Borsa Yorumları

Wall Street’e Göre 2023’te Alınabilecek 3 Temettü Hissesi Var!

December 23, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Wall Street’e Göre 2023’te Alınabilecek 3 Temettü Hissesi Var!

Beynimizin yalnızca 10%’unu kullanabiliyoruz. George Washington’ın takma dişleri tahtadan yapılmıştı. Kırmızı renk boğaları kızdırır. Bu sözleri daha önce de duymuş olabilirsiniz. Ancak hiçbiri doğru değil. Bunlar çoğumuzun inandığı şehir efsanelerinden başka bir şey değil.  

İşte bazı yatırımcıların inandığı başka bir efsane: Temettü hisseleri büyük kazanç sağlamaz. Yüzeysel olarak baktığımızda bunda biraz gerçeklik payı varmış gibi görünüyor olabilir. Bunun sebebi, özellikle umut vadeden büyüme beklentilerine sahip şirketlerin hissedarlarına para dağıtmaktansa kendilerine yatırım yapmayı tercih etmeleridir.  

Bununla birlikte bazı hisse senetleri hem büyük kazançlar sağlayabilir hem de cazip temettü ödemeleri yapabilir. İşte Wall Street’e göre 2023’te 34-45% arasında yükselme ihtimali olan üç temettü hissesi.

Enterprise Products Partners 

Enterprise Products Partners (EPD) yaklaşık 8%’lik bir temettü getirisi sunuyor. Dahası, “orta akım” enerji şirketi bu temettü dağıtımlarını art arda 24 yıl boyunca yıllık 7% bileşik büyüme oranında arttırdı.  

Enterprise Products Partners hisseleri 2022’nin bir bölümünde 20%’nin oldukça üzerinde bir yükseliş kaydetti. Şimdilerde bu kazançların çoğu buharlaşmış olsa da hisse senedi hâlâ piyasanın geneline toz yutturuyor ve yıllık bazda 10%’a yakın bir yükseliş eğiliminde. 

Wall Street analistleri önümüzdeki yıl Enterprise’ın yükselmesi için önünün açık olduğunu düşünüyor. Hisse senedi için konsensüs fiyat hedefi 34%’lük bir yükseliş potansiyeline işaret etmekte. Refinitiv tarafından yapılan bir araştırmaya katılan 24 analistin 22’si hisseyi ya “AL” ya da “GÜÇLÜ AL” notuyla tavsiye etti. Analistlerin hiçbiri hissenin satılmasını tavsiye etmiyor. 

Enterprise Products Partners, güvenli ve son derece yüksek getirili temettü hisselerinden birisi olarak değerlendiriliyor. Şirketin gelir ve kâr seviyesi, akaryakıt fiyatlarındaki oynamalara bağlı olarak dalgalanma göstermiyor. Enterprise, “orta akım” enerji şirketleri arasında kredi notu en yüksek olanlardan biri. Yenilenebilir enerji kaynakları giderek daha fazla benimseniyor olsa da Uluslararası Enerji Ajansı petrol ve doğal gaz talebinin önümüzdeki yirmi yıl boyunca artmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

Brookfield Infrastructure Partners 

Listemizde yer alan ikinci şirkete yatırım yapmanın iki yolu var. Brookfield Infrastructure Partners (BIP) bir limited ortaklık iken, Brookfield Infrastructure Corporation (BIPC) bir anonim şirket olarak yapılandırılmış. BIP’te vergi anlamında bazı komplikasyonlar mevcut. Ancak 4,6%’lık hisse getirisi, kardeş şirketinin 3,5%’lik getirisinden daha yüksek. 

Her iki hisse de aynı iş temeline dayanıyor ve birbirleriyle paralel hareket etme eğilimi gösteriyor. Ancak hareketlerinin büyüklükleri birbirlerine göre farklılık gösterebiliyor. Örnek vermek gerekirse, yılın başından bu yana Brookfield Infrastructure Partners hisseleri 20%’den fazla düşüş yaşarken Brookfield Infrastructure Corporation hisselerinin değer kaybı 10%’un biraz üzerinde. 

Analistler öncelikle Brookfield Infrastructure Partners hisselerine (iki şirketin orijinal hissesi) yoğunlaşıyor. Hissenin konsensüs fiyat hedefi, mevcut fiyatından 39% daha yüksek. Refinitiv’in araştırmasına katılan dokuz analistin yedisi Brookfield Infrastructure Partners hissesini “AL” veya “GÜÇLÜ AL” notuyla tavsiye ediyor. Diğer iki analistin hisse hakkındaki tavsiyesi ise “TUT”.  

Adından da anlaşıldığı üzere Brookfield Infrastructure Partners, altyapı varlıklarına sahip olan bir şirket. Dört kıtaya yayılmış olan bu varlıklar arasında cep telefonu kuleleri, veri merkezleri, elektrik iletim hatları, doğal gaz boru hatları, demir yolları ve ücretli kara yolları var. Varlıkların sürekli “geri dönüşümü” (daha yüksek büyüme fırsatlarına yatırım yapmak amacıyla, performansı düşük olanların satılması), Brookfield Infrastructure’ın yatırımcılara uzun vadede güçlü getiriler sunmasını sağlayabilir. 

Medical Properties Trust

Medical Properties Trust (MPW) bu üç hisse arasında en cazip temettü dağıtımı yapan şirket. Hissenin temettü getirisi halihazırda yaklaşık 10,2% seviyesinde. Sağlık hizmetleri gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) niteliğinde olan MPW, temettüsünü üst üste sekiz yıldır arttırıyor. 

Ancak MPW’nin süper yüksek temettü getirisi kısmen hissenin kötü performansının bir sonucu. GYO’nun hisse değeri, kiracılarının mali durumu ile ilgili endişeler yüzünden 2022’de 50%’den fazla düştü. 

MPW’nin kısa vadeli beklentileri hakkında Wall Street’in bir konsensüs içinde söyleyemeyiz. Refinitiv’in araştırmasına katılan 14 analistin 6’sı hisseyi “AL” ya da “GÜÇLÜ AL” notuyla tavsiye ediyor. Beş analistin GYO hissesi hakkındaki tavsiyesi “TUT” iken, kalan üç isim ise “SEKTÖR ALTI PERFORMANS” veya “SAT” değerlendirmesi yapıyor. Yine de analistlerin MPW için belirledikleri fiyat hedeflerinin ortalaması hissenin 45%’in üzerinde bir yükselme potansiyeline sahip olduğunu ifade ediyor. 

MPW’den mülk kiralayan hastane işletmecileri, artan kiralar nedeniyle gelirlerini artırmak zorunda kalacaklar gibi görünüyor. İyiye doğru giden bu görünüm yatırımcıların MPW ile ilgili tahminlerinde daha fazla güven duymalarını sağlayabilir. Bu arada şirket temettü akışını sürdürecek şekilde sağlam konumlanışını koruyor.

Wall Street’e Göre 2023’te Alınabilecek 3 Temettü Hissesi Var!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Yahoo Finance