Sektör İncelemeleri

Yarı İletken Sektör Analizi ve Favori Hisseler!

January 23, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Yarı İletken Sektör Analizi ve Favori Hisseler!

Yarı iletken sektörü 2022’de korkunç bir yıl yaşadı. Ancak yatırım firması Mizuho Securities bu yıl sektörde güçlü bir toparlanma beklenmiyor olsa da 2023 için bu alandaki ilk tercihlerinden bazılarının Broadcom (AVGO), Nvidia (NVDA) ve Qualcomm (QCOM) olduğunu açıkladı.

Analist Vijay Rakesh 2022’de yaşanan stok düzeltme faaliyetinin muhtemelen bu yıl da devam edeceğini belirtti. Ancak en azından yılın ilk yarısında bu düzeltme geçen yıla kıyasla “daha yumuşak” olabilir. Bunun yanı sıra yılın ikinci yarısında oyun, veri merkezleri, çip plakası üretim ekipmanları ve akıllı telefonlar gibi belli başlı bazı alanlarda bir toparlanma yaşanabileceği tahmin ediliyor.

Buraya dikkat! 

Rakesh bir araştırma raporunda yarı iletken sektörünün son 20 yılda sadece 2001-2002 ve 2006-2008’de ardışık kayıp yılları yaşadığını, izleyen toparlanma yıllarındaki yükselişin ise ortalama 40% seviyesinde gerçekleştiğini belirtti. Rakesh sektöre yönelik risklerin, yüksek faiz oranları ve belirli alanlardaki arz ve talep dengesizliği sebebiyle muhtemelen makro etkenlerle ilişkili olduğunu sözlerine ekledi.

Daha derinlemesine bir değerlendirme yapan Rakesh’in yatırımcılar için fırsatlar gördüğü alanlar şunlar: çip plakası üretim ekipmanları, veri merkezi ve GPU’lar, elektrikli araçlar, ileri sürüş destek sistemleri ile 5G ve cep telefonları için “seçkin” alanlar. Buna karşılık Rakesh, daha geniş ölçekli analog ve bellek piyasalarında dikkatli olunması gerektiğini düşünüyor.

Rakesh’in Applied Materials (AMAT) ve Lam Research (LRCX)’ü favori olarak gördüğü çip plakası üretim ekipmanları alanındaki harcamaların yıllık bazda 20% düşeceği tahmin ediliyor. Ancak birikmiş siparişlerin yoğunluğu, özellikle yukarıda adı geçen şirketler açısından sektörel satışları artırabilir.

Ayrıca yakın zamanda 2023 için 32-36 milyar dolar arası beklentilerin üzerinde bir yıllık harcama planı açıklayan Taiwan Semiconductor (TSM) da ilave destekleyici rüzgarlar oluşturabilir. Gelecek döneme baktığımızda, kısmen geçen yıl yürürlüğe giren ve 52 milyar dolar karşılık içeren ABD ÇİP Yasasına bağlı olarak gelecek yıl büyümenin süreceği ve harcamaların 2024’te 7% oranında artacağı tahmin ediliyor.

Rakesh, Nvidia (NVDA) ve AMD (AMD)’nin özellikle yılın ikinci yarısında oyun sektöründeki toparlanmadan ve devam eden güçlenmeden fayda sağlamaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Rakesh’e göre yeni veri merkezi ve GPU ürünlerinin lansmanı bu yılın ikinci yarısında sektörel büyümeye katkı sağlayabilir. Rakesh ayrıca, yeni ürün lansmanlarının sektörün geri dönüşüne destek sağlamasından önce, GPU stoklarının yılın ilk yarısında dibe vurabileceğini belirtti.

Çin’in geçtiğimiz yılın büyük kısmında kapalı olması ve bunun sonucunda Apple (AAPL)’ın iPhone 14 ile ilgili tedarik sorunları yaşaması sebebiyle 2022, telefon iş kolu açısından inişli çıkışlı bir grafik çizdi.

Bu güçlükler yılın ilk yarısında devam edebilecek olsa da düşüşte bir yumuşama başlayabilir ve akıllı telefonlara yönelik talepteki herhangi bir “mütevazı artış”, Qualcomm (QCOM) veya Skyworks Solutions (SWKS) gibi radyo frekans çipleri ve işlemcileri ile ilgili iş yapan şirketlerin büyümesini hızlandırabilir.

Rakesh sözlerini şöyle sürdürdü: “Çin’in sıfır-Covid politikasını sona erdirmesiyle birlikte Çin’e yönelik talebin arttığını ve lider firmaların telefon lansmanları nedeniyle telefon satışlarında bir artma potansiyeli olduğunu görüyoruz.

Micron (MU) bellek piyasasındaki halka açık en büyük şirket. Şirket harcama planlarını azaltacağını birkaç kez açıklamış olsa da envanter ve fiyatlandırma sorunları yüzünden bellek piyasasındaki zayıflığın yılın ikinci yarısında da devam etme olasılığı var.

Bununla birlikte Rakesh, yılın ikinci yarısında bir toparlanma görülebileceğini ve talep azalırken bazı şirketlerin brüt marjlarının 2024’ün ilk yarısında toparlanmaya başlayabileceğini ekledi.

Son olarak analog piyasasının tedarik zincirinde bu yıl otomotiv ve sanayi sektörlerindeki kaygılara bağlı olarak bazı aksilikler yaşanabilir. Ancak 2025’te kaydedilecek güçlü büyüme ON Semiconductor (ON) ve Allegro MicroSystems (ALGM) gibi şirketlere fayda sağlayabilir. Buna karşılık Texas Instruments (TXN) ve NXP Semiconductors (NXPI) gibi analog sektöründe faaliyet gösteren firmalar muhtemelen Çin’den gelen ek üretim arzı ve otomobil şirketlerinin fiyat indirimlerinden kaynaklanan sorunlarla uğraşmak zorunda kalacaklar.

Aralık ayında UBS’den yapılan açıklamada kurumun 2023 için çip sektörüne olumlu baktığı bildirilmiş ve Nvidia (NVDA) ilk tercihlerden biri olarak gösterilmişti.

Yarı İletken Sektör Analizi ve Favori Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC