Borsa Yorumları

Yapay Zekâ Desteğiyle Parlamaya Hazırlanan Hisseler

May 21, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Yapay Zekâ Desteğiyle Parlamaya Hazırlanan Hisseler

Teknoloji ve sağlık gibi sektörlerin yanında pek de parıldamayan bir alan olarak ABD’nin elektrik talebi, son on yılda çoğunlukla durağan seyretti ancak üretici yapay zekânın patlayıcı büyümesi sayesinde bu görünümün değişmesi bekleniyor.  

Bu yenilikçi ve yıkıcı teknolojinin büyük güç ihtiyacı, geleneksel olarak borsanın en sıkıcı köşelerinden biri olan kamu hizmeti şirketlerinin de parıldayacağı ve yapay zekâ patlamasına alternatif bir yatırım yolu sunabileceği anlamına geliyor. 

⛓️ Yapay Zekâ ve Elektrik Arasındaki Bağlantı

Üretici yapay zekâ ve akıllara durgunluk veren becerileri etrafındaki heyecan, beraberinde bir bit yeniğini de getiriyor: Neredeyse insana yakın konuşma, metin, görüntü ve videoların üretilmesi için çok sayıda fiziksel donanım gerekiyor. 

Bu nedenle veri merkezleri, yani bilgisayar donanımıyla dolu devasa depolar yüksek talep görüyor. Bir örnek vermek gerekirse, yalnızca Microsoft (MSFT) her üç günde bir yeni bir veri merkezi açıyor.

Ancak tüm bu veri merkezleriyle ilgili bir sorun var: Devasa veri kümelerini işleyen yapay zekâ modellerini eğitmenin ve dağıtmanın karmaşıklığı nedeniyle bu işlemler muazzam miktarda güç tüketiyorlar. 

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre bir ChatGPT sorgusu, geleneksel bir Google aramasının yaklaşık on katı elektrik tüketiyor ve bu sadece temel bir metin sorgusu için geçerli; görüntü ve video oluşturmak daha da fazla güç istiyor. Dahası, yapay zekâ modelleri daha karmaşık ve güçlü hale geldikçe bu enerji açlığı da artacak.

🤔 Hangi Kamu Hizmeti Şirketleri Öne Çıkıyor?

Goldman Sachs, ABD’nin veri merkezlerinden gelen enerji talebinin bugünden 2030’a kadar 15%’lik yıllık bileşik büyüme oranıyla (CAGR) artacağını tahmin ediyor. Bu da ABD’de şu anda yaklaşık 3% seviyesinde olan veri merkezlerinin toplam elektrik talebinin on yılın sonunda 8%’e yükselmesine neden olacak.

ABD veri merkezleri öncelikle Kuzey Virginia, Dallas, Silikon Vadisi, Phoenix, Chicago, Atlanta, Portland, Seattle, Los Angeles ve New York/New Jersey bölgesinde yer alıyor. 

Bunlar arasında Kuzey Virginia, ABD’deki sonraki beş bölgenin toplamından daha fazla veri merkeziyle açık ara en büyük olanı. Bölge, uygun fiyatlı elektriği, büyük su altı fiber kablolarına erişimi ve eyalet vergi teşvikleri nedeniyle son on yılda veri merkezleri için gözde bir yer haline geldi.

Kuzey Virginia’ya hizmet veren ana elektrik şirketi Dominion Energy’nin (D) sahibi olduğu Dominion Energy Virginia (DEV) burada öne çıkan bir isim.

Veri merkezi patlamasının şirket için ne kadar iyi olduğunu anlamak için şöyle düşünün: Hizmet bölgesindeki veri merkezlerinden gelen elektrik talebi 2017’den 2023’e kadar yaklaşık 24% CAGR ile büyüdü ve 2030’a kadar CAGR temelinde 9,6% genişleyeceği tahmin ediliyor.

Ancak unutmayın, elektrik talebindeki büyüme yalnızca oran bazında büyümeye yol açarsa daha yüksek kazançla sonuçlanır. DEV, altyapısını genişletmek ve geliştirmek için önümüzdeki beş yıl içinde 35,5 milyar dolar yatırım yapacak. Ayrıca Dominion, hisse başına kârının (EPS) önümüzdeki beş yıl boyunca yıllık 5% ile 7% aralığnda artmasını bekliyor.

👀 Temettü Ödemelerine Destek

Dominion’ın yanı sıra kamu hizmetleri sektöründe Duke Energy (DUK), Southern Company (SOLN), NextEra Energy (NEP), Exelon (EXC) ve CMS Energy (CMS) öne çıkıyor. Ancak sektörün güçlü büyüme hikayesine rağmen, şirketlerinin hisseleri faiz oranları gibi büyük ekonomik faktörlerden etkilenmeye devam ediyor.

Kamu hizmeti hisseleri kazandıklarının çoğunu temettü olarak ödedikleri için yatırımcılar bazen bu hisseleri gelir getiren tahvillere benzetir. Bu nedenle, faiz oranları temettülerini küçük gösterecek kadar yükseldiğinde düşük performans gösterme eğilimindedirler. Örnek vermek gerekirse, geçen yıl kamu hizmetleri S&P 500’deki en zayıf sektördü ve endeks genel olarak 24% yükselirken bile 10% düştü.

Ama bu durum değişiyor: Fed’in yakında faiz oranlarını düşürmeye başlaması bekleniyor ve bunun da temettü ödeyen bu hisselerin değerlerini artıracağı tahmin ediliyor.

Dahası, yatırımcılar bu sektörün yapay zekâ devriminde oynayacağı önemli rolü fark etmeye başladı ve bu da kamu hizmeti hisseleri için büyük bir geri dönüşe neden oluyor. Şu anda kamu hizmetleri, S&P 500’de bu yıl en iyi performans gösteren sektör konumunda.

Yapay Zekâ Desteğiyle Parlamaya Hazırlanan Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize