BIST Şirket Haberleri

Yabancı Yatırımcının İlgi Gösterebileceği Sektörler: Otomotiv Sektörü

Yabancı Yatırımcının İlgi Gösterebileceği Sektörler: Otomotiv Sektörü
Google News Icon Takip Et

🤷🏻‍♂️ Otomotiv Sektörünü Öne Çıkaran Durum Nedir?

👀 Yıl sonu yaklaşırken gözler 4. çeyrek bilanço sonuçlarının nasıl olabileceği ve hangi sektörlerin ön planda olabileceği sorusuna çevrildi.

📊 İstatistikler incelendiğinde otomotiv şirketlerinin en yüksek ciro rakamlarına ulaştığı çeyrek ağırlıkla 4. çeyrek dönemleri olarak karşımıza çıkıyor. 4. çeyreğin, otomotiv sektörünün en güçlü kâr rakamlarını elde ettiği bilanço dönemi olduğu söylenebilir. Sıkılaşma adımlarının yurt içinde büyüme ivmesine olumsuz etki edebileceği düşünülüyor olsa da ihracatçı yapısı ve yüksek döviz kuru beklentileri önemli kompanzasyon yastığı görevi görüyor.

💰 Ayrıca tarihsel verilere göre; sektörde 4. çeyrek, yapılan filo indirimleri ve etkili stok yönetimi sayesinde güçlü nakit akışı elde edilen bir dönem olarak değerlendirilebilir.

Yabancı Yatırımcının İlgi Gösterebileceği Sektörler: Otomotiv Sektörü

💸 Sektör Şirketlerinin Yabancı Takas Oranları

Yabancı saklama oranı, saklamada bulunan yabancı paylarının toplam saklama payına oranını temsil eder. Normlara dönüş adımları ile yabancı ilgisinin arttığı TL varlıklarında akımın hangi yöne olabileceği merak edilenler arasında yer alıyor.

300 seviyesinin de altına gerileyen ve yerleşen CDS değerlerinde yaşanan önemli düşüş, ekonomi yönetiminin normlara dönüş adına istikrarlı adımlarının peşi sıra gerçekleştirdiği yurt dışı temaslar ve sunumlar yabancı ilgisini yeniden TL varlıklara ve piyasaya yönlendirdiği izleniyor.

Son dönemde yükselen mevduat faizi oranları ve jeopolitik risklerin negatif etki yarattığı endekste toparlanma ile yeniden yukarı yönlü hareketlerin doğması adına; olumlu etki yaratabilecek senaryolardan birinin de yabancı ilgisinin artması olduğu denebilir.

Gerçekleşen veriler ile sektör şirketlerinde yabancı saklama oranlarını senin için listeledik!

🥇 TOASO → 39,88% (Halka Açıklık Oranı: 24%)

🥈 FROTO→ 38,81% (Halka Açıklık Oranı: 18%)

🥉 TMSN → 35,05% (Halka Açıklık Oranı: 29%)

🎖️ DOAS→ 25,35% (Halka Açıklık Oranı: 34%)

🎖️ OTKAR → 10,97% (Halka Açıklık Oranı: 27%)

🎖️ ASUZU→ 6,99% (Halka Açıklık Oranı: 16%)

🎖️ KARSN→ 2,66% (Halka Açıklık Oranı: 39%)

🎖️ TTRAK → 1,30% (Halka Açıklık Oranı: 24%)

Yabancı Yatırımcının İlgi Gösterebileceği Sektörler: Otomotiv Sektörü

💸 İhracat Oranı Nedir?

Yurt dışı satışların, toplam satışlarına oranını temsil eder. İhracat oranı yüksek olan şirketler kasalarına döviz girdisi sağlayarak finansallarını daha güçlü konuma getirebilirler. Tabii bu durumu dönemin şartlarına göre değerlendirmek önemlidir.

Yurt içinde daralmanın, yurt dışında ise genişlemenin gündeme gelebileceğine dair havanın hakim olduğunu izliyoruz. Bu anlamda ihracat oranı yüksek olan sektörlerin gelecek süreçte daha avantajlı olabileceği söylenebilir.

❓️ Neden Önemli? 

Ekonomi yönetimi tarafından kamuoyuna ve iş dünyasına verilen demeçlere baktığımızda, önümüzdeki süreçte iç talepte daralma yaşanabileceği ve şirketlerin ihracata yönelmelerinin korunaklı olabileceği yönünde ifadelere yer veriliyor.

Bu çerçevede ihracatçı şirketlerin mali anlamda avantaja ve daha defansif bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün görünüyor.

Sektör şirketlerinin ihracat oranlarını senin için sıraladık!

🥇 FROTO → 70,70%

🥈 OTKAR → 66,70%

🥉 KARSN → 49,01%

🎖️ ASUZU → 29,86%

🎖️ TTRAK → 23,84%

🎖️ TOASO → 20,08%

🎖️ TMSN → 1,09%

📈 3. Çeyrekte Net Kârını enflasyon üzerinde artıran şirketler hangileri?

Özellikle yüksek enflasyon döneminde büyüme rakamları incelenirken, gerçekleşen rakamlar yanıltıcı olabilir. Büyümenin anlamlı karşılanması için en az enflasyon oranı veya üzerinde gerçekleşmesi gerekir ki reel anlamda bir büyümenin varlığından bahsedebilelim. Bu bakışla şirketlerin kasım ayı yıllık enflasyon oranı olan 61,98% üzerinde ve bu rakama yakın büyüme oranları reel büyüme olarak değerlendirebiliriz.

💰 Sektör şirketlerinin 3. çeyrek yıllık net kâr büyüme oranlarını senin için sıraladık!

🥇 OTKAR→ 1.185,85%

🥈 TTRAK→ 316,25%

🥉 TMSN→ 290,03%

🎖️ FROTO→ 241,03%

🎖️ TOASO→ 147,35%

🎖️ DOAS→ 129,39%

🎖️ ASUZU→ 72,26%

🎖️ KARSN→ 3. çeyrekte zarar açıklandı.

💰 Net Kâr Nedir?

Bir işletmenin tüm faaliyetlerinden elde ettiği toplam gelirden, bu faaliyetlerin gerçekleşmesi için harcanan toplam giderler çıkarıldığında elde edilen rakama net kâr denmektedir.

🔎 Neden Önemlidir?

Net kâr, bir işletmenin faaliyetlerinin verimliliğini ve kârlılığını anlamak için yatırımcılar için önemlidir. Güçlü sonuçlar alınan net kâr rakamı, şirketin mali yapısının verimli ve faaliyetlerinin kârlı olduğuna işaret edebilir.

Yabancı Yatırımcının İlgi Gösterebileceği Sektörler: Otomotiv Sektörü

🚘 Borsa İstanbul’da otomotiv sektöründe hangi şirketler yer alıyor? Bu şirketler tam olarak ne iş yaparlar?

🛒Asuzu Otomotiv (ASUZU): Şirketin amacı otomotiv alanında sınai ve ticari faaliyet göstermektir.

🚗 Doğuş Otomotiv (DOAS): Otomotiv ve yedek parça ithalatı, satışı – pazarlama ve servis hizmetleri.

🚙 Ford Otosan (FROTO): Özellikle ticari sınıf araçlar olmak üzere motorlu araçların imalatı, montajı ve satışı, binek araçların ithalatı, satışı ve bu araçların yedek parçalarının üretimi, ithalatı ve satışıdır.

🚌Karsan Otomotiv (KARSN): Her nevi taşıt araçlarının ve bunların bütün asli ve yedek parçalarının imal, montaj, bakım ve tamirini dahili ticaretini, ithalat ve ihracatını yapmak.

🚚 Otokar (OTKAR): Her türlü paletli veya tekerlekli kara, deniz ve hava savunma araçları ile zırhlı güvenlik araçlarının, ticari maksatlı otobüs, kamyon, minibüs, midibüs, panel gibi mal ve yolcu ulaşım sistemlerinin, arazi aracı, traktör, treyler, semi-treyler ve benzeri taşıt araçlarının, ticari amaçla kullanılacak deniz ve hava araçlarının; gövdelerinin, karoserlerinin, motorlarının, şaselerinin ve benzer her türlü mekanik veya elektronik aksamının, askeri araçlarda kullanılan kule ve silah sistemlerinin ve benzeri alt sistemlerinin tasarımı, üretimi, ithali, montajı, bakımı, eğitimi ve tamiri.

🚜 Tümosan Motor ve Traktör (TMSN): Motor parçaları, aktarma organları ve benzeri teçhizatı üretmek amacıyla kurulmuş, ancak daha sonraları faaliyetlerini dizel motor ve traktör üretiminde yoğunlaştırmıştır.

🚘Tofaş Otomobil Fabrikaları (TOASO): Fabrikalar, imalathaneler ve atölyeler kurup işletebilir, Fiat Group Automobiles S.p.A. firması veya başka firmalar ile imalat için gerekli lisansları almak, istihsal ve teknik yardımı temin etmek için anlaşmalar yapabilir, Fiat Group Automobiles S.p.A. firmasının ve Şirket tarafından ithal edilen veya üretilen motorlu araçların, montaj, aksam ve yedek parçalarının, yetkili ithalatçısı ve dağıtımcısı olarak faaliyette bulunmak üzere, Fiat Group Automobiles S.p.A. ile anlaşmalar yapabilir, ve aynı amaçla bağımsız perakende satış ve servis bayilikleri, dağıtıcılıkları, acentelikleri, satış büroları, perakende satış ve servis şubeleri dahil doğrudan şubeler kurabilir.

🚜 Türk Traktör (TTRAK): Traktör, biçerdöver ve diğer tarım makine ve aletleri ile bunların motor ve parçalarının tasarım ve üretimini gerçekleştirmek, bunların yurt içi ve yurt dışına satışını yapmak, ithalatını yapmak, yurt içine yönelik satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetlerini sağlamak ve her türlü iş makinalarının üretimini gerçekleştirmek, ithalatını yapmak, yurt içine yönelik satış, pazarlama ve satış sonrası hizmetlerini sağlamak.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000