Borsa Yorumları

Wall Street, Bir Sonraki Temettü Dalgası için Bu Şirketlere “AL” Diyor

May 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Wall Street, Bir Sonraki Temettü Dalgası için Bu Şirketlere “AL” Diyor

Bu yıl bazı teknoloji devleri de dahil olmak üzere birçok şirket tarihlerinde ilk kez temettü ödeyeceğini açıkladı. Wolfe Research de bir avuç hissenin yatırımcılara gelir sağlamaya başlamak için benzer adımlar atmaya hazırlandığını düşünüyor. 

Yalnızca bu yıl, ilk temettü ödemelerini müjdeleyen büyük isimler arasında Salesforce (CRM) ve Meta Platforms (META) gibi devler yer aldı. Ayrıca Alphabet (GOOGL) de nisan ayında hisse başına 0,20 dolarlık bir temettü açıklamanın yanı sıra 70 milyar dolarlık bir hisse geri alım programını onayladığını söyledi.

✍️ Dahası Wolfe’un 20 Mayıs tarihli bir raporuna göre, birkaç isim daha ilk temettü ödemelerini başlatmaya hazır olabilir. Wolfe baş yatırım stratejisti Chris Senyek, “Önceki 10 yıl boyunca (büyüme odaklı pazar, pandemi) minimum temettü başlangıcı döneminden sonra, son 6-12 ay içinde duyurularda bir artış oldu.” diyor.

Wolfe, güçlü serbest nakit akışı getirisine sahip, hisse geri alımları yoluyla yatırımcılara sermaye geri dönüşü yapan ve yüksek kaldıraçlı olmayan isimleri arayarak potansiyel temettü açıklayabilecek isimleri şöyle listeledi:

  • Skechers USA (SKX)
  • O’Reilly Automotive (ORLY)
  • PayPal Holdings (PYPL)
  • Airbnb (ABNB)
  • Mattel (MAT)
  • Fiserv (FI)
  • Centene (CNC)

👟 Ayakkabı üreticisi Skechers da Wolfe’un listesine girdi. Wolfe’un analizine göre hisse, bu yıl 13% arttı ve şirketin 2024 serbest nakit akışının şirkete olan getirisi 3% olarak tahmin ediliyor.

LSEG’e göre, analistler de genel olarak hisseyi beğeniyor ve SKX’i izleyen 14 analistten 11’i hisseyi “AL” ya da “GÜÇLÜ AL” olarak değerlendiriyor. 

UBS, 15 Nisan’da Skechers için “Güçlü fiyatlandırma, iyileşen satışlar ve sabit maliyet kaldıracını marjları destekleyici unsurlar olarak görüyoruz. SKX’in satışlarının, FAVÖK marjının ve kazançlarının piyasanın beklediğinden çok daha hızlı büyümesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

🚘 Wolfe ayrıca O’Reilly Automotive’i de potansiyel bir temettü ismi olarak nitelendiriyor. Hisse, 2024’te sadece 1,5% yükseldi ancak bu isim Wall Street tarafından beğenilmeye devam ediyor ve ORLY, kendisini izleyen analistlerin 64%’ü tarafından “AL” veya “GÜÇLÜ AL” olarak yorumlanıyor. 

O’Reilly geçen ay TD Cowen’ın en iyi seçimi oldu. Analist Max Rakhlenko, “Hisse mükemmellik için fiyatlandırılmış gibi görünüyor. Temeller ve uygulamalar güçlü olmaya devam ediyor ve hissede potansiyel bir geri çekilmeyi, satın alma fırsatı olarak kullanacağız.” dedi.

💳 PayPal de Wolfe’un temettü dağıtmaya hazır olabilecek isimler listesine katıldı. Wolfe’un analizine göre, tahmini serbest nakit akışının şirkete getirisi 2024 yılı için 7% seviyesinde.

LSEG’e göre, hisse bugüne kadar 1%’lik ılımlı bir kazanç elde etti ve hisseyi izleyen 47 analistin 20’si PYPL için “AL” veya “GÜÇLÜ AL” notunu veriyor. Ayrıca konsensüs hedef fiyatlar da hissenin mevcut seviyelerden 22% artabileceği anlamına geliyor. 

Ayrıca Wolfe, PayPal’ı olası bir temettü ismi olarak vurgulayan tek Wall Street şirketi değil. Morgan Stanley de bu ayın başlarında hisseyi potansiyel olarak temettü dağıtabilecek bir şirket olarak nitelendirmiş ve “net nakit pozisyonu ve temettü dağıtmaya devam etmek ve kendi kendini finanse etmek için yeterli serbest nakit akışı” olan isimler listesine eklemişti.

Wall Street, Bir Sonraki Temettü Dalgası için Bu Şirketlere “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC