Borsa Yorumları

Wall Street’in Satış Dalgası Dönemlerinde “AL” Dediği Hisseler

April 26, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Wall Street’in Satış Dalgası Dönemlerinde “AL” Dediği Hisseler

Piyasalar düzeltmeye girdiğinde hâliyle portföylerin bu durumdan olumsuz etkilenmesi çok doğal. İyi haber ise, analistler bazı hisselerin söz konusu dönemlerde yatırımcıların portföylerini korumalarına yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Dün açıklanan ABD gayrisafi yurtiçi hasıla verisi, ABD ekonomisinin piyasa beklentilerinin çok altında büyüdüğünü gösterdi ve veri, bir satış katalizörü görevi gördü. Üstelik bu satış dalgası, ABD’li teknoloji devi Meta Platforms’un (META) piyasa üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturan bilançosu nedeniyle düşmesinin üzerine geldi.

Dünkü hareketler borsaların nisan ayında, bu yılın başlarında ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyelerinden geri çekilmesindeki son ayağa işaret ediyor. Hem Dow Jones hem de S&P 500 nisan boyunca yaklaşık 5% değer kaybederken, Nasdaq da yaklaşık 6% düştü.

Bunun piyasada daha büyük bir düşüş trendinin başlangıcı olduğu kanıtlanırsa bile, Wall Street’in hâlâ paranın nereye yatırılacağına dair fikirleri var. 

Bu hisseleri bulmak için; S&P 500’de listeli, en az 4% temettü verimine sahip, hisse başına kârında en az 10% büyüme gören, konsensüs analist değerlendirmesi “AL” olan ve ortalama hedef fiyatı en az 10% artış öngören hisseleri taradık. 

İşte tüm bu kutuları işaretleyen yedi hisse:

  • Gilead Sciences (GILD)
  • Host Hotels & Resorts (HST)
  • Interpublic Group of Companies (IPG)
  • Kimco Realty (KIM)
  • AT&T (T)
  • VICI Properties (VICI)
  • Ventas (VTR)

🏠 Ventas, 14%’ün üzerinde hisse başına kâr artışı ve 4,1%’in biraz üzerinde temettü verimi ile listeye girmeye hak kazandı. Hisseyi izleyen analistler de Ventas’ın ortalamada 18% yükselebileceğini gösteren yukarı yönlü bir “AL” notuna sahip. Bu, 2024 yılında 13%’ten fazla düşen hisse için bir geri dönüş anlamına gelebilir.

Bu analistlerden biri olan Evercore ISI’dan Steve Sakwa, geçen ay gayrimenkul yatırım ortaklığının notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltti. Analist, şirketin bir kira sözleşmesine bağlı bir engeli aşmasının ardından, değerleme cazip görünürken kazançların arttığını görmeye hazırlandığını söyledi.

Sakwa müşterilerine yazdığı mektupta, “Çok az sayıda büyük sermayeli GYO önümüzdeki 3 yıl boyunca yüksek tek haneli bileşik büyüme potansiyeli sergiliyor ve daha da azı bu kadar genişliyor.” dedi.

🏖️ Host Hotels & Resorts, 17%’nin üzerinde hisse başına kâr büyümesi ve 4,2%’nin biraz üzerinde temettü verimine sahip.

Otel zinciri, bu yıl 2,4%’ün üzerinde bir düşüşle piyasanın altında bir performans gösterdi ancak Wall Street ileride bir sıçrama görüyor. Ortalama olarak hisseyi “AL” olarak değerlendiren analistlerin konsensüs hedef fiyatı ise hisselerin yaklaşık 21% yükseleceğini öngörüyor.

☎️ AT&T, 6,7%’nin üzerinde bir oranla listedekiler arasında en yüksek temettü verimine sahip. Ayrıca yaklaşık 265% ile ikinci en yüksek hisse başına kâr büyüme oranına sahip.

Telekomünikasyon devi bu yıl 1%’den daha az yükselerek piyasanın da altında bir performans sergiledi. Ancak ortalama bir analist, hisselerin yaklaşık 16% artabileceğini öne süren bir hedef fiyatı ile hisseyi ortalamada “AL” olarak değerlendiriyor. 

Wall Street’in Satış Dalgası Dönemlerinde "AL" Dediği Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC