Yatırım Rehberi

Uzmanlar, Paralarını Nereye Yatırıyor?

May 7, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Uzmanlar, Paralarını Nereye Yatırıyor?

Çoğumuzun başına gelmiştir: Başımıza bir talih kuşu konar -örneğin iş yerinde gecikmiş bir ikramiye ya da uzun süredir kayıp olan bir akrabanızdan kalan yüklü bir miras- ve bununla ne yapacağımızı bilemeyiz. Paran mı var derdin var diye boşuna dememişler.

Elbette bugünlerde bir para piyasası veya tasarruf hesabından makul getiriler elde edebilirsiniz ancak daha yüksek getiri elde etmek için muhtemelen yatırım yapmanız daha doğru bir hamle olacaktır. 

Önde gelen üç varlık danışmanı, kısa süre önce Bloomberg ile en iyi yatırım fikirlerini paylaştı, biz de bunları detaylıca inceledik.

🌟 Kaliteli Değer Hisseleri

Hartford Funds’ta küresel yatırım stratejisti Nanette Abuhoff Jacobson, yeni bir miktar parayı yatırım için kullanırken piyasanın sevilmeyen köşelerine bakmayı seviyor. Jacobson için öne çıkan önemli bir alan da kaliteli değer hisseleri.

Büyümeye karşı değer hisseleri, 10 ile 20 yıllık üstün performans ve düşük performans döngülerine sahip olma eğilimindedir. Başka bir deyişle, trend değişmeden önce belirli bir yatırım tercihi, uzun bir süre diğerinden daha iyi performans gösterme eğilimindedir. 

Ki geçtiğimiz yirmi yıl boyunca büyüme hisseleri değer hisselerini kolaylıkla geride bıraktı. Ancak Jacobson’a göre bu üstün performans artık döngünün olgunlaşma aşamasında. Bu da değer hisselerinin gelecekte daha iyi performans göstermeye başlayabileceği anlamına geliyor; tabii tarihin tekerrürden hoşlandığını varsayarsak.

Ancak Jacobson sadece ucuz şirketlere yatırım yapmak yerine, kaliteli değer hisselerine bakılmasını öneriyor. Bunları tutarlı gelir ve kâr büyümesi, istikrarlı marjlar, düşük borç yükü, yüksek öz sermaye getirisi gibi kaliteli özelliklere sahip şirketlere ait düşük değerli isimler olarak tanımlayabiliriz. 

Qualcomm (QCOM), Walmart (WMT), Comcast (CMCSA), Cardinal Health (CAH), Gilead Sciences (GILD), McKesson (MCK), Colgate-Palmolive (CL), IBM (IBM), Target (TGT) ve AbbVie (ABBV) bu hisselere örnek olarak gösterilebilir.

🌟 Piyasa Değeri Küçük Şirketler

Bailad’ın baş yatırım yetkilisi Eric Leve, küçük şirketleri seviyor. Daha spesifik olarak ise piyasa değeri küçük büyüme hisseleri konusunda oldukça heyecanlı. 

Bu, geçen yıl yatırımcıların akın ettiği hisselerden oldukça farklı bir durum. Ne de olsa 2023, Muhteşem Yedili’nin liderliğinin de gösterdiği gibi, tartışmasız bir şekilde piyasa değeri büyük büyüme hisselerinin yılıydı. Yatırımcılar bu isimlere (Microsoft, Nvidia, Amazon, Alphabet, Apple, Meta ve Tesla) akın etti çünkü onları yapay zekâ patlamasının en büyük yararlanıcıları olarak görüyorlardı. 

Ancak Leve’e göre şimdi daha küçük ölçekli bir büyüme, bir sonraki yapay zekâ kazananları dalgasının bulunduğu asıl yer. Dahası, bu hisselerin büyüyen bir başka temaya da maruz kaldığını söylüyor: siber güvenlik.

Küçük sermayeli büyüme alanında, Leve’in de belirttiği gibi, bugünlerde talep patlaması yaşayan çok sayıda siber güvenlik şirketi var. Ne de olsa pandemi, evden çalışan insan sayısında kalıcı bir değişim yarattı. Çalışanlar artık iş yüklerini -ve oldukça hassas kurumsal verileri- internet üzerinden hallederken, dünya çapındaki işletmeler operasyonlarını çevrimiçi hale getirmeye zorlandı. Bu her iki tema da siber saldırı tehdidini önemli ölçüde artırdı.

Bu arada devam eden Rusya-Ukrayna çatışması da siber saldırıların artmasına neden oldu ve pek çok uzman, savaş alanındaki saldırıların yanlışlıkla kişisel bilgisayarlara da sıçramasından endişe ediyor. 

Bu kapsamda hem siber güvenlik teması hem de küçük sermayeli şirketler arasında Targa Resources (TRGP), Deckers Outdoor (DECK), MicroStrategy (MSTR), Axon Enterprise (AXONM), PTC (PTC), elf Beauty (ELF), Zscaler (ZS), Telos (TLS) öne çıkıyor. 

🌟 Konut İnşaatı Temsilcileri

Son olarak Natixis Investment Managers Solutions kıdemli portföy stratejisti, yatırımcıların konut inşaatı temsilcilerine yönelmeleri gerektiğini düşünüyor. 

Konut piyasasında arz hâlâ oldukça sıkı: sektör esasen şu an üç ile dört aylık bir envantere sahip ve bu da tipik yedi aylık envanterle karşılaştırıldığında oldukça az. Dahası, şu an ABD’deki en kalabalık nesil olan Milenyum kuşağı, giderek artan bir şekilde ev sahibi olmak istiyor.

Bu güçlü talep ve arzdaki sıkışıklık göz önüne alındığında Janaisewicz, gelecek yıllarda konut piyasasının daha da ivme kazanarak gücünü koruyacağına inanıyor. 

Williams-Sonoma (WSM), Trane Technologies (TT), Carlisle Companies (CSL), Owens Corning (OC), Carrier Global (CARR), Johnson Controls (JCI) ve TopBuild (BLD) mevcut görünümden faydalanabilecek konut şirketlerine örnek olarak verilebilir.

Uzmanlar, Paralarını Nereye Yatırıyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Finimize