Borsa Yorumları

Yapay Zeka Trendinde 2 Kritik Hisse: NVDA, AMD

March 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yapay Zeka Trendinde 2 Kritik Hisse: NVDA, AMD

Raymond James, yapay zeka alanında lider olarak nitelendirdiği Nvidia (NVDA) ve Advanced Micro Devices (AMD) hisselerini “GÜÇLÜ AL” notuyla tavsiye ediyor.

Yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerine yönelik heyecan arttıkça her iki şirketin kazançlı çıkacağını belirten analist Srini Pajjuri, yarı iletken hisselerini takip etmeye yeniden başladı.

Çarşamba günkü bilgilendirme yazısında görüşlerini paylaşan Pajjuri, “Nvidia, yapay zeka/makine öğrenimi alanında tartışmasız lider konumda ve muhtemelen en iyi otonom sürüş çözümlerine sahip.” ifadelerini kullandı.

Nvidia (NVDA) geçtiğimiz yılın yarısını kayıpla geçmesinin ardından 2023’te 55% yükselmiş olsa da; analist, yapay zekada yaşanan olumlu rüzgarlar göz önüne alındığında hissenin cari değerlemesinin uygun olduğunu belirtti. Yapay zeka/makine öğrenimi bulut hizmetini “yeni büyüme vektörü” olarak nitelendiren Pajjuri’nin

12 aylık ortalama fiyat hedefi 290 dolar seviyesinde. Bu rakam hissenin perşembe günkü kapanışa göre 21% yükselme potansiyeli taşıdığını gösteriyor.

Diğer yandan analist, Advanced Micro Devices (AMD)’ın “yapay zeka/makine öğrenimi alanında değeri yeterince anlaşılmamış bir şirket” olduğunu söylüyor. “Kısa vadeli yatırımcılar, yıl boyunca devam etmesi beklenen sunucu pazar payı kazançlarına odaklanıyor.” 

Analistin 12 aylık ortalamada 100 dolarlık fiyat hedefi, hisselerin perşembe günkü kapanışa göre 22% daha yükselebileceğini gösteriyor.

Raymond James’ten yapılan açıklamada; yapay zeka teknolojilerindeki büyüme, elektrikli araçların daha geniş kitlelerce benimsenmesi ve enflasyonist baskıların hafifletilmesi gibi, önümüzdeki yıl yarı iletken sektörünün genelinde yükselişe neden olacak olumlu rüzgarlardan her iki firmanın da fayda sağlayabileceği vurgulandı.

Analist, “Değerlemeler bir nebze gergin görünmekle birlikte, hisseler normale döndükçe ve sektör üstü performansa zemin hazırladıkça, yukarı yönlü tahmin revizyonlarının 2023 yılı 2. yarısında başlamasını bekliyoruz.” diye ekledi.

Yapay Zeka Trendinde 2 Kritik Hisse: NVDA, AMD

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC