Borsa Yorumları

Yapay Zekâyı Soğutma Talebi Karşısında Parlayan Altyapı Hisseleri

May 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Yapay Zekâyı Soğutma Talebi Karşısında Parlayan Altyapı Hisseleri

Yapay zekânın bu noktada durdurulamaz gibi görünen yükselişi, tüm yapay zekâ çiplerinin aşırı ısınmasını önlemek gibi bir sorun karşısında, veri merkezlerine ve endüstriyel bileşenlere olan talebi hızla artırdı.

Melius Research analisti Jake Levinson’a göre yapay zekâ hedefleri olan çip üreticileri için kilit nokta, veri merkezlerini soğuk tutmak.

❄️ Levinson, soğutma teknolojileri üreticileri Carrier Global (CARR), Trane Technologies (TT) ve Johnson Controls (JCI) gibi şirketlerin ısıtma, soğutma ve havalandırma (HVAC) sistemlerine olan talebin arttığını gördüğünü söyledi.

Ayrıca Parker-Hannafin’in (PH) akışkan konektörlerinden, Dover’ın (DOV) sıvı soğutmada kullanılan endüstriyel tip pompalarına kadar sıcaklığı düzenlemek için kullanılan altyapıyı oluşturan şirketler var. Bu hisseler, geçtiğimiz yıl yapay zekâya yönelik patlamanın yol açtığı talep karşısında bu yıl şimdiye kadar sırasıyla 20% ve 18% yükseldi.

Endüstriyel uzmanlar ayrıca, elektrik sinyallerini veri merkezlerindeki sunuculara taşıyan endüstriyel konektörler konusunda uzmanlaşmış TE Connectivity’yi (TEL) de yakından izliyor. TE’nin bilançosunda şirket yöneticileri, yapay zekâ gelirlerinin gelecek yıl iki katına çıkarak 400 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini söyledi.

🚜 Öte yandan Jefferies analistleri, yedek güç motorları veri merkezi sahiplerine satılan Caterpillar (CAT) ve Cummins (CMI) gibi büyük sanayi şirketlerinde yükseliş eğiliminde.

Caterpillar özelinde, jeneratör satışları ilk çeyrekte bir önceki yıla göre 9% artış göstermiş. Şirket, veri merkezlerinin payını açıklamasa da Jefferies endüstri analisti Stephen Volkmann talebin yaklaşık 25%’inin veri merkezlerinden geldiğini ve yıllık bazda 15% ile 20% aralığında büyüdüğünü tahmin ediyor.

Volkmann, “Ancak Caterpillar’ın kapasitesi kısıtlı, bu nedenle büyük motor üretim kapasitesini artırmak için sermaye yatırımı yapıyorlar.” diye ekledi.

⚡️ Yapay zekâ çılgınlığından dolaylı olarak yararlanan bir başka büyük oyuncu da yakın zamanda GE Vernova (GEV) ve elektrifikasyon segmenti oldu.

Şirketlerin enerji dağıtımını yönetmelerine yardımcı olan akıllı şebeke yazılımlarına yönelik artan talep, GE Vernova’nın şebeke çözümleri, yüksek gerilim şalt cihazları ve transformatör ürünlerini içeren elektrifikasyon segmentini oldukça güçlendirdi.

CEO Scott Strazik, şirketin nisan ayında ilk çeyrek bilançosunu açıklamasının ardından verdiği demeçte, transformatörler ve şalter dişlilerinde de elektrifikasyona benzer eğilimler görüyor:

İşin bu alanları bugün ve önümüzdeki 90 gün içinde en sağlıklı büyümeye sahip. Bu büyüyen pazarlara hizmet verebilecek kapasiteye sahip olduğumuzdan emin olmak için liderlik ekibimizle birlikte yapmamız gereken çok iş var. Bu da benim en büyük önceliklerimden biri.”

Yapay Zekâyı Soğutma Talebi Karşısında Parlayan Altyapı Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC