Yatırım Rehberi

Yatırım Yapmamak veya Nakit Tutma Riski: Seth Klarman Mektubu

December 25, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Yatırım Yapmamak veya Nakit Tutma Riski: Seth Klarman Mektubu

Toplam 30 milyar dolar değerinde varlığın yönetiminden sorumlu Baupost Group CEO’su milyarder yatırımcı Seth Klarman, Warren Buffett ve Charlie Munger gibi isimlerle özdeşleştirilen değer yatırımının uzmanları arasında yer alıyor. 

Klarman’ın CEO görevinin yanı sıra portföy yöneticisi olarak rol aldığı Baupost, halka açık ve özel hisseler, iflas etmiş ve mali açıdan sıkıntılı borçlar ve gayrimenkul gibi çeşitli alanlarda küresel fırsatlar bulmak için bir değer disiplini kullanır.

Yatırım Yapmamak veya Nakit Tutma Riski: Seth Klarman Mektubu

Klarman, Baupost için yazdığı bir yıl sonu mektubunda hisseler veya tahvillere yatırım yapmak (veya ne zaman, hangi şartlarda yapmak) konusunda çeşitli alanlara dikkat çekerken, aynı zamanda parayı nakitte tutmanın neden “acı verici” bir karar olduğundan bahsediyor.

✍️ Klarman’ın mektubunun tamamını aşağıda okuyabilirsin:

Yatırımcıların düşük getiri kriziyle karşı karşıya olduğunu söylemek abartılı olmaz: istediklerinden veya beklediklerinden daha az ve birçoğunun ihtiyaç duyduğundan daha az getiri elde ediyorlar. 

Yatırımcılar iki alternatif arasında seçim yapmak zorundadır. Birincisi, günümüz piyasalarında da geçerli olan tarihsel olarak yüksek fiyatlarda hisseler ve tahviller  tutmak ve geleneksel olarak ortalamanın altında getiriler elde etmektir. Eğer fiyatlar hiç düşmez ve getiriler daha normal seviyelere geri dönerse, bu doğru bir karar olacaktır. Ancak, fiyatlar düşer ve menkul kıymetlerin olası getirileri azalırsa, yatırımcılar potansiyel olarak önemli kayıplar yaşayacak ve böylece daha sabırlı oldukları duruma kıyasla çok daha kötü bir durumda kalacaklardır.

Bunun alternatifi ise likit kalmaktır; performans baskılarına karşı koymak ve en azından bazı menkul kıymetlerin fiyatlarının düşmesini beklemektir. (Önemli miktarda para yatırmak için piyasanın tamamının ucuzlamasına gerek yoktur, sadece sınırlı sayıda menkul kıymetin ucuzlaması yeterlidir). Bu yöntemin de belirli riskleri vardır çünkü bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ya da ne zaman gerçekleşeceği kesin değildir; hatta menkul kıymet fiyatları hızla bugünün yüksek fiyatlarının daha da üzerine çıkabilir ve bu noktada parayı nakitte tutmak daha da acı vericidir. Ayrıca, daha iyi getiriler için beklemek, bugünün kısa vadeli ABD Hazine araçlarından elde edilebilecek çok düşük (kesin olsa da) pozitif getirilerin (potansiyel olarak uzun) bir dönemini içerir.

“Her Şey Nakitten Daha İyi Getiri Sunuyor Gibi Görünüyor”

Her ne kadar güçlü şüphelerimiz olsa da hangi yolun daha mantıklı olacağı kesin olarak söylenemez. Ancak hemen hemen herkesin birinci yolu seçeceği barizdir. Yatırım işinde olanlar kısa vadeli, göreceli (mutlak değil) yatırım performansı temelinde rekabet ederler ve ayrı durmak (ciddi düşük performans riski) yerine sürüyü takip etmeyi (garantili vasatlık pahasına) tercih ederler. İş perspektifinden bakıldığında, yatırımlar vasat olsa bile sermayeyi aktif olarak dağıtmak, tarafsız kalmaktan çok daha iyidir; çalışanlar meşgul olurken, müşteriler kararları çalışkanlıkla, faaliyeti içgörüyle ve tamamen yatırım yapılmış bir duruşu değerli bir portföy ile karıştırır.

Çoğu yatırımcı da aynı tercihi yapardı. Ne de olsa insanoğluna sadece bu kadar sabır bahşedilmiştir. Çok azı yakın vadeli getirilerin ötesine bakabilir ve bugün her şey nakitten daha iyi getiri sunuyor gibi görünmektedir. Ayrıca, göreceli performans odaklı, rekabetçi yapıları göz önüne alındığında, yatırımcılar kenarda oturmaktan kaynaklanan düşük performans olasılığından nefret ederler; oyunun içinde olmayı daha iyi bulurlar (tabii ki piyasa düşmedikçe). En önemlisi, yatırımcı duyguları yelpazesinin açgözlülük ucuna (ne kadar kazanabilirsin?) ve korku ucuna (ne kadar kaybedebilirsin?) doğru oldukça çarpık kalmaya devam ediyorlar. Kısacası yatırımcılar, gerçekten elde etme olasılığına veya bu süreçte ortaya çıkan riske bakılmaksızın yüksek getiri arayışında olan mükemmel verim oburları olmaya devam ediyor.

“Fiyatların Düşeceğini Beklemek, Belirsiz Fırsat Maliyeti İçerir”

Piyasaların hiçbir zaman tarihsel normlara dönmeyeceğine, daha yüksek menkul kıymet fiyatları ve daha düşük getirilerin olduğu yeni bir çağda olduğumuza dair bahse girmek, önemli sermaye değer kaybı riskini içerir. Fiyatların bir noktada düşeceğine dair bahse girmek, belirsiz miktarda fırsat maliyeti içerir. İnsanlar düşük getirili pahalı menkul kıymetleri ellerinde tutarak gerçek kayıp riskini göze almış olurlar. Biz fırsat kaybı riskini sermaye kaybı riskine tercih ediyoruz ve saygın değer yatırımcısı Jean-Marie Eveillard’ın “Hissedarlarımızın parasının yarısını kaybetmektense… hissedarlarımızın yarısını kaybetmeyi tercih ederim” sözüne tüm kalbimizle katılıyoruz.

Bazıları önemli miktarda nakit tutmanın kumar olduğunu, tam yatırımdan daha az yatırım yapmanın piyasa zamanlamasına benzediğini savunuyor. Ancak yatırımda önemli olan evet ya da hayır kararı değil midir? Yatırım yapmanın her zaman bir şeyler satın almak anlamına geldiği nerede yazıyor, kötü bir partinin en iyisi bile olsa? Hayır diyemeyen ya da diyemeyen bir yatırımcı, belki de yatırımcılar için mevcut olan en değerli araçtan vazgeçmiş olur. Warren Buffett’ın uzun süredir ortağı olan Charlie Munger yatırımcılara şu tavsiyede bulunmuştur:

“Gelecekteki nakit akışı açısından ödediğinizden daha fazla değer arayın. Yalnızca avantajınız olduğunda hareket edin. Bu çok basit. Olasılıkları anlamalı ve yalnızca olasılıklar sizin lehinize olduğunda bahse girme disiplinine sahip olmalısınız.”

Yatırımcılar şirket yönetimlerinden, sermayelerini yeni fabrikalar inşa etmek, ek personel istihdam etmek ya da bir rakibi satın almak için kullanıp kullanmama gibi konularda dikkatli bir şekilde gerekçelendirilmiş kararlar almalarını bekler. Sırf ellerinde fon olduğu ve yapacak daha iyi bir işleri olmadığı için düşük getiri beklentisiyle sermaye yatırımı yapan bir şirket yönetimi kaçınılmaz olarak yatırımcıların tepkisini çekecektir. 

O halde neden herhangi bir yatırımcı (hedge fon, yatırım fonu ya da bireysel) sermayesinin %100’ünü her zaman pazarlanabilir menkul kıymetlere yatırmalı ve bunun için şirket yönetimlerinden talep edeceği analitik titizliğin ya da entelektüel dürüstlüğün hiçbirini uygulamamalıdır? Geçen yıl da söylediğimiz gibi, yarınki fırsatlar bugünkünden çok daha verimli olabilecekken, neden sadece o anki fırsatlar değerlendirilsin?

Yatırım Yapmamak veya Nakit Tutma Riski: Seth Klarman Mektubu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: KoyfinCharts