Yakın Mercek: Google’da Neler Oluyor? Google Hissesi Alınır mı?

July 7, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Yakın Mercek: Google’da Neler Oluyor? Google Hissesi Alınır mı?

Google’ın çatı markası Alphabet (GOOGL), 2021’de yaklaşık 65%’lik bir yükseliş kaydetti.  Fakat bu yıl yaşanan krizler sonucunda rakipleri Meta (Meta), Amazon (AMZN) ve Netflix (NFLX) gibi büyük teknoloji hisseleriyle hemen hemen aynı konuma geldi ve yaklaşık 24%’e yakın bir düşüş yaşadı.

Google yatırımcılarının ise şu sıralarda aklında tek bir soru var: ABD’de resesyon endişeleri yükselirken, Google gibi bir teknoloji devinin diğer şirketlere kıyasla dayanıklılığı nedir?

Google, Hisse Bölünmesine Gidiyor!

Alphabet, 15 Temmuz günü piyasa kapanışından sonra yürürlüğe girecek olan 1’e 20 hisse bölünmesini duyurdu. Bu hisse bölünmesi, şirketin Dow Jones ortalamasına girmesinin yolunu açabilir olarak yorumlandı. 

Peki, daha önce ne olmuştu? Amazon (AMZN)’un 1’e 20 hisse bölünmesi 6 Haziran’da yürürlüğe girdi ve şirketin hisseleri bölünmeden bu yana 10% geriledi.

Bank of America, ABD ekonomisinin büyümesinin yavaşlayacağı beklentilerini öne sürerek, GOOGL hedef fiyat tahminlerini kısa süre önce düşürdü. BofA, yayınladığı bir raporda; “Çeyrek konsolide net geliri 58,6 milyar dolardan 1% azaltarak 58,2 milyar dolara ve 2023 gelirlerini de 6% azaltarak 269 milyar dolara düşürüyoruz. Hedef fiyat tahminlerimizi de 129,83 dolardan 7% azaltarak 121,27 dolara düşürdük.” açıklamalarına yer verdi.

Büyümeye Yönelik Yatırımları Artıyor

Şirket işe alımlarını ve yatırımlarını artırmaya devam ediyor. 

 • Alphabet, bu sene yapacağı sermaye harcamalarında, internet veri merkezlerindeki bilgisayar sunucularına ve ofis alanı inşaatına yapacağı yatırımlarda “anlamlı bir artış” hedefliyor.
 • Yönetim kurulu ise 70 milyar dolarlık ek hisse geri alımları için yetki verdi.
 • Çevrimiçi seyahat sektöründe olduğu gibi e-ticaret alanında da büyük oyunculardan olmayı hedefliyor. Ancak analistler tarafından artan makroekonomik endişelerin şirketin büyümesinin önünde sorun teşkil ettiği belirtiliyor.

Google Bilançosuna Yakından Bakalım

 • Mart ayındaki çeyrek bilançosunda şirketin kazançları 6% düşüşle hisse başına 24,62 dolara geriledi.
 • Fakat şirketin brüt geliri, 23% artarak 68,01 milyar dolara yükseldi. Analistler, Google’ın 68,05 milyar dolarlık gelir üzerinden hisse başına 25,74 dolarlık kâr elde edeceğini tahmin ediyorlardı.
 • Google, bulut bilişim segmentindeki gelirini, 5,73 milyar dolarlık tahminlere kıyasla 44% artırarak 5,82 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.
 • Bu arada, YouTube reklam geliri 14% artarak 6,87 milyar dolara ulaştı. Fakat analistler, YouTube reklam gelirinin 7,21 milyar dolar olacağını tahmin ediyordu. Böylece beklentilerin altında kalmış oldu.
 • Google’ın web sitesine trafik çekmek için harcadığı maliyetler ise bu yıl 23% artışla 11,99 milyar dolara yükseldi. Bu ise analistlerin 11,69 milyar dolarlık tahminlerinin üzerinde kaldı. 

Youtube Kârlı Mı?

Şirket henüz bu konuda detaylı açıklama yapmadığı için YouTube’un karlı olup olmadığı şimdilik bir sır. 

 • Google, TikTok’a rakip olan YouTube Shorts’un şu anda dünya çapında 1,5 milyar kullanıcıya sahip olduğunu söylüyor. Diğer yandan YouTube Shorts henüz şirketin para kazandıran projeleri arasında yer almıyor.
 • Bank of America, YouTube’un abonelik işinin 2020 yılındaki 5 milyar dolarlık gelir büyüklüğünden 2025’e kadar 18 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. 
 • Ayrıca, büyük markalar reklam bütçelerini TV’den dijital kanallara kaydırdıkça YouTube da bundan faydalanıyor. 2021’in sonlarında Google, YouTube’un 30 milyondan fazla müzik ve premium ücretli aboneye sahip olduğunu, YouTube TV’nin ise 3 milyondan fazla aboneye sahip olduğunu bildirmişti.

Google Play Store Gelirleri

Dünya çapında satılan akıllı telefon tabletlerin ezici çoğunluğunda yerleşik olarak bulunan Android mobil işletim sistemi ve Play Store, şimdiye kadar Google için hep gelir artışı sağlayan bir itici güç olmuştu.

 • Ancak Eylül 2021’de verilen federal bir yargı kararı ile AppStore’da mobil uygulama geliştiricilerinin kendi ödeme yöntemlerini de koymalarına izin verilmesinin ardından uygulama marketlerinin tekel hükümdarlıkları darbe yemişti. Bu kararın Google Play Store’a sıçraması ise yatırımcılar açısından bir endişe konusu.
 • Bu kararın ardından ise Google 2021’de yaptığı bir açıklamada Play Store’daki komisyon gelirlerinin 30%’dan 15%’e düşeceği belirtmişti.

Çekirdek Reklam İşi

Google, bulut bilişim ve tüketici donanımına genişlerken, dijital reklamcılık hala ana gelir kalemini oluşturuyor.

 • Amazon, internet aramalarıyla bağlantılı reklamlarda Google’dan pazar payı çalmaya başladı. Amazon’un dijital reklamcılıkta zemin kazanmasıyla birlikte Google, e-ticaret listelemelerini nasıl ele aldığı konusunda büyük değişiklikler yapmaya başladı. 
 • Bununla bağlantılı olarak Google, bir e-ticaret yazılımı sağlayıcısı olan Shopify (SHOP) ile bağlarını derinleştirdi.

Yakın Mercek: Google'da Neler Oluyor? Google Hissesi Alınır mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı