Borsa Yorumları

Wells Fargo, Spotify’ın Notunu Yükseltti

February 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Wells Fargo, Spotify’ın Notunu Yükseltti

Wells Fargo’ya göre Spotify (SPOT) hissesine geri dönmek için doğru zaman geldi.

Analist Steven Cahall, 6 Şubat 2023 tarihinde sesli yayın şirketinin “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” olan notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti ve şirketin artık “marj açısından daha güvenli” olduğunu belirtti. Bu yüksek not güncellemesi, şirketin güçlü dördüncü çeyrek bilançosunu açıklamasından bir hafta sonra geldi. 

Analist Steven Cahall pazartesi günkü müşteri bilgilendirme yazısında, “SPOT’un notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükselttiğimizde gerekçemiz, yönetimin marj hedeflerine ulaşma açısından ilerleme göstermesiydi. Faaliyet gelirlerindeki kayıplar azaldıkça faaliyet giderleri de iyiye doğru gidiyor. SPOT’un 2024’ün birinci çeyreğinde başa baş noktasını yakalayacağını düşünüyoruz.

Bu durum reklam gelirlerinde bir durgunluk yaşanırken gerçekleşiyor, yani podcast’ler muhtemelen biraz geride kalıyor. Marjların ve değerlemenin, SPOT’u yeniden derecelendiren marj dağılımı ile birlikte üst sınırda olduğu görüşündeyiz. 2023-2025 arası brüt marj ve faaliyet marjı açısından Wall Street tahminlerinin ötesindeyiz (örneğin 2024 için Wall Street’in 27%/-0,4% faaliyet marjı/brüt marj tahminine karşın bizim tahminimiz 28%/2%)” ifadelerini kullandı. 

Cahall’a göre muhtemel bir fiyat artışı, Spotify’ın Müzik bölümünün brüt marjlarını daha da artırabilir. Analist, uygulamanın “Marketplace” hizmetinde devam eden büyümenin de kritik bir rol oynayacağını sözlerine ekledi. 

Ayrıca, şirketin brüt marj artışı ve reklam gelirleri görünümü le ilgili iyimser düşüncede olan Atlantic Equities de Spotify’ın notunu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. 

Analist Hamilton Faber pazartesi günkü bilgilendirme yazısında, “Müzik bölümü dışındaki girişimlerin nihayet marj artışı sağlamaya başladığını görmenin yatırımcıları yüreklendireceğine inanıyoruz. Ayrıca sektörün dördüncü çeyrek sonuçlarının, reklam piyasasının artık dibe vurduğunu, tahminlere olan güveni artırdığını ve F/K artışını desteklediğini düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bununla birlikte, her iki kurum da Spotify’ın değerleme yapmak açısından zor bir şirket olduğunu vurguladı. Faber, “Anlamlı kâr, FVAÖK, faaliyet geliri veya serbest nakit akışı gibi bilgilerin eksik olması sebebiyle sadece gelir çarpanı ve indirgenmiş nakit akışı analiziyle baş başa kalıyoruz.” dedi. 

Analist sözlerini şöyle sürdürdü: “Gelir çarpanları, 1) şirketin kârlılığını yansıtmadığından ve 2) diğer işletmelerle kıyaslanabilecek bir ölçüt olmaktan çok, esasen şirketin geçmişteki seviyelere göre ne kadar pahalı olduğunu veya olmadığını gösterdiğinden, bizim tercih ettiğimiz bir değerleme ölçütü değil.

Wells Fargo hisse için belirlediği fiyat hedefini, son kapanış fiyatı olan 122,92 dolara kıyasla 46%’lık bir yükseliş anlamına gelecek şekilde 121 dolardan 180 dolara yükseltti. Atlantic Equities ise, 30%’luk bir ralli ihtimaline işaret edecek şekilde fiyat hedefini 160 dolara çıkardı. 

Teknoloji hisselerinde yaşanan ralliye ayak uyduran hisse 2023’te 53%’ün üzerinde bir yükseliş kaydetti.

Wells Fargo, Spotify’ın Notunu Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC