Bültenler

#Yatırım Fenomenleri: Warren Buffett

November 16, 2021 • 8 dakika okuma süresi
#Yatırım Fenomenleri: Warren Buffett

Harvard tarafından reddedilen, haftada 12 saat briç oynayan ve günde neredeyse 2 litre Coca-Cola içen birinden yatırım tavsiyesi alır mıydın? Peki ya o kişinin dünyanın en değerli şirketlerinden birini bugünkü haline getiren, verdiği yatırım kararlarıyla tarihe adını altın harflerle yazdıran Warren Buffett olduğunu söylesek?

Borsa ile yeni tanışanlardan tutun, borsanın en deneyimli oyuncularına kadar tüm yatırımcıların Buffett’tan öğrenmesi gereken çok şey var! Dolayısıyla bu yazımızda, hisselerini adeta bir Warren Buffett titizliğiyle seçmeni sağlayacak püf noktaları derlemeye çalışacağız.

Keyifli okumalar Midaslı!

#Yatırım Fenomenleri: Warren Buffett

👉 Kısa Kısa: Warren Buffett & Berkshire Hathaway

👴🏻 90 yaşındaki Warren Buffett, dünyanın en büyük holding şirketlerinden biri olan Berkshire Hathaway (BRK)’in başkanı ve CEO’sudur. Warren Buffett, etkileyici yatırım yetenekleri sayesinde “Omaha’nın Kahini” olarak anılmaktadır.

👼🏼 İlk yatırımını 11 yaşında 3 adet Cities Service Preferred hissesi satın alarak yapan Buffett, bu yatırımı 6 yaşından beri biriktirdiği 114,75 dolar ile gerçekleştirmişti!

🤑 Berkshire Hathaway, aynı zamanda piyasa değeri açısından da dünyanın en büyük ($648,22 milyar ile 9. sırada) halka açık şirketlerindendir. Şirketin bu konuma gelmesinde ise Warren Buffett ve yatırım firmasının ipleri eline almasının payı oldukça büyük. 

👖 1965 yılında, Buffett kontrolü ele geçirene kadar hayatını bir tekstil şirketi olarak sürdüren Berkshire Hathaway, günümüzde farklı endüstrilerde faaliyet gösteren ve bünyesinde birçok şirketi barındıran devasa bir holding şirketidir. 

🐾 Peki, neredeyse bir şirketi sıfırdan yaratarak finans dünyasında birçok “en”in sahibi konumuna getiren Warren Buffett’ın, sürüden ayrıldığı noktalar nelerdi? 

Gelin, yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak görülen Buffett’ın yatırıma bakış açısını kendi tavsiyeleriyle anlamaya çalışalım.

🌚 Buffett Diyor Ki…

Buffett’ın yatırıma dair sayısız felsefesi olsa da hiçbiri onun altın kuralının önüne geçemez:  “1 numaralı kural, asla para kaybetmemektir. 2 numaralı kural ise 1 No’lu Kuralı asla unutmamaktır.” Buffett gibi bir yatırım dehasıysan bu kolay bir kural gibi gözükebilir ancak geri kalanımız için de kulağa imkansız gelebilir. Gerçeği söylemek gerekirse, Buffett bile geçmişte yatırımlarından kayıplar vermiştir. Ancak bu altın kural daha derin bir gerçeği yansıtmaktadır: Hiçbir yatırım risksiz değildir ve her yatırıma mantık çerçevesinde yaklaşmak gerekir.

#Yatırım Fenomenleri: Warren Buffett

🧐 Peki, Buffet’a Göre Mantıklı Yatırım Ne Anlama Geliyor? 

“Hisse senedi değil, işletme satın alıyormuş gibi yaklaş.” 

Önce yatırımlarını araştırmalısın. Diğer bir deyişle, yatırım yaptığın şirketleri tanımalısın. Başka bir deyişle, kendini bir kağıt parçasının (veya bugünlerde dijital ticaret onayının) sahibi gibi değil, bir işletme sahibi gibi düşünmelisin. Yani Buffett “Spekülasyonlar dünyasına kapılma!” diyor. Bilgili ve kararlı bir yatırımcı olmak, şüphesiz ki uzun vadede daha fazla finansal kazanç sağlayacaktır.

“Bir hisse senedi için fazla ödeme yapmadığından emin ol.” 

Buffett, hak ettikleri değere göre çok daha düşük fiyatlardan işlem gören menkul kıymetlere yatırım yapmayı savunan Benjamin Graham ekolünü takip eder. Peki ama neden? Bir yatırımcı, gerçek değerinden daha düşük işlem gördüğüne inanılan bir hisse senedi satın aldığında, bir güvenlik marjı yaratmış olur. 

Örneğin, bir şirketin hisse başına $50 değerinde olduğuna inanıyorsan, şirket hissesini $50’ın altındaki herhangi bir fiyattan satın almak sana bir güvenlik marjı verecektir. Bu marj, satın aldığın fiyat ne kadar düşükse, o kadar genişler. Eğer $40’dan satın alırsan, o zaman $10 (veya %20)’lık bir güvenlik marjı sağlamış olursun. Bu kural, yatırımcılara hisse senedi satın alırken hata yapma imkânı tanıdığı için çok kıymetlidir. Buffett, bu kuralın yatırım başarısının temel taşı olduğuna inanır.

“Sabırlı ol.”
Buffett’a göre yatırım, anında tatmin etmekten ziyade uzun vadeli başarıyla ilgilidir. Araştırmanı yaptıktan ve güvenlik marjı sağlayan şirketlere yatırım yaptıktan sonra, onları hemen bırakma! Yatırım yaparken, zaman en iyi arkadaşın olmalıdır. Sabırlı olmak ve portföyünü zaman içerisinde bileşik faizle büyütmenin önemi, Buffett’ın altını çizdiği noktalardan bir diğeridir. 

#BuffettGerçekleri: Buffett’ın yatırımlarından bazıları, neredeyse 50 yıldır portföyünde! 1972’de See’s Candies’i, 1988’de ise  1 milyar dolardan fazla Coca-Cola (KO) hissesi satın alan Buffet, her ikisini de günümüzde hâlâ elinde bulunduruyor!

“Rekabet avantajları olan şirketleri tercih et.”

Buffett, tercihini her zaman diğerlerine göre rekabet avantajına sahip olduğunu düşündüğü şirketlerden yana kullandı. Rakiplerini savuşturmada başarılı olan şirketlerin, işletme değerlerini artırmada da daha başarılı olduğunu savundu.

Berkshire Hathaway’i satın aldığından beri Buffett, rekabet avantajları olan şirketleri tespit etme ve anlama konusunda iyice uzmanlaşmıştı. Bu şirketleri tespit edip yüksek işletme değerlerinden dolayı, üretilen fazla nakit akışını alıp, kazanç sağlayan başka projelere yatırması, Buffett’ın bir diğer süper gücüydü! 

Son olarak, Buffett diyor ki: “Unutma, şüpheye düştüğünde endeksler her zaman orada.”

Yatırımlarının yeterince çeşitlendirilmemiş olması, büyük kayıp risklerine işaret edebilir. Endeks fonları, tek bir yatırımla tüm borsaya erişmeni sağlayarak riski azaltır. Örneğin, bir S&P 500 endeks fonuna yatırım yapmak, 500 şirketin her birine yatırım yapman anlamına gelir. Dolayısıyla Buffett, birçok kez endeks fonlarını savunmuştur. Berkshire’ın 2016 hissedar mektubunda da söylediği gibi: “Yıllar boyunca benden sık sık yatırım tavsiyesi istendi. Cevap verme sürecinde insan davranışları hakkında çok şey öğrendim. Benim düzenli tavsiyem ise hep düşük maliyetli bir S&P 500 endeks fonu oldu.”

#Yatırım Fenomenleri: Warren Buffett

🔝 Warren Buffett’ın Portföyünde Öne Çıkanlar

🏅 Değer Dağılımı Açısından İlk 5

gurufocus’tan alınan verilere göre; 4 Kasım 2021 itibarıyla Warren Buffett’ın portföyünde bulunan 45 hissenin toplam değeri 293,02 milyar dolar. Buffett’ın güncel portföy dağılımında, “5” hisse, portföyün yaklaşık %76’sını oluşturuyor.
Bunlar: 

121,5 milyar değerinde Apple – AAPL  → %41,46

41,6 milyar değerinde Bank of America – BAC → %14,21

25 milyar değerinde American Express – AXP → %8,5

21,6 milyar değerinde Coca-Cola – KO → %7,39

13,28 milyar değerinde The Kraft Heinz – KHC → %4,53

#Yatırım Fenomenleri: Warren Buffett

💰 Hisse Adedine Göre İlk 10

#Yatırım Fenomenleri: Warren Buffett

👁‍🗨 Bunlara da Göz At!

Nasıl Warren Buffett gibi bir yatırımcı olabileceğin hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istersen, Berkshire’ın yıllık hissedar toplantılarını izleyebilir, Buffett’ın yıllık hissedar mektuplarını okuyabilirsin.

Ayrıca, 2017 yapımı bir belgesel olan “Becoming Warren Buffett”ı izlemeni de ısrarla tavsiye ederiz!

İşte, artık yatırım dehası Warren Buffett’ın birçok yatırım sırrını öğrendin. Sence, yatırım hayatına yön vermek için ne kadarını kullanabileceksin? Gerçekten sabırlı olabilirim diyenlerden misin yoksa sabah kalktığında milyoner olmayı bekleyenlerden mi?


📚 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

3 Things Investors Can Learn From Warren Buffett

How to Invest Like Warren Buffett

Warren Buffett’s Portfolio

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı