Borsa Haberleri

Yatırımcıların Bir Sonraki Hamlesi Ne Olmalı?

October 10, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Yatırımcıların Bir Sonraki Hamlesi Ne Olmalı?

Borsa ve Beklentiler

Küresel Çapta Bir Satış Dalgası Olduğu Aşikar. Peki, Boğulacak mıyız? Güçlü tarım dışı istihdam verisinin ardından FED’in sert faiz artışı patikasında ilerlemeye devam edeceği düşüncesi piyasalarda adeta “iyi haber= kötü haber” denklemi ile değerlendirildi. Geçtiğimiz haftaya, iki günlük muazzam yükselişin ardından gelen hüzünlü bir düşüşle veda etti endeksler. Saxo Bank Hisse Stratejisti Peter Garnry’e göre hayal kırıklığı yaratacak üçüncü çeyrek şirket bilançoları analistlerin dördüncü çeyrek tahminlerini de aşağı yönlü etkileyebilir. Özellikle güncel kriz ve problemlerin çözülmediği bir ortamda önümüzdeki 12 ay boyunca hisselerdeki bu yüksek baskı ve volatilite devam edebilir.

Yükseliş Mümkün ama Önce… Hisselere artık net bir şekilde “dibi gördü” denilebilmesi için ekonomik büyüme gibi verilerin anlamlı bir düzelme içerisine girmesi ve enflasyonun FED’in 2%’lik hedefine doğru emin adımlarla yol alması gerekiyor.

Eğer ekonomik verilerde çok ufak da olsa bir düzelme olmazsa hisseler için de uzun vadeli bir yükseliş trendinden bahsedemeyiz. Bu yüzden birer yatırımcı olarak büyük resimde odaklanmamız gereken en önemli şey borsayı hareket ettiren güçler olmalı.

Yani borsayı neler düşürdüyse bundan sonrası için de borsanın yükselişinde bu nedenler rol oynayacak. Özetle borsanın yükselebilmesi için iyileşmesi gereken 4 gösterge şöyle:

  • Ekonomik Büyüme

Büyüyen bir ekonomi, kazanan şirketler demektir. Bu da yükselen hisse fiyatları ve mutlu yatırımcılar anlamına gelir. Burada özellikle bu haftanın bilançoları önemli olacak.

  • FED’in Sıkılaştırma Politikaları

Bir sonraki toplantısında, beklendiği gibi 75 baz puan mı yoksa agresifleşip 100 baz puan mı artıracak, bakmalıyız.  

  • Enflasyon Yükseliyor mu?

FED faiz artırımlarında bu verilere odaklanıyor. Dolayısıyla bu hafta açıklanacak enflasyon verisinin beklentilerin üzerinde mi yoksa altında mı geleceği önemli.

  • Güçlü Dolar = Mutsuz Şirketler 

Dolar endeksinin yükseldikçe uluslararası satışları düşen şirketler için ABD Doları’nın zayıflaması iyi haber anlamına gelir.

İşte bu göstergeler iyileşmeden hisselerin yükselmesi de zor olabilir.

Hisseler Ne Kadar Ucuzladı? Morningstar’ın ABD borsalarındaki hisselere yönelik hazırladığı grafiğe göre, şu anda hisseler son 10 yılın en ucuz seviyesine gelmiş durumda. Tarihsel olarak, geçmişte hisselerin bu kadar ucuzladığı çok az zaman oldu. 2018 krizi ve Yunanistan borç krizi bunlara örnek. Şu anda ise neredeyse 2008 krizi ucuzluğuna yaklaşmış durumdayız. Hatta dünyanın en büyük şirketleri arasında sayılan isimlerin dahi hisse fiyatları son yılların en düşük seviyelerine gelmişken uzun vadeli yatırımcılar için tarihi zamanlar yaşadığımızı söyleyebiliriz.

Örneğin; Microsoft 234 dolar, Google 98 dolar, Meta 133 dolar, Nike 87 dolar, Nvidia 120 dolar, AMD 58 dolar, Adobe ise 288 dolarla ve ismini sayamadığımız daha birçok şirket son yılların en düşük fiyatlarına geriledi.

Yatırımcıların Bir Sonraki Hamlesi Ne Olmalı? Nereye Bakmalıyız?
İletişim ve İnternet Sektörü, Morningstar verilerine göre şu anda en ucuz sektörler arasında yer alıyor. Özellikle Meta Platforms ve Google hisseleri geçtiğimiz 3 ay içerisinde borsaya oranla daha düşük bir performans göstererek sektörü de beraberlerinde geriye çekti.

Meta Platforms ve Google’ın hisse fiyatı / kazanç oranları yani kazandığı paraya oranla sahip oldukları hisse fiyatı son 10 yılın en düşük seviyesine geldi. Böylece F/K oranlarına göre bu hisseler son 10 yılın en ucuz seviyesine gerilemiş oldu.

Peki, bu iki dev dışında şu an en ucuz sektörler hangileri, yatırımcılar ucuzluk için nereye bakmalı?

Morningstar araştırmasına göre; enerji, sağlık ve defansif hisseler şu an en az “ucuz” diyebileceğimiz hisseler olurken iletişim / medya, teknoloji ve otomotiv gibi döngüsel tüketim sektörü en ucuz sektörler arasında yer alıyor.

AŞIRI KORKU: İstihdam verisinin beklentilerin üstünde gelmesi ile birlikte haftanın ilk işlem gününde yatırımcı duygusu “AŞIRI KORKU” bölgesinde seyrediyor.

Yatırımcıların Bir Sonraki Hamlesi Ne Olmalı?

Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Hafta Ne Var?

  • (ABD) FED Toplantı Notları 12 Ekim Çarşamba, TSİ 21.00
  • (ABD, Eylül) Üretici Enflasyon Verisi 12 Ekim Çarşamba, TSİ 15.30 

Beklenti: +%0,2

  • (ABD, Eylül) Tüketici Enflasyon Verisi 13 Ekim Perşembe, TSİ 15.30

Beklenti: %8,1

Nasıl Okunmalı?

Şu anda ABD son 40 yılın en yüksek enflasyonu ile mücadele ederken FED’in faiz artırımlarının “pozitif” sonuçlarının görülmesi bekleniyor. Bu yüzden beklentilerin altında kalan bir verinin ABD borsalarına pozitif etki etmesi beklenirken üstünde gelen bir verinin de “daha sert faiz artırımı” ihtimalini doğurabileceği için negatif etki etmesi beklenebilir.

  • (ABD) İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu 13 Ekim Perşembe, TSİ 15.30 

Beklenti: 225 Bin Kişi

Nasıl Okunmalı?

Güçlü iş gücü, güçlü ekonomi demektir. Beklentilerin altında gelen bir veri, daha az işsiz demektir ve doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

  • (ABD, Eylül) Çekirdek Perakende Satışları Verisi 14 Ekim Cuma, TSİ 15.30 

Beklenti: -0,1%

Nasıl Okunmalı?

Perakende mağazalarında gerçekleşen satışlar, tüketimin yani ekonomik canlılığın bir göstergesidir. İyi gelen bir perakende satışı verisi, borsalardaki resesyon endişelerine olumlu bir cevap verebilir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Yatırımcıların Bir Sonraki Hamlesi Ne Olmalı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı