BIST Şirket Haberleri

Yabancı Para Pozisyonu En Güçlü Şirketler

December 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Yabancı Para Pozisyonu En Güçlü Şirketler

💸 Yabancı para pozisyonu, şirketin döviz cinsinden varlıkları ile döviz cinsinden borçları arasındaki farkı ifade eder. Döviz cinsinden varlıkların, döviz cinsinden borçlardan fazla olmasıyla net yabancı para pozisyonu pozitif olarak karşımıza çıkmaktadır. Şirketlerin döviz kuru dalgalanmalarına karşı taşıdığı riski anlayabilmemiz için yabancı para pozisyonları incelenebilir.

📈 Ekonomide normlara dönüş adımları çerçevesinde izlenen faiz artırımlarıyla döviz kurunun baskılandığı söylenebilir. Ancak ekonominin 3 yıllık yol haritasını oluşturan OVP metni incelendiğinde; doların yıllık ortalama değerinin 2024 yılında 36,8 TL’ye, 2025’te 43,9 TL’ye ve 2026’da 47,8 TL’ye yükseleceği öngörüsü karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla kısa vadede baskı yaşansa da önümüzdeki süreçte döviz kurunun bir süre daha yükseliş trendinde olmaya devam edebileceği düşünülebilir. 

💰 Ekonomi yönetimi tarafından kamuoyuna ve iş dünyasına verilen demeçlere baktığımızda, ilerleyen süreçte iç talepte daralma yaşanabileceği ve şirketlerin ihracata yönelmelerinin korunaklı olabileceği yönünde ifadelere yer veriliyor.

Bu çerçevede ihracatçı şirketlerin yanında yabancı para pozisyonu yüksek şirketlerin de mali anlamda avantaja ve daha defansif bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün görünüyor.

✍️ İşte Borsa İstanbul’daki yabancı para pozisyonu en yüksek 10 şirketi senin için listeledik!

🥇 Sabancı Holding (SAHOL) → 27.323 milyon TL

🥈 Koç Holding (KCHOL) → 23.204 milyon TL

🥉 Doğan Holding (DOHOL) → 22.600 milyon TL

🎖 Garanti Bankası (GARAN) → 21.017 milyon TL

🎖 Enka İnşaat (ENKAİ) → 19.255 milyon TL

🎖 Aselsan (ASELS) → 18.888 milyon TL

🎖 Akbank (AKBNK) → 18.355 milyon TL

🎖 Türk Telekom (TTKOM) → 15.717 milyon TL

🎖 Vakıflar Bankası (VAKBN) → 15,015 milyon TL

🎖 Yapı Kredi Bankası (YKBNK) → 9,485 milyon TL

Yabancı Para Pozisyonu En Güçlü Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000