Borsa Yorumları

Yapay Zekâdan Destek Alan Savunma Hisseleri

Yapay Zekâdan Destek Alan Savunma Hisseleri
Google News Icon Takip Et

Vladimir Putin, 2017’de yapay zekâ alanında kim lider olursa, “dünyanın da hakimi olacağını” söylemişti. 

Bu söylemden yaklaşık altı yıl sonra savunma sanayii, jeopolitik çatışmaların yürütülme biçimini de şekillendiren daha fazla yapay zekâ uygulaması geliştiriyor.

Sahadaki savaşlar ve siber güvenlik de dahil olmak üzere ulusal güvenliğin neredeyse her alanında, karar vermek ve analize yardımcı olmak için yapay zekâ uygulamaları kullanılıyor. 

Nitekim Pentagon, 2024 mali yılı bütçesinde yapay zekâ harcamalarına 1,8 milyar dolar ayırdı. Deutsche Bank’ın haziran ayında yayınladığı bir nota göre, savunma alanındaki yapay zekâ ve makine öğrenimi patentlerinin sayısı 2015 yılında 1.000’den az iken 2022 yılında yaklaşık 4.000’e fırladı.

CFRA Research analisti Jonathan Sakraida’ya göre, savunma sektöründe yapay zekâ teknolojisinin gelişimi büyük ölçüde veri kullanımı etrafında yoğunlaşacak. 

Sakraida, Lockheed Martin (LMT) ve General Dynamics (GD) gibi şirketlerin en önemli alanlarından biri olarak otomatik hedef tanıma becerilerini – ya da daha geniş anlamda sensörleri – örnek veriyor. Bu teknoloji esasen hedefleri belirlemek için savaş alanında “gözler” olarak işlev görüyor.

Dilersen LMT ve GD dışında yapay zekâ yatırımlarını artıran savunma hisselerine biraz daha yakından bakalım:

  • Northrop Grumman (NOC)
  • Palantir Technologies (PLTR)
  • International Business Machines (IBM)
  • Rtx (RTX)
  • Boeing (BA)

Ancak yapay zekâ yalnızca çatışma alanlarında değil, gözetleme amaçları için de kullanılıyor. Carneige Endowment for International Peace’in 2019 tarihli bir araştırmasına göre, aralarında ABD ve Çin’in de yer aldığı 75 ülke bu amaçlar doğrultusunda yapay zekâ kullandı. 

Bu ülkelere söz konusu teknolojiyi sağlayan şirketler arasında ise International Business Machines, Palantir Technologies ve Cisco (CSCO) gibi isimler yer alıyor. 

Yapay zekâ talebinin savunma sistemleri kapsamında hızla arttığı bir diğer alan da siber güvenlik. 

ABD eski Güvenlik Bakanı yardımcısı Bob Work, “İnsanlar makine hızındaki siber saldırılara ayak uyduramazlar. Makineler insanlardan daha hızlı hareket edecek ve kötü amaçlı yazılımları kıracaklar.” diyor. 

Deutsche Bank da büyük siber saldırıların sayısı arttıkça siber savunmanın giderek daha önemli hale geleceğini öngörüyor. 

Bu kapsamda da siber güvenlik hizmetleri ve elektronik savaş sistemleri sağlayan İngiliz BAE Systems’ın yanı sıra Northrop Grumman, Booz Allen Hamilton (BAH) ve Palantir de siber güvenlikte yapay zeka uygulamaları geliştiren önde gelen savunma şirketleri olarak öne çıkıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC