Borsa Yorumları

Wall Street Analistlerinin Favori Perakende Hisseleri!

November 14, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Wall Street Analistlerinin Favori Perakende Hisseleri!

ABD’nin en büyük perakendecilerinden bazıları bu hafta çeyreklik raporlarını açıklayarak, tüketicilerin makroekonomik ortamla ve enflasyonla nasıl başa çıktıklarını gösterecekler. 

Walmart (WMT) ve Home Depot (HD) raporlarını salı günü açıklayacak. Target (TGT) ve TJX (TJX) ise raporların çarşamba günü açıklanacağını duyurdu. Analistler bazı perakendecilerin eğiliminin yukarı yönlü olduğunu değerlendiriyor. Bu yükseliş potansiyelli hisseleri belirlemek ve bir sıralama yapabilmek adına aşağıdaki kriterler belirlendi: 

  • XRT bileşeni (otomobil bayilikleri hariç)
  • Takip eden analistlerin en az 55%’inin “AL” notu vermiş olması
  • Fiyat hedefi ortalamasının 15% ve üzerinde artmış olması
  • Piyasa değerinin 1 milyar dolar ve üzerinde olması
  • En az altı analistin takip listesinde olması 

Takip eden analistlerin 83%’ünün “AL” notu ile derecelendirdiği bot satıcısı Boot Barn (BOOT) hisseleri öne çıkıyor. Analistlerin çoğunluğu bu hissenin 45% değer kazanacağı görüşünde. 

Boot Barn hisseleri 2022’de 47% değer kaybederek zor bir yıl geçirdi. 

Analistlerin 59%’undan “AL” notu alan ve ortalama fiyat hedefi 17% civarında yükselen Target da bu listede yer aldı. Perakende devinin hisseleri 2022’de 25%’ten fazla değer kaybetti ancak son çeyrekte 16,8% yükseliş kaydetti. 

Target için aynı doğrultuda bir not belirlemiş olan Evercore ISI analisti Greg Melich, “Bizim kanaatimize göre Target beklentilerin altında kalacak ve şirketlerin yaklaşık 2-2,5%’inin bu durumda olduğuna, ürün çeşitliliğinin ters bir rüzgar oluşturduğuna ve 6 aydan daha uzun süredir devam eden büyümenin ardından stoklarını temizlemek için çalışmaları gerekeceğine dair görüşümüzü yansıtan düşük bir üçüncü çeyrek raporu açıklayacak. Eğer haklıysak, isteğe bağlı tüketim mallarına olan talebin giderek azalıyor olması ve gelecekteki tasfiye işlemleri ışığında, yönetimin dördüncü çeyrek için faiz ve vergi öncesi kâr rakamlarında bir artış tahmininde bulunmasının zor olduğunu düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bath & Body Works (BBWI) hisseleri de öne çıkanlar arasında. FactSet verileri, analistlerin 71%’inin hissenin notunu “AL” olarak belirlediğini ve ortalama analist fiyat hedefinin 41,4% yükseldiğini gösteriyor.

Morgan Stanley analisti Alex Straton, Bath & Body Works hisselerinin; “Mevcut kategorilerde, dijital kanalda ve uluslararası alanda güvenilir uzun vadeli toplam gelir büyüme faktörlerine” sahip olduğunu belirtiyor. Çarşamba günü açılış sonrasında raporlarını açıklaması beklenen şirketin hisseleri için Straton’un belirlediği not: “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI”. 

Listemizde yer alan bir diğer isim ise Amazon (AMZN). e-ticaret devini takip eden analistlerin yaklaşık 80%’i hisseyi “AL” notu ile derecelendirdi ve ortalama fiyat hedefi 41,6% oranında yükseldi. 

Hisseleri 2022 yılında yaklaşık 40% değer kaybeden Amazon baskı altında kaldığı bir yıl geçirdi. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta Wall Street Journal, şirketin ciddi anlamda gider azaltma tedbirleri almakta olduğunu duyurdu. Bank of America analisti Justin Post’a göre bu durum, Amazon ve diğer “FANG” (Facebook, Amazon, Netflix, Google) şirketleri için “olumlu bir değişiklik” olacak. 

Wall Street Analistlerinin Favori Perakende Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC