Borsa Yorumları

Wall Street’in “AL” Dediği Altın Hisseleri

May 8, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Wall Street’in “AL” Dediği Altın Hisseleri

Son dönemde yeniden gündeme gelen makroekonomik belirsizlikler ve artan jeopolitik gerilimler, klasik bir güvenli liman yatırımı olarak görülen altına güçlü bir destek verdi.

Ortadoğu’daki gerilimin tırmanmasıyla ons altın fiyatları, nisan ayında 2.400 doları aşarak rekor tazelerken, spot altın şu anda yılbaşından bugüne kadar yaklaşık 12% artıda işlem görüyor.

Dahası, varlık yöneticisi Wrise Wealth Management Singapur’un CEO’su Kevin Teng, değerli metalin uzun vadede önemli getiriler sağlamasını bekliyor:

Altın, çok yıllı bir perspektiften bakıldığında kesinlikle henüz yolun başında ve yatırımcılar, uzun vadeli potansiyeli nedeniyle portföylerinin bir kısmını altına ayırmayı düşünebilirler.

Kendisini tam olarak “altın kurdu olarak sınıflandırmayacağını” kabul eden Teng, “uzun vadeli servet koruma ve büyüme arayışında bu belirsiz zamanlarda gezinmek için portföye altın dahil etmenin öneminin göz ardı edilemeyeceğine” dikkat çekti.

💰 Bu kapsamda Teng’in en iyi altın seçimleri arasında Kanadalı madenci Barrick Gold (GOLD) yer alıyor. Teng, “Barrick Gold’a yatırım yapmak, güçlü kazanç ve gelir artışı tahminleri nedeniyle cazip bir fırsat; analistler, cari çeyrek için yıllık bazda 14,3%, cari mali yıl için de 7,1% ve gelecek mali yıl için 43,3%’lük gözle görülür bir artış öngörüyor.” diyor. 

Teng’in Barrick Gold için işaret ettiği diğer avantajlar arasında, şirketin “güçlü operasyonel performansın ve yatırımcılar için potansiyel olarak olumlu sürprizlerin bir göstergesi” olarak gördüğü tahminleri aşma geçmişi de yer alıyor.

💰 Varlık yöneticisinin radarındaki bir diğer madencilik şirketi ise Newmont Corporation (NEM):

Newmont, dünyanın en büyük altın madencisi olarak güçlü üretim ve yüksek satışlardan faydalanarak 25 Nisan’da Wall Street’in ilk çeyrek kâr tahminlerini aştı. Bu durum, altın sektöründeki yükseliş momentumundan faydalanmak isteyen yatırımcılar için umut verici bir görünüm sunuyor.

💰 Öte yandan ticari banka Corestone Capital’in CEO’su Will McDonough, her ikisi de New York Borsası’nda işlem gören Coeur Mining (CDE) ve Hecla Mining (HL) için iyimserleşiyor.

Will McDonough “Bir hissenin diğerinden daha iyi olduğunu düşünmüyorum ancak coğrafi ve değer zinciri çeşitliliğine maruz kalmaya izin verdikleri için hem Coeur hem de Hecla oldukça dengeli yatırımlar.” diyor.

💰 McDonough ayrıca Avustralyalı madenci BHP’de (BBL) de yükseliş eğiliminde ve BHP’yi “çok çeşitlendirilmiş olması ve büyük ölçüde altına maruz kalması nedeniyle elde tutulması gereken bir isim” olarak nitelendiriyor.

⭐ Borsa İstanbul’da Öne Çıkan Altın Hisseleri

Diğer yandan dünya genelinde altın fiyatlarındaki yükselişten önümüzdeki dönemde Borsa İstanbul’da yer alan ve altın madenciliği alanında faaliyet gösteren şirketlerin de olumlu etkilenmesi beklenebilir.

Altın alanında faaliyet gösteren önemli Borsa İstanbul şirketlerine baktığımızda karşımıza; Kozal Altın (KOZAL) ve Koza Madencilik (KOZAA) çıkıyor. 

Altına Yatırımın Daha Risksiz Yolu: Yatırım Fonları

Altın fiyatlarında bahse konu sıçramanın önümüzdeki dönemde altın fonlarında da pozitif etki yaratması beklenebilir. Yatırım fonları, profesyöneller tarafından yönetildiği için yatırımlarını daha güvenli bir şekilde değerlendirmeni sağlayabilir. 

Son dönemde öne çıkan altın fonlarına bakıldığında; yılbaşında bu yana en yüksek getiriyi sağlayan ilk 10 altın fonu ve getiri oranları şöyle 👇

  • Teb Portföy Altın Fonu (TUA) 👉 25,36%
  • QNB Finans Portföy Altın Fonu (OJK) 👉 25,05%
  • Inveo Portföy Altın Fon (GGK) 👉 25%
  • Ata Portföy Altın Katılım Fonu (PKF) 👉 24,25%
  • Kuveyt Portföy Altın Katlım Fonu (KZL) 👉 23,98%
  • İş Portföy Altın Fonu (TTA) 👉 22,10%
  • Yapı Kredi Portföy Altın Fonu (YKT) 👉 21,56%
  • Aktif Portföy Altın Katılım Fonu (MKG) 👉 21,29%
  • Deniz Portföy Altın Fonu (DBA) 👉 21,27%
  • Nurol Portföy Altın Katılım Fonu (NJF) 👉 20,42%

Wall Street’in “AL” Dediği Altın Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC