ABD Borsası Notları

Yatırımda Parlayan Seçim: Gümüş Fonlarıyla Güven ve Getiri

Yatırımda Parlayan Seçim: Gümüş Fonlarıyla Güven ve Getiri
Google News Icon Takip Et

Gümüş, hem altın gibi değerli metallerin hem de bakır gibi endüstriyel metallerin özelliklerini taşıdığı için ilginç bir yatırım aracıdır.

Uzun zamandır elektronik üretiminde kullanılan bu parlak metal, dünyanın fosil yakıtlardan uzaklaşıp yenilenebilir enerji üretimine odaklanması ile birlikte güneş panellerindeki kullanımı sayesinde yüksek talep görmeye başladı.

Öyle ki, geçen ay gümüş fiyatları 2013 yılından bu yana ilk kez ons başına 30 doları aştı. Böylece gümüşün yıllık getirisi 30%’un üstüne çıkarak altından daha iyi performans gösterdi.

UBS analistleri, gümüşün altına kıyasla daha yüksek performans bekleyerek gümüş fiyatı tahminlerini yükseltti. Buna göre analistler, gümüş için 2024 yılsonu fiyat hedefini 20% artırarak 36 dolara çıkarttı ve altın fiyatlarının arttığı, Fed’in parasal gevşemeyi başlatmasının beklendiği ve piyasadaki arz ve talep temellerinin sıkılaştığı bir ortamda gümüşün göreceli olarak iyi performans göstermesini beklediklerini ifade etti.

Altın ve gümüş, büyük ölçüde birlikte hareket eder çünkü her ikisi de benzer makroekonomik ve döviz riskine karşı koruma özellikleri sunar. Altın fiyatları merkez bankası alımları, Çin’deki yatırımcı ilgisi ve ABD faiz oranlarının düşeceği yönündeki beklentilerin yeniden canlanmasıyla rekor seviyelere ulaşırken, gümüş de bu yükselişe katıldı. Ancak, gümüş hem finansal bir varlık hem de endüstriyel bir girdi olarak değerlenen daha farklı bir metal olarak değerlendirilebilir.

Portföyünde Gümüş Bulundurmak Neden Önemli?

Güvenli liman olarak nitelendirilen gümüş ve altının uzun vadede ABD dolarına göre değerlerini daha iyi koruduğu söylenebilirken bu da onları enflasyona karşı koruma aracı haline getiriyor.

Öte yandan, gümüş talebinin büyük bir kısmı endüstriyel kullanımlardan geldiği için kısa vadede enflasyona karşı korunma sağlama açısından da cazip seçenek olarak değerlendirilebilir. Çünkü küresel ekonomi iyi durumda olduğunda veya iyi olması beklendiğinde, gümüş fiyatlarının yükselmesi, artan maliyetlerine karşı bir tampon görevi görebilir.

Gümüş Fiyatlarını Ne Etkiler?

Gümüşte de diğer metallerde olduğu gibi arz-talep dengesi fiyatlamalarda belirleyici. 

Gümüş, yüksek iletkenlik, şekillendirilebilirlik ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle tıbbi ve elektronik ürünler gibi birçok endüstriyel kullanım alanına sahip. Ancak, aynı zamanda temiz enerjiye geçiş sürecinde, güneş paneli ve elektrikli araç ara malzemesi olarak da yüksek talep görüyor.

Enerji bağımsızlığının önem kazandığı bu günlerde yenilenebilir enerjiye talep artarken gümüş, güneş panellerinin içindeki fotovoltaik ve elektrikli araçların bataryalarında ana rol oynuyor. Bir fotovoltaik içinde ortalama 111 miligram gümüş kullanılırken her bir elektrikli araç için yaklaşık 25-50 gram gümüşe ihtiyaç duyuluyor.

Yapay zekânın son zamanlarda hızlı benimsenmesiyle veri merkezlerinin önemi daha da artıyor. Sürekli gelişen yapay zekâ yetenekleri her geçen gün daha çok veri merkezine ihtiyaç duyuyor. Veri merkezlerinde ise yoğunlukla bakır kullanılırken gümüşün de kullanımının azımsanmaması gerekiyor. 

Gümüşe Nasıl Yatırım Yapabilirsin?

Gümüşe yatırım yapmak, portföyünü çeşitlendirmenin ve ekonomik belirsizlik dönemlerinde güvenli liman olarak değerlendirilen bir varlığa sahip olmanın en kolay yollarından biri. 

Fiziki gümüş almak yerine gümüş fonlarına yatırım yapmak, fiziki gümüşü saklama endişesi duymadan yatırım yapma avantajı sağlayabilir. Ayrıca, gümüş fonları daha likit olduğu için alım satımı fiziki gümüşe göre daha kolay. Bu da sana piyasadaki fırsatlara daha hızlı ve verimli bir şekilde tepki verme imkanı sunabilir.

Yani, gümüş fonları, bu değerli metalin uzun vadeli değer koruma potansiyelini ve endüstriyel talep artışından kaynaklanan kazanç fırsatlarını bir araya getirerek, sana hem güvenlik hem de büyüme sağlayabilir. 

Senin için gümüş fonlarını ve yıllık getirilerini listeledik. 👇

Yatırımda Parlayan Seçim: Gümüş Fonlarıyla Güven ve Getiri

Gümüşün finansal ve endüstriyel alanlarda geniş kullanım alanı, gelecekteki talep artışını desteklerken, portföyünün daha dengeli ve sağlam olmasına katkıda bulunabilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, Bloomberg HT, Forbes, Sprott