Borsa Yorumları

Yapay Zekâyı Çalıştıran Veri Merkezi Hisseleri Uçuşa Hazırlanıyor

January 25, 2024 • 6 dakika okuma süresi
Yapay Zekâyı Çalıştıran Veri Merkezi Hisseleri Uçuşa Hazırlanıyor

Teknolojisinin ne kadar büyük ve kapsamlı olduğu göz önüne alındığında, yapay zekânın güç gerektiren bir iş olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bank of America’ya göre, Nvidia’nın (NVDA) sadece geçen yıl teslim ettiği yapay zekâ sunucularının kabaca 20 milyon ABD eviyle aynı miktarda elektrik tükettiği tahmin ediliyor.

BofA analisti Andrew Obin’e göre bugün veri merkezleri dünya çapında üretilen elektriğin 1%-2%’sini kullanıyor. Ancak Obin, bu merkezlerin elektrik tüketiminin 2030 yılına kadar 11% yıllık bileşik büyüme oranı (CAGR) ile artacağını tahmin ediyor; ki bu tahmin, yapay zekâ çiplerinin enerji yoğun doğası göz önüne alındığında biraz ılımlı bile olabilir.

JPMorgan analisti Stephen Tusa “Eğer yapay zekâ ortaya çıkmasaydı, veri merkezleri bugün olduğu gibi bir patlama yaşamayacak ve bu kadar fazla güç kullanmayacaktı. Ancak biz elektrifikasyon yaparken şebeke üzerinde kesinlikle başka bir talep ve stres kaynağı oluşturuyorlar.” diyor.

👀 Bu, veri merkezlerinin ihtiyaçlarını karşılama ve onları besleyen güç şebekelerine hizmet verme konusunda uzmanlaşmış bazı şirketler için büyük bir fırsat. Bu şirketlere biraz daha yakından bakalım:

  • Eaton (ETN)
  • Vertiv Holdings (VRT)
  • Aspen Technology (AZPN)
  • General Electric (GE)
  • Hubbell (HUBB)

Obin 16 Ocak tarihli bir notunda, “Yapay zekâ ve elektrifikasyon trendleri, elektriğe ve temel elektrikli ekipmanlara olan talebin bu on yılın sonuna kadar hızlanacağını gösteriyor. Aslında veri merkezleri, elektrikli ekipman üreticileri tarafından eklenen artan kapasitenin orantısız bir miktarını alıyor.” ifadelerini kullanıyor.

Veri merkezlerinin tükettiği enerjinin büyük bir kısmı yapay zekâ modellerini eğitmek ve çalıştırmak için kullanılıyor. ABD Enerji Bakanlığı’na göre, ABD veri merkezleri tipik bir ticari ofis binasının taban alanı başına 10 ile 50 katı enerji tüketiyor ve bu alanlar toplam hane elektrik kullanımının yaklaşık 2%’sini oluşturuyor.

Ancak veri merkezi kapasitesinin büyümesini engelleyen sınırlamalar var. Doğal kaynaklar, güç kaynağı, finansman – veri merkezlerinin var olmasını sağlayan gereklilikler – esasen sonsuz değil. 

Doğal kaynaklar açısından bu büyüklüğü düşünmenin bir yolu, BofA’nın kasım ayında yayınladığı bir rapora göre, OpenAI’ın ChatGPT’sinin her 40 komutta bir litre su tüketmesi olabilir.

Yapay Zekâyı Çalıştıran Veri Merkezi Hisseleri Uçuşa Hazırlanıyor

TD Cowen analisti Michael Elias “Bu sadece kamu hizmeti zorluğu değil. Bu aynı zamanda bir sermaye sorunu. Burada kolayca bir trilyon doların üzerinde bir harcamadan bahsediyoruz.” diyor. 

Elias’a göre bu sorun özellikle Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Oracle (ORCL) ve Microsoft (MSFT) gibi büyük teknoloji devlerinin tercih ettiği büyük pazarlarda ciddi boyutlara ulaşıyor. Ancak mevcut şebeke gücünden tedarik zinciri sorunlarına ve gerekli sermaye harcaması finansmanına kadar uzanan bu sınırlamalara rağmen, giderek daha pahalı hale gelen ve güç tüketen veri merkezleri inşa edilmeye devam ediyor ve bu da veri merkezi ürün ve altyapı şirketlerine umut vadediyor.

🤔 Hangi Hisseler Öne Çıkıyor?

Tusa, veri merkezi sektörünün konsolide olduğunu ve büyüme odaklı olmaktan ziyade daha döngüsel hale geldiğini düşünüyor. Ancak Ar-Ge’si nispeten düşük olsa da, analiste göre sektörün temelleri güçlü:

Nispeten düşük teknolojili olsa da, arzda oldukça hakim bir pazar payına sahipler.

Bu kapsamda analistler, güç yönetimi devi Eaton’ın veri merkezi patlamasının başlıca kazananlarından biri olduğunu söylüyor.

Eaton’ın “çeşitlendirilmiş bir elektrik şebekesi şirketi” olduğunu belirten Tusa, şirketin veri merkezleri için transformatörler ve anahtar donanımları gibi elektrik altyapısı ve endüstriyel ürünler sağladığını ancak başta havacılık olmak üzere diğer alanlarda da güçlü olduğunu söylüyor.

BofA’ya göre Eaton, gelirinin yaklaşık 9%’unu veri merkezlerinden ve 5%’ini de dağıtık bilgi işlemden elde ediyor ve şirketin 2023 yılında şebekeyle ilgili gelirinin yaklaşık 2,6 milyar dolar ya da toplam gelirinin 11%’i olacağını tahmin ediyor.

✍️ Obin son notunda “Eaton güç dağıtımı ve kontrolünde ABD pazarının 31%’ine sahip. Büyümekte olan önemli nihai pazarlara geniş ölçüde maruz kalması, döngüsel işletme kaldıracından beklenen artış, güçlü marj performansı ve Eaton’ın daha az döngüsel portföy karışımı nedeniyle güçlü bir değerlemenin garanti edildiğini savunuyoruz.” yorumunu yaptı. 

Obin hissenin belirgin bir yükseliş eğilimi sergilediğini belirterek, ETN için 275 dolarlık bir hedef fiyat belirlemiş. Tusa’nın hedef fiyatı ise 230 dolar seviyesinde. Eaton, hafta başında son 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Tusa, Eaton’ın pahalı bir hisse olduğunu belirtiyor ancak 1 Şubat’ta açıklanacak olan bilançonun beklentileri aşacağına inanıyor. 

FactSet’e göre analistler Eaton’ı ortalamada “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor. Analistlerin ortalama 251,12 dolar seviyesindeki hedef fiyatı da hissenin  önümüzdeki 12 ay içinde 2,7% değer kazanabileceği anlamına geliyor.

Veri merkezi altyapısı söz konusu olduğunda, JPMorgan’dan Tusa’nın aklındaki ilk isim de veri merkezleri için soğutma ekipmanı ürünleri sağlayıcısı Vertiv.

Tusa, “Vertiv gerçek bir veri merkezi oyunudur.” diyor ve şirketin işleri geçen yıl veri merkezlerinin daha fazla elektrikli ekipman kapasitesine ihtiyaç duymaya başlaması ve daha fazla ısı üretmesiyle birlikte yükselişe geçtiğibi hatırlatıyor. 

Geçtiğimiz yıl 385% ralli yapan Vertiv, bu yıl şimdiye kadar 11,7% yükseldi. 

BofA araştırmasına göre, Vertiv’in toplam satışlarının yaklaşık 85%’ini oluşturan veri merkeziyle ilgili gelirler, şirketin tüm veri merkezi altyapı pazarının önemli bir parçası olduğunu gösteriyor. 

Bloomberg’in haberine göre, Vertiv gelirinin yaklaşık üçte birini hiper ölçekli veri merkezi müşterilerinden elde ederken, bu pazar Eaton gibi daha büyük şirketlerde çok daha düşük bir gelir yüzdesini oluşturuyor.

Yapay Zekâyı Çalıştıran Veri Merkezi Hisseleri Uçuşa Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC