Borsa Yorumları

Yaz Mevsiminin Kazananları Bu İsimler Olacak – Morgan Stanley

May 28, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Yaz Mevsiminin Kazananları Bu İsimler Olacak – Morgan Stanley

Amerikalılar süregelen enflasyon nedeniyle harcamalarına dikkat ediyor olabilir ancak bu durum birçoğunu, özellikle de yüksek gelirli olanları bu yaz seyahat etmekten alıkoymuyor.

Morgan Stanley ve AlphaWise’ın bu ayın başlarında yaklaşık 2 bin ABD’li tüketiciyle yaptığı ankete göre tüketicilerin 60%’ı yaz seyahatine çıkmaya hazırlanıyor. Ankete göre, 75 bin ile 150 bin dolar aralığında gelir elde eden tüketicilerin 75%’i seyahat planları olduğunu söylerken, bu rakam 150 bin dolardan fazla kazanan tüketiciler için 78%’e yükseliyor.

Dahası, ankete göre bu yüksek gelirli tüketiciler, diğer isteğe bağlı satın almalara kıyasla bu yaz seyahati en önemli önceliklerinden biri haline getiriyor. Ayrıca bu yıl cüzdanlarını daha derinlemesine incelemeyi planlıyorlar: 150 bin dolar ve üzeri gelir grubundakilerin 21%’i geçen yıla kıyasla “çok daha fazla”, 31%’i ise yaz tatilleri için “biraz daha fazla” harcama yapmayı planladıklarını belirtiyor.

Michelle Weaver liderliğindeki Morgan Stanley analistlerinden oluşan analist ekibi, bu nedenle daha varlıklı tüketicilere maruz kalan şirketlerin bu dönemden faydalanmasını bekliyor. 

Weaver, 15 Mayıs tarihli bir notunda, “Pandemi döneminde üst kesimin performansı alt kesime kıyasla daha fazla zorlandı. Bu durum, pandemi sonrası değişti ve üst düzey tüketicilere maruz kalan seyahat isimlerinin alt düzey tüketicilere maruz kalanlardan daha iyi performans göstermeye devam edeceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

✈️ Premium Havayolları Ön Planda

Yaz Mevsiminin Kazananları Bu İsimler Olacak - Morgan Stanley

Bu görünümde havayolu şirketleri yaz için pembe bir tablo çiziyor. Delta Air Lines (DAL) CEO’su Ed Bastian, şirketinin geçen ayki bilanço görüşmesinde talebin güçlü olmaya devam ettiğini söyledi.

Bastian, “Tarihimizdeki en yüksek 11 satış gününün tamamının bu takvim yılında gerçekleştiği rekor bir ilkbahar ve yaz seyahat sezonu görüyoruz.” dedi. 

Morgan Stanley de bu kapsamda premium havayollarını tercih etmeye devam ediyor.

Analist Ravi Shanker, “Pandemiden bu yana premium havacılık, bugün sektörün en hızlı büyüyen (ve muhtemelen en dirençli) bölümlerinden biri oldu ve premium kabin, ana kabinden sürekli olarak yaklaşık 10 puan daha iyi performans gösterdi.” dedi.

Shanker, üst düzey tüketicinin makroekonomik baskılardan alt düzey tüketiciye kıyasla daha izole olması ve uçma olasılığının daha yüksek olması nedeniyle premiumun aynı zamanda defansif olduğunu da belirtti.

Delta, Morgan Stanley’nin bu alandaki en iyi seçimi olarak öne çıkan bir isim oldu. Shanker, havayolunun premium segmente güçlü bir şekilde odaklanmasının, genel havayolu talebindeki yükselişten daha iyi performans göstermesini sağlayacağını söyledi. 

Analist, bu premium odağın aynı zamanda yan gelirleri artırmaya yardımcı olacağını, mevcut koltuk mili başına toplam geliri/verimi yükselteceğini ve gelirleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarmaya devam edeceğini söyledi.

Alaska Air (ALK) da yurtiçi premiumlaştırma hikayesi sayesinde bankanın 2 numaralı tercihi. Hawaiian Holdings’i satın alma önerisinin Alaska Airlines’a premium pazarda çok daha büyük bir pay vereceğini belirten Shanker ayrıca, “yükselen rakamlar, temiz uygulama ve iyileşen bilanço ile kapsamımızdaki en temiz hikayelerden biri olabilir” dediği American Airlines’ı (AAL) da beğeniyor.

🏨 Konaklama için İyimser Beklentiler

Yaz Mevsiminin Kazananları Bu İsimler Olacak - Morgan Stanley

Morgan Stanley analisti Stephen Grambling, yatırımcı duyarlılığı oyun ve konaklama sektöründe temkinli olsa da, belirli engeller aşıldıktan sonra sektörde üst düzey trendlerin görülebileceğini söyledi.

Kullanılabilir oda başına üst ölçek ve lüks gelirin orta ölçeği geride bıraktığını belirten Grambling, Marriott’un (MAR) bu trendden en çok etkilenen şirket olduğunu, Hilton’un (HLT) da bu trendden faydalanabilecek bir diğer isim olarak öne çıktığını söyledi. Grambling, her iki hisseyi de “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor. 

Grambling, “MAR, sektörün üzerinde rezervasyon ve ücret artışı sağlamak için ölçeğinden, coğrafi çeşitliliğinden ve üst düzey mülklere olan eğiliminden yararlanıyor. Anket sadece bu görüşü destekliyor ve gelecekteki atakların hisseyi destekleyeceği beklentimizi güçlendiriyor.” yorumunu yapıyor. 

Hilton’la ilgili olarak analist, şirketin mevcut oda başına istikrarlı gelirini ve süregelen hisse geri alımlarını vurgulayarak, hisse başına kârın yüksek on ile 20% aralığında olması gerektiğini söyledi. 

Grambling, Wyndham’ı (WH) da beğendiğini ancak şirketin diğer konaklama isimlerine kıyasla daha düşük uçta yer aldığını söyledi.

🛳️ Kruvaziyerler için Karışık Bir Tablo

Yaz Mevsiminin Kazananları Bu İsimler Olacak - Morgan Stanley

Anket sonuçları, pandemi sırasında büyük bir darbe aldıktan sonra geçen yıl yeniden yükselişe geçen kruvaziyer sektörü için de genel olarak olumlu.

Ancak sektörün çok uzun bir rezervasyon aralığı var ve analistler Jamie Rollo ve Stephen Grambling, kruvaziyer şirketlerinin bu yaz gelirlerinde bir artış göreceğini düşünmüyor:

Royal Carribbean (RCL) ve Norwegian Cruise Line (NCLH), Carnival’a (CCL) kıyasla daha yüksek gelir gruplarına hitap ediyor, bu nedenle yüksek gelirli tüketiciler açısından bakıldığında RCL/NCLH’nin CCL’ye kıyasla daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz.

Bu yıl kruvaziyer hisselerinde karışık bir seyir izlendi. Royal Caribbean bugüne kadar yaklaşık 14% yükselirken, Carnival yaklaşık 19% ve Norwegian Cruise Line 20%’den fazla değer kaybetti.

Rollo ve Grambling’in Royal Caribbean için “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI”, Carnival ve Norwegian için ise “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” değerlendirmesi bulunuyor.

Yaz Mevsiminin Kazananları Bu İsimler Olacak - Morgan Stanley

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC