım uygulaması kullanımının %50’den fazlasının bulut tabanlı yazılım dağıtımı yoluyla gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

🧑🏻‍💼 Covid-19 salgınıyla sektörde geri çekilme takip edilse de evden çalışanların sayısının artması, iş ve üretkenlik odaklı yazılımlarının kullanımında da büyük bir artışa neden oldu. Ayrıca, video konferans yazılımı sağlayıcısı Zoom (ZM) ve Teams uygulamasıyla Microsoft (MSFT) gibi araçlar geliştiren şirketler, artan talepten yararlanabiliyor.

Yazılım Sektörünün Favori Hisseleri

Türkiye Yazılım Sektörü 

🇹🇷 Türkiye’nin 2023 yazılım sektörü görünümü oldukça umut verici ve dinamik bir şekilde gelişiyor. Ülke, teknolojik altyapısını güçlendirmeye ve yazılım endüstrisini desteklemeye odaklanarak bu sektörde büyümeyi sürdürüyor. 

🧑🏻‍🎓 Ülkede artan yerli ve yabancı işbirlikleri yatırımcıları heyecanlandırırken yapay zekâ ve büyük veri teknolojileri konusunda daha fazla Ar-Ge çalışması yapacak nitelikli personelin yetişmesi ile ülkemiz yazılım alanında adından sıkça söz ettirebilir.

🏦 Diğer yandan devlet tarafından uygulanan teşvikler ve destekler de sektördeki büyümede itici güç olacak öne çıkıyor.

👩🏻‍💻 Sonuç olarak, ülkemizde yazılım sektörünün geleceği; yatırımların artması, yerli girişimci sayısının yükselmesi ve uluslararası pazarda daha fazla rekabetçi olma çabalarıyla parlak bir şekilde şekilleniyor.

Favori Yazılım Hisseleri

International Business Machines (IBM)

IBM, hibrit bulut ve yapay zekâ ile danışmanlık alanlarında önde gelen şirketlerden biridir. 

IBM, 175’ten fazla ülkede faaliyet göstererek müşterilerine verilerinden elde edilen çıktılardan yararlanmasına, iş süreçlerinin kolaylaşmasına, maliyetlerinin azalmasına ve sektörlerinde rekabet avantajı elde etmesine yardımcı oluyor. IBM’in müşterileri arasında finansal hizmetler, telekomünikasyon ve sağlık hizmetleri gibi kritik altyapı alanlarında faaliyet gösteren 4.000’den fazla kamu kurumu ve şirket bulunuyor.

Ayrıca şirket son zamanlarda dikkat çeken yapay zekâ, kuantum bilişim, sektöre özel bulut çözümleri ve danışmanlık gibi alanlarda çığır açan yeniliklerle müşterilerine açık ve esnek seçenekler sunuyor.

Yazılım, altyapı ve danışmanlık segmentlerinden oluşan IBM 2022’nin tamamında 60,5 milyar dolar gelir elde ederek sabit para biriminde 12% gelir artışı sağladı. Şirketin toplam gelirinin yarısı ise sağlam ve istikrarlı büyüme gösteren gelir tabanından oluşuyor. Güncelde ise şirketin gelirlerinin 70%’inden fazlasını yazılım ve danışmanlık segmentleri oluşturuyor.

🎯 IBM, analistler tarafından 149,75 dolar hedef fiyat ve “TUT” notuyla tavsiye ediliyor. 

Yazılım Sektörünün Favori Hisseleri

Oracle Corporation (ORCL)

Oracle Corporation, dünyanın önde gelen bir yazılım ve bulut hizmetleri şirketidir. 

Oracle, yıllık 100 milyar dolar gelir elde ederek dünyanın en büyük altyapı sağlayıcısı konumunda bulunuyor. 55 ülkede 4500’den fazla müşteriye sahip olan Oracle; veritabanı yönetimi, bulut hizmetleri ve yazılım uygulamaları olmak üzere üç segmentte faaliyet gösteriyor. 

Son yıllarda ise şirketin bulut altyapısı ve lisans hizmetleri gelirlerin desteklenmesini sağlıyor. Özellikle bulut altyapısına olan talep, şirketin üç yılda 33%’lük bileşik gelir büyümesi elde etmesini sağlayarak istikrarlı görünümünü koruyor. Şirket yönetimi ise 2030 yılına kadar bulut altyapısı gelirlerinde 17,5%’lik bileşik gelir büyümesi öngörüyor. Ayrıca Oracle’ın Microsoft (MSFT) ile yaptığı işbirliği sayesinde şirketlerin bulut geçişlerinin hızlanması bekleniyor. 

🎯 Oracle, analistler tarafından 130,44 dolar hedef fiyat ve “AL” notuyla tavsiye ediliyor. 

Yazılım Sektörünün Favori Hisseleri

Logo Yazılım (LOGO)

Her türlü bilgisayar donanımı içine işlenmiş yazılımların, işletim sistemi yazılımlarının, uygulama yazılımlarının veri tabanı verimlilik artıran yazılımların ve multimedya yazılım ürününün üretimi, geliştirilmesi ve işlenmesi şirketin faaliyet alanını oluşturmaktadır. 

Şirket 2011 yılından bu yana e-devlet uygulamaları, yazılım ürünlerini internet ortamından hizmet olarak sağlayan (SaaS) uygulamaları, İş Zekâsı (Business Intelligence), Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM-Customer Relationship Management) ve muhtelif sektörel yazılımları ile farklı ürün, iş modeli ve pazarlara sahip olmuştur.

ABD merkezli araştırma şirketi International Data Corporation’ın 2021 yılına yönelik araştırmasına göre, Türkiye’deki Kurumsal Kaynak Planlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Tedarik Zinciri Yönetimi ve Üretim Uygulamaları yazılımlarını kapsayan Enterprise Software Application-EAS (Kurumsal Uygulama Yazılım) pazarı 331 milyon dolar büyüklüğe ulaşmıştır. Logo Yazılım’ın ise pazar payı 26% seviyesinde bulunmaktadır.

Şirketin 2023 yılının ilk 9 ayında Ar-Ge faaliyetlerine ayırdığı kaynak önceki yılın aynı dönemine göre %114,4 artarak 654,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

🎯 Logo Yazılım, analistler tarafından 86,78 TL hedef fiyat ve “TUT” notuyla tavsiye ediliyor. 

Yazılım Sektörünün Favori Hisseleri

İndeks Bilgisayar Sistemleri (INDES)

Şirketin ana faaliyet konusu her türlü bilgisayar alım sistemi, teknik ve yazılım desteği ve satışını bilgisayar malzemesi alım ve satımı bilgisayar aksesuar sarf malzemeleri ve aksamları her türlü bilgisayarlı telekomünikasyon sistemlerinin ve bu sistemlerde kullanılan alet ve aksamlarının alımı, satımı, ithali, ihracı ve pazarlamasını yapmaktır.

Yaklaşık 200’den fazla dünya markasının dağıtımını gerçekleştirmekte olan şirket yaklaşık 500 personele ve 7.500’den fazla iş ortağına sahiptir. Her biri farklı teknoloji ürünleri alanlarında faaliyet gösteren 6 adet bağlı ortaklığı bulunmaktadır. 5 bağlı ortaklığında iştirak oranı %50’nin üzerindedir.

Şirketin distribütörlüğünü yaptığı markalar arasında Apple, Huawei, Casper ve Samsung gibi önemli dünya markaları bulunmaktadır.

🎯 İndeks Bilgisayar, analistler tarafından 28,56 TL hedef fiyat ve “TUT” notuyla tavsiye ediliyor. 

Yazılım Sektörünün Favori Hisseleri

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Statistica, IBM, Oracle, Logo Yazılım, İndeks Bilgisayar